Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 30.Leden 2008 Články 

Titíž co nám ordinují novoroční změny ve zdravotnictví, téměř jedním dechem plédují pro „evidence based medicne“ (medicínu založenou na důkazech). Tedy zjednodušeně řečeno pro systém léčení, který by neměl být založen na pověrách a mýtech. Nicméně při léčbě našeho zdravotnictví neváhají šamanské metody použít.



„Nově zavedené poplatky jsou zcela standardní cestou, jak snížit plýtvání ve zdravotnictví, kterou se vydala většina států Evropy“, obhajuje ministr zdravotnictví ČR Tomáš Julínek novoroční změny ve zdravotnictví ( „Zdravotní péče prostě něco stojí“ MF DNES 8.1.2008)
a dále pokračuje: “Znovu proto připomínám, že u nás máme zhruba dvojnásobný počet návštěv u lékaře, než je průměr EU, a že každý rok vyhazujeme předepsané a pojišťovnou zaplacené léky v hodnotě několika miliard korun doslova do popelnice. Je přece škoda takto mrhat vzácnými penězi omezeného balíku veřejného zdravotního pojištění.“

Pan ministr poukazuje na dva velice rozšířené memy, které odborníci, politici a po nich i novináři opakují jako nějakou mantru: „máme zhruba dvojnásobný počet návštěv u lékaře, než je průměr EU“ a „každý rok vyhazujeme předepsané a pojišťovnou zaplacené léky v hodnotě několika miliard korun“. Tato dvě tvrzenípatří zřejmě k základním argumentům podporujících současné změny ve zdravotnictví. Dokladem toho, je i to, že je používá při obhajobě současných změn ve zdravotnictví i sám pan ministr, hned v úvodu svého textu.

Pokud se máme skutečně poctivě snažit o nápravu jakéhokoliv problému, obvykle se pokoušíme přijít na to, kde je příčina negativního jevu, kde je jádro pudla a najít nějaké, jak se teď rádo říkává „systémové řešení“. Nalezené příčiny odstraníme a problém tak vyřešíme.

To ovšem není postup, který by volilo ministerstvo zdravotnictví. Raději pohodlně opakuje dokolečka: „češi chodí moc k lékaři a jsou nešetrní, vyhazují léky do popelnice“. Jednoduchým myšlenkovým zkratem je pak snadné uzavřít, že si nezasloužíme zdravotnictví, kde máme téměř všechno předplacené. Pro ty „nadužívatele zdravotní péče“, simulanty, marnotratníky je třeba postavit bariéry. Proč tedy nezavést pokuty za to že dostaneme chřipku, zlomíme si nohu atp. Je to jednoduché a rázné řešení!

Je skutečně s podivem, proč se nikdo vážně a seriózně nezamyslel nad tím, proč vysedáváme v čekárnách u lékaře dvakrát více než v ostatní Evropě. Je to snad tím, že jsme větší ulejváci, nebo je u nás více pověstných opuštěných babiček, které si chodí k lékaři jen tak popovídat? Nebo je to snad tím, že jsme tolik podobní Japoncům, kteří jsou s námi v počtu návštěv u lékaře srovnatelní?

O tom jak jsme na tom s příslovečným plýtváním s léky („tuny léků v popelnicích“) v porovnání s jinými státy se už raději nemluví. Je to taky dvakrát víc než v Evropě? Nebo je to ještě horší, když máme tak malé doplatky za léky v porovnání s Evropou? A nejsme také náhodou na tom podobně jako ti Japonci, když už s návštěvami u lékaře jsme si tak blízcí?

Bohužel odpovědi na tyto otázky nikdo nezná. Nikdo neví, proč k lékaři chodíme častěji než v jiných srovnatelných zemích. Není to snad proto, že jsme více nemocní? Pokud ano, pak je na řadě otázka, proč jsme tak často nemocní? Nebo je to snad tím, že mají čeští lékaři větší potřebu zvát si pacienty do svých čekáren? Nebo je to tím, že jsme skutečně národem ulejváků a simulantů? Je skutečně pravda jak říká vrchní vojenský lékař Bautze (Osudy dobrého vojáka Švejka), že „Das ganze tschechische Volk ist eine Simulanttenbande!“? Tím se nikdo nezabývá. Jednodušší je předepsat klystýr a lízání chininu, podle osvědčeného receptu. Však se ti simulanti uzdraví! V naší poněkud kultivovanější společnosti má podobnou úlohu zřejmě splnit zavedení poplatků do zdravotnictví. Další nezodpovězenou otázkou ovšem je, zda takové rozhodnutí prospěje celkovému zdravotnímu stavu, nebo spíš uškodí.

Podobně jako argumentace přemírou návštěv u lékaře (bez příslušných analýz) se možná v ještě větší míře používá oblíbeného memu o tunách léků v popelnicích. Nikdo však pořádně neví, kolik léků se vyhodí a hlavně nikdo neví, zda je množství vyhozených léků množství obvyklé, ve srovnání s porovnatelnými státy. Nikdo dokonce neví, zda je to tedy skutečně problém, nebo zda nejsme v porovnání se srovnatelnými státy naopak vzorní polykači léků a vyhazujeme skutečně jenom to nezbytné množství, které nám zbude po léčebné kúře (nebo po smrti ). Přesto někteří odborníci, vysocí (a snad i informovaní) úředníci a politikové se nestydí takový naprosto nepodložený argument (plýtvání s léky) vesele používat při obhajobě zvyšování spoluúčasti pacientů.

Je to velké selhání, dělat tak zásadní změny ve zdravotnictví aniž bychom znali, nebo alespoň seriozně pátrali po příčinách toho, proč chodíme k lékařům tak často a vyhazujeme tuny léků léky do popelnic. Je to především úloha ministerstva zajistit aby kroky politiků byly podloženy nějakými fakty a aby se nemohli a nemuseli rozhodovat na základě důkazů a zjištění získaných metodou „jedna paní povídala“.

Přitom by jistě nebylo tak těžké ani tak nákladné (vzhledem k sumám ročně vynakládaným na zdravotnictví) zjistit příčiny uvedených jevů a také naše postavení ve srovnání s okolími srovnatelnými zeměmi. Na základě seriózních zjištění by pak bylo možno přijmout opatření, která by vedla k odstranění skutečných příčin.

Selhání je o to větší, že titíž co nám ordinují novoroční změny ve zdravotnictví, téměř jedním dechem plédují pro „evidence based medicne“ (medicínu založenou na důkazech). Tedy zjednodušeně řečeno pro systém léčení, který by neměl být založen na pověrách a mýtech. Nicméně při léčbě našeho zdravotnictví neváhají šamanské metody použít, bez důkladné analýzy chování pacientů a seriózního hledání odpovědí na otázky proč je tak vysoká návštěvnost u lékařů, proč je tolik léků v popelnicích.

14.1.2008
Autor:Vít Černý
Zdroj: ZDN/4/2008


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články