Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 28.Leden 2008 Články 

Změny klimatu mají klíčový dopad za zdravotní stav lidí. Podle posledních výzkumů je globální oteplování zcela jistě ovlivněno člověkem. Klimatické změny nenabourají jen ekonomiku. Odborníci uveřejnili studii, která upozorňuje na ničivé následky globálního oteplování především na zdraví světové populace. Ohroženi by měli být především lidé z oblastí chudých na zdroje.

„Snažíme se urychlit snižování emisí, abychom odvrátili klimatické změny v budoucnu, přitom však také musíme zvládnout nevyhnutelná zdravotní rizika vyplývající ze současných a blízkých klimatických změn,“ tvrdí australský vědec Tony McMichael, který se podílel na studii uveřejněné v časopise British Medical Journal.
Podle něj povodně, sucha a požáry, jež se zintenzivňují v důsledku klimatických změn, znamenají daleko zásadnější hrozbu pro lidské zdraví než pro světovou ekonomiku.
Bývalý šéf Světové banky Nicholas Stern uvedl ve své zprávě z roku 2006, že klimatické změny mají potenciál srazit globální ekonomiku o pět až dvacet procent. Taková situace by se rovnala krachu na newyorské burze před druhou světovou válkou.
McMichael dále upozornil, že klimatický posun zapříčiní existenční problémy a zhoršení potravinových výnosů. Ty pak v konečném důsledku přinesou změny charakteru infekčních chorob. Budou častější, rozsáhlejší a v osmdesátých letech tohoto století postihnou 20 až 70 milionů obyvatel žijících v oblastech s výskytem malárie.
„Infekční choroby se za klimatické nestability, chudoby a narůstající migrace obyvatelstva nemohou ustálit. Chudobu nelze odstranit, když úpadek životního prostředí obnoví podvyživenost, nemoci a poranění,“ vysvětlil McMichael.
Boj s klimatickými změnami a jejich prevence mají stále své kritiky, kteří oteplování bagatelizují a popírají, že by člověk měl na současný stav globálního oteplování nějaký vliv. Jejich argumentace se opírá o informace podložené jen málo fakty. Většinou se jedná o tvrzení, že ke střídání extrémních teplot docházelo již v minulosti.
Profesor Jaroslav Kadrnožka v časopise Cinepur upozorňuje na to, že tyto výkyvy měly jiné příčiny a probíhaly až milionkrát pomaleji než dnes.
Největší institut na světě zabývající se výzkumem Země a vesmíru, Unie amerických geofyziků, se v těchto dnech rozhodl „aktualizovat“ závěr učiněný v roce 2003, kdy definitivně potvrdil, že oteplování není přirozeným jevem a je ovlivněné člověkem.

25.1.2008
Zdroj: www.denik.cz


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články