Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 13.Listopad 2002 Články 

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo odhalit mutaci či polymorfismus genu NOS2, jež způsobuje odolnost vůči malárii. Jde o gen, který kontroluje produkci oxidu dusnatého NO v lidském organismu, kde tato malá molekula hraje důležitou roli při regulaci tělních pochodů. Zdá se, že vyšší koncentrace NO zabraňuje množení plasmodii, nebezpečných jednobuněčných parazitů, kteří žijí v červených krvinkách a vyvolávají malárii. Konečným cílem je nová metoda léčby této rozšířené choroby, která však nejspíš nebude vypadat tak, že by nemocní inhalovali oxid dusnatý, ale spíše se lékaři budou snažit o povzbuzení jeho tvorby v těle.


Studie provedené v Keni a Tanzánii ukázaly, že lidé s vhodnou mutací genu NOS2 mají výrazně nižší šanci, že se u nich vyvine těžká forma choroby. Pro změnu kavkazské národy, kterým taková mutace chybí, vykazují zvýšené riziko onemocnění. Studie bohužel nebyla provedena u kmene Tharuů z jižního Nepálu, kteří jsou proti malárii zcela imunní.
Zvýšenou odolnost vůči malárii vykazují rovněž nemocní srpkovitou anemií, což je choroba způsobená mutací genu odpovědného za strukturu krevního barviva hemoglobinu. Hemoglobin pak krystaluje v podlouhlých útvarech, které zcela deformují červené krvinky, takže místo obvyklého kulatého tvaru připomínají spíše půlměsíčky (proto srpkovitá anemie). V takto deformovaných krvinkách pak parazitické plasmodie mohou jen obtížně žít. Je to ovšem vyhánění ďábla belzebubem, protože srpkovitá anemie je sama o sobě dosti závažná choroba výrazně ovlivňující život postižených.

12.11.2002
Autor: red.
Zdroj: AKADEMON (publikováno s laskavým svolením redakce Akademon)



- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články