Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 28.Březen 2008 Články 

Odboráři z organizací zřizovaných MZ považují Julínkovy záměry za škodlivé a jsou odhodláni k protestům.Více než padesát zástupců odborových organizací Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR z fakultních nemocnic a dalších organizací přímo řízených Ministerstvem zdravotnictví se sešlo ve čtvrtek 27. března 2008 v Praze na jednání s cílem poradit se o dalším postupu. Chtějí zabránit záměrům ministra zdravotnictví Tomáše Julínka převést tyto organizace na akciové společnosti. Akci pořádal Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a jeho sekce nemocnic, přítomni byli také někteří členové výkonné rady odborového svazu.

Předseda odborového svazu Jiří Schlanger uvedl, že zdravotní pojišťovny nejsou státu, ale pojištěnců, že peníze v nich uložené nejsou státu, ale pojištěnců. Jde o veřejnoprávní instituce, které chce ministr Julínek převádět na akciové společnosti, přestože k tomu není žádný důvod - kromě toho, že to je první krok k jejich privatizaci. Připomněl, že před časem Světová banka ve svém materiálu o českém zdravotnictví označila veřejné zdravotní pojištění za jeho největší hodnotu. Dodal, že také analýzy fungování VZP skončily závěrem, že potíže pojišťovny byly způsobeny především politickými zásahy zvenčí. Uvedl, že nedostatky pojišťoven se dají odstranit novelizací stávajících zákonů, že změna formy zlepšení nepřinese. Schlanger zdůraznil, že zisk, který si podle Julínka budou moci nechávat majitelé pojišťoven, není ničím jiným než penězi, které se ušetří tím, že se neposkytne zdravotní péče nebo se poskytne jen ta nejlevnější.
Převedení fakultních nemocnic na akciové společnosti a na jejich základě vznik takzvaných univerzitních nemocnic podle předsedy Schlangera neřeší žádný ze současných problémů, například dvojkolejnost zdravotnictví a školství v současných fakultních nemocnicích. Navíc způsobuje mnohé problémy další. Nesouhlas univerzit a ministerstva školství se ministr Julínek snaží obejít tím, že by změny nedělal formou nového zákona, proti kterému jsou námitky, ale rozhodl se využít zákona z počátku devadesátých let, podle něhož se tehdy prodával státní majetek. Ministr zároveň tvrdí, že nemocnice zprivatizovat nechce, že je chce zachovat státní. Schlanger to označil za nemožné a nepravdivé a zdůraznil, že zákon z devadesátých let nemůže být využit ke zřízení státních akciových společností, podle tohoto zákona se státní majetek prodává, a to předem vybranému nabyvateli a bez veřejné kontroly a možnosti přezkoumání.
Schlanger připomněl, že tyto kroky by byly nevratné. A dokonce i kdyby ústavní soud došel k závěru, že prodej byl neústavní, už se s tím nedá nic dělat, protože nemocnice a pojišťovny už budou soukromým majetkem a soukromý majetek je nedotknutelný.
Místopředsedkyně odborového svazu Ivana Břeňková popsala, co znamená vznik akciové společnosti pro zaměstnance v oblasti odměňování, jak se výrazně sníží jejich nárokové části příjmů a jak zkušenosti z fungování akciových společností v krajích dokazují, že došlo k poklesu příjmů zaměstnanců o tisíce korun měsíčně.
Ekonomka odborového svazu Tereza Koňaříková tuto informaci doplnila podrobnou statistikou.
Právnička odborového svazu Ivana Štěpánková dodala informace o dalších změnách, souvisejících především s FKSP, poskytováním různých benefitů atd.
V následující diskusi zazněly příklady z jednotlivých nemocnic, které potvrdily, že změny formy nemocnice většinou zhoršily postavení a odměňování zaměstnanců, ale neodstranily problémy nemocnic. Naopak mnohé z nich ještě zhoršily, například nedostatek personálu, který vede i k uzavírání oddělení.
Účastníci se shodli na tom, že i když se jako odboráři baví především o svých zkušenostech zaměstnanců, je jim jasné, že situace se velmi dotýká všech občanů a všech pacientů a že v případě změn zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic na akciové společnosti na to doplatí nejvíce lidé jako pacienti a klienti zdravotních pojišťoven.
Odboráři jsou přesvědčeni, že protesty proti těmto Julínkovým záměrům by neměly být jen záležitostí odborářů či zdravotníků, ale doslova všech. Všichni by se měli zajímat o osud našich špičkových nemocnic a o osud zdravotních pojišťoven, protože na tom závisí, jak budou v budoucnu léčeni.

Účastníci jednání jednohlasně přijali společné prohlášení.

První dvě hodiny bylo jednání uzavřené, poslední hodinu se jednání zúčastnili pozvaní hosté a novináři, akci ukončil brífink. Původně měla brífink v přímém přenosu přenášet ČT24, z technických důvodů byl nakonec pořízen a vysílán záznam brífinku.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se krátce po obdržení pozvánky písemně omluvil. Přítomné zklamalo, že za sebe ani neposlal žádného zástupce, který by mu mohl názory odborářů tlumočit. Navíc Ministerstvo zdravotnictví opakovaně novinářům lživě tvrdilo, že ministr na akci pozván nebyl a dozvěděl se o ní až ráno z rozhlasu.
Omluvili se také předseda klubu ODS Poslanecké sněmovny Petr Tluchoř, místopředsedkyně klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová a předsedkyně klubu Strany zelených Kateřina Jacques, která ale místo sebe poslala tajemníka klubu Milana Mračka, který pozorně naslouchal a slíbil, že všechny informace předá.
Neomluvili se a nepřišli ministryně Džamila Stehlíková a místopředsedové poslaneckého výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný a Jiří Carbol.
Jednání se zúčastnil místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil, předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martin Engel a předsedkyně Profesní odborové unie zdravotnických pracovníků Čech, Moravy a Slezska Iva Kubátová. Ve svých vystoupeních dali zapravdu představitelům odborového svazu i diskutujícím z jednotlivých nemocnic a léčeben, zdůraznili, že sdílejí jejich obavy z dalšího vývoje a jsou připraveni podpořit i protestní akce odborového svazu.

28.3.2008
Autor: PhDr. Marie KLÍROVÁ
Zdroj: www. osz.cmkos.cz


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články