Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 22.Leden 2008 Články 

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek vytáhl do souboje o zachování poplatků s těžkým kalibrem. Ve své šestnáctistránkové obhajobě, kterou zaslal nedávno Ústavnímu soudu, jeho členy varuje: Pokud zrušíte zdravotnické poplatky, počítejte s tím, že vyvoláte obrovské problémy v českém zdravotnictví.

Žádný lék bez doplatku

Julínek například ústavní soudce upozorňuje, že zrušení poplatku 30 korun za vydání léku "by nevyhnutelně způsobilo, že v mnoha terapeutických skupinách přestanou existovat plně hrazené léky."

Léky bez doplatku přitom podle zákona o veřejném zdravotním pojištění v každé ze 300 lékových skupin existovat musí.

Za to, že by mohl být zrušením poplatků porušen zákon, může Julínkem prosazený nový systém určování doplatků na léky.

Třicetikorunové poplatky za vydání léku na recept totiž "dotují" lékárníkům jejich nižší marži a zároveň pokrývají zvýšení DPH na léky z pěti na devět procent. Pokud by dnes poplatky kdokoli zrušil, ceny léků i doplatky pacientů by se zvýšily. A léky, které jsou dnes bez doplatku, by najednou byly s doplatkem.

Julínek by pak byl v těžkém postavení: Pokud by nechtěl tolerovat porušování zákona, musel by zajistit zvýšení úhrad pojišťoven na léky. A tyto peníze vydané navíc by ve zdravotnictví chyběly.

Julínek soudce upozorňuje, že poplatky jsou první krok jeho reformy, kterou chce zabránit tomu, aby zdravotnictví v budoucích letech kvůli stárnutí obyvatel zkolabovalo. A to by podle ministra vedlo k tomu, že by lidé neměli ústavou zaručený nárok na dostupnou bezplatnou zdravotní péči.

"Stárnutí populace způsobí, že při nezměněném systému zdravotního pojištění a konstantní procentní výši odvodů na veřejné zdravotní pojištění v roce 2050 bude celkový objem finančních prostředků dostačovat na pouhých 50 procent současného stavu zdravotní péče," varuje Julínek.

Ústavním soudcům také ministr připomíná, že by zrušení poplatků mohlo vést k finančním problémům zdravotnických zařízení. Ta už investovala stovky milionů do automatů na vybírání poplatků, a navíc prý díky možnosti vybírat poplatky dostanou od pojišťoven méně peněz. Proto Julínek Ústavní soud žádá: V případě zrušení poplatků nám dejte dostatek času, abychom mohli zareagovat.

"Zrušení regulačních poplatků s okamžitou účinností by vedlo k zásadním problémům v systému úhrad za zdravotní péči," píše Ústavnímu soudu Julínek.

ČSSD: Jsou to jen řeči

Poté, co Julínek zaslal svou obhajobu ústavním soudcům, se o zdravotnickou část reformy strhl před Ústavním soudem regulérní boj mezi ODS a ČSSD.

Sociální demokraté, kteří ústavní stížnost na zdravotnické poplatky podali, ihned poslali soudu šestistránkovou analýzu, v níž se snaží soudce přesvědčit, že jsou Julínkovy argumenty nepravdivé.

ČSSD uvádí: Plně hrazené léky by mohl Julínek i po zrušení poplatků vyřešit zvýšením úhrad zdravotních pojišťoven. Zároveň tvrdí, že poplatky, které jsou příjmem zdravotnických zařízení, žádné peníze, a tím ani spásu před zhroucením systému zdravotního pojištění nepřinesou.

Poplatky se podle nich naopak prodraží. "Sociálně slabí lidé budou vyšetření odkládat, některé nemoci se u nich nemusí podchytit včas a jejich léčba pak bude stát mnohem víc," říká stínový ministr zdravotnictví David Rath.

22.1.2008
Zdroj: HN.IHNED.CZ


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články