Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 13.Březen 2008 Články 

Zavedení nových poplatků ve zdravotnictví od nového roku vyvolalo velké emoce. Vesměs se jedná o emoce negativní, a v tisku a v ostatních médiích můžeme sledovat rostoucí nespokojenost občanů se zavedením poplatků. Výsledkem nespokojenosti jsou i oficiální reakce organizací, které občany zastupují. Následuje otevřený dopis Svazu pacientů všem poslancům a senátorů - Voliči žádají zrušit poplatky ve zdravotnictví!

Vážené poslankyně, vážené senátorky!
Vážení poslanci, vážení senátoři !


Dovolte, abychom Vám, jako strážcům zájmů občanů, připomněli, v čem vnímá ohrožení 86 %, to je šest ze sedmi Vašich voličů. Nutně sem spadá i většina voličů stávající vládní koalice.

Již od Rakouska-Uherska si občané považují jistoty veřejného zdravotního pojištění, které v dnešní podobě zaručuje každému poskytnutí zdravotní péče v okamžiku její potřeby a její zaplacení z prostředků fondu veřejného zdravotního pojištění, do kterého všichni podle výše svých příjmů odvádějí pojistné. Výše zmíněná výrazná většina obyvatel podle průzkumů také souhlasí, aby se pojistné zvýšilo, když by fond nestačil ani na hospodárné provozování
Veřejného zdravotnictví pod státním dohledem. Občané naopak nesouhlasí se zaváděním individuálních plateb při poskytování zdravotní péče, které vede k menší efektivnosti využití peněz a hlavně k porušení principu solidarity, který Ústava ČR garantuje. Do stejné kategorie patří i údajně regulační poplatky.

Nevíme, co garantuje maďarská ústava, ale tam zase mají institut referenda a názor občanů je v této věci jasný – 84% proti poplatkům. My bychom mohli čekat na výnos Ústavního soudu, někteří by chtěli, aby vyčetl z Ústavy něco jiného, než tam je napsáno. Ale to by byla pěkná mezinárodní ostuda a stejně by zůstal fakt, že občané číst umí a hlavně si poplatky nepřejí. Tedy ti, kteří si je přejí, nechť je platí, to jim nechceme upřít. Takže teď je vhodné poplatky zrušit hned a úplně. Není to žádná ideologická hanba. Vždyť v Maďarsku je zavedli údajní socialisté a u na Slovensku pravice, u nás koalice - a to znamená, že v pozadí je něco jako byznys. A byznys, jestli se nemýlíme, není ve voličských seznamech, tak ho nemusíte obhajovat. Hlasování v Parlamentu se obvykle zaznamenává, a tak uvidíme, kdo kandidoval za byznys.

Nesmíme však dopustit, aby jednání o poplatcích zaclonilo hlavní záměr zmíněného byznysu, zprivatizovat všechny cenné nemocnice a místo racionalizace veřejného zdravotního pojištění vyhubit VZP a vše obsadit soustavou privátních pojišťoven, a rovněž bez ohledu na Ústavu ČR předat fondy veřejného zdravotního pojištění do soukromých rukou. Dále pak vyvést tento systém, držící v rukou celý obrat zdravotnictví, z veřejnoprávní oblasti a mimo jakoukoliv nejen občanskou, ale i parlamentní kontrolu. Důkazů, že to tak je, je více.

Doporučujeme nahlédnout do věcného záměru Zákona o dohledu nad zdravotními pojišťovnami, kde se dočteme, jak prezident pomocí tohoto zákona a článku 63, odst. 2 Ústavy ČR jmenuje na pět let prakticky neodvolatelného úředníka, který nebude podléhat žádnému ministrovi ani vládě a nebude kontrolovatelný ani Parlamentem a bude prakticky ovládat rozpočet celého zdravotnictví tak, aby majitelé zdravotnictví měli zaručen zdravý zisk (v měřítku investorů v tomto oboru rozumějte 25%). To bude pro začátek nejméně 60 miliard korun. Srovnejte s arbitrážemi na Slovensku. To dává pravomoci a hospodářský význam prezidenta do nového světla. Je to ovšem jen jednorázová akce, ale bohužel nevratná. Ano, je to všechno proti Ústavě ČR, ale jestli selže Parlament, občan se včas nedovolá, ve volbách bude pozdě, nejvýše vypadnou ti, kdo to pustili, ale násobně dražší a méně poskytující systém již nebude možné vyvrátit.

Pro dokreslení usvědčující údaje o záměru privatizovat všechny cenné nemocnice. Na veřejnost se dostaly zprávy potvrzené přímo z nemocnic, že MZ dalo popud k tajné přípravě podkladů pro privatizaci nejcennějších nemocnic podle dosud platného zákona 92/91 Sb., který byl problematický i v revoluční době svého vzniku, protože umožňuje vládě, aby státní majetek privatizovala přímo zájemci, nebo v aukci, sama rozhodla a nebylo možné se odvolat ani soudně projednat případná pochybení. Zároveň MZ mluví o převodu na akciové společnosti a že se nic neděje, akcie bude držet stát. To je ovšem nejlepší cesta, jak v druhém kroku použít zákon 92/91 Sb., vhodná hlavně tam, kde statut nemocnice neumožňuje použít ten zákon přímo. Návrhy Universit na tvoření univerzitních nemocnic jsou odmítány, protože by nemocnice získaly statut, který použití zmíněného zákona neumožňuje.

Vážené senátorky a poslankyně, vážení senátoři a poslanci!

Žádáme Vás, abyste zabránili tomu, co je, jak jsme uvedli, reálnou a velmi vážnou hrozbou. Odmítnutí poplatků je žádoucím a důležitým prvním krokem. Spěchá zachránění nemocnic a zcela klíčové je odmítnutí zákonů souvisejících se zdravotním pojištěním. Zachráníte tím nejen nemocnice a občanům sloužící veřejné zdravotní pojištění, ale také svou vlastní čest a budoucnost.

12.3.2008

Republiková rada Svazu pacientů ČR
za Ing. Josef Mrázek, CSc.;viceprezident Svazu pacientů ČR a koordinátor debaty
Hranatého stolu o reformě zdravotnictví podle pacientů



- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články