Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 01.Duben 2008 Články 

Ústavní soud (ÚS) chce v souvislosti s poplatky ve zdravotnictví vyslechnout jako svědky premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (oba ODS). Proto dnes soudci odročili jednání o zdravotnické části reformy včetně diskutovaných poplatků u lékaře na 16. dubna. Zástupci vlády by měli osvětlit především způsob přijetí reformy. Soud se rozhodl na uzavřené poradě, dnešní jednání tím skončilo. Premiér i ministr možnost obhájit své kroky přivítali.

ČSSD navrhla ÚS, aby kvůli reformě vyslechl premiéra

Ústavní soudci měli dnes na programu druhou část návrhu ČSSD na zrušení vládní reformy veřejných financí. Druhý blok zahrnuje především změny ve zdravotnictví, a to včetně poplatků u lékaře, v lékárnách a při pobytu v nemocnicích. Dopoledne hovořili před soudem zastánci a kritici reformy. Julínkovo svědectví navrhl předseda KSČM Vojtěch Filip, výslech Topolánka požadoval šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.

"Pan premiér bude muset velmi důkladně vysvětlit okolnosti vzniku reformního batohu. Z hlediska obsahu bude spolu s Tomášem Julínkem vysvětlovat otázku regulačního poplatku ve zdravotnictví," řekl ČTK Hašek.

Topolánkovi neplánovaná cesta do Brna nevadí. "Jsem hluboce přesvědčen, že ústava, tak jak předjímá, že případné platby občanů jsou řešeny speciálním zákonem, pamatuje na ten instrument ve věci poplatků. A jsem přesvědčen o tom, že Ústavní soud přesvědčím o tom, že ten projekt je nejenom užitečný, ale že je i ústavní," uvedl premiér na tiskové konferenci po jednání předsedů vládních stran.

Příležitost vítá i Julínek. "Pro mě, pro soud i pro veřejnost to znamená možnost znovu si přehrát věcnou podstatu právního pohledu na věc, na to, co (reforma) prakticky znamená pro konkrétního pacienta nebo pro skupinu pacientů," řekl ČTK.

Ústavní soud využívá možnost vyslechnout svědka velmi zřídka, v posledních dvou letech se to u plenárních věcí nestalo. Premiér by měl podle Haška například vysvětlit, proč vláda reformu předložila sněmovně jako jeden tisk, ačkoliv mění mnoho norem napříč právním řádem a původně ji exekutiva připravovala jako sedm různých zákonů.

Topolánek bude muset hovořit i o některých pozměňovacích návrzích, které sám podal v prvním a druhém čtení reformního zákona ve sněmovně. Součástí jednoho z návrhů byly změny zákona o veřejném zdravotním pojištění a uzákonění pokuty pro zdravotnická zařízení, která nebudou vybírat poplatky.

Odpůrce reformního zákona dnes u soudu kromě Haška a Filipa zastupovali ještě senátorka Soňa Paukrtová (Klub otevřené demokracie) s advokátkou Kateřinou Šimáčkovou. Těm nevadí změny ve zdravotnictví, ale způsob projednávání a přijetí reformy. Na druhé straně stáli místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a místopředseda Senátu Jiří Šneberger (ODS). Všichni přednesli obsáhlé projevy, nikdo však nevybočil z dosavadních vyjádření k problematice. Opozice reformu zdravotnictví, a především poplatky, ostře kritizuje, podle reprezentantů ODS jsou změny prospěšné a v souladu s ústavou.

Podle Haška poplatky omezují přístup sociálně slabých lidí ke zdravotní péči a jsou v rozporu s českým ústavním právem, které prý garantuje bezplatnou zdravotní péči hrazenou prostřednictvím zdravotního pojištění. Němcová upozornila na to, že regulační poplatky ve zdravotnictví už zavedla většina evropských zemí. Varovala před politizací jednání Ústavního soudu, o což se prý pokusil Hašek. "Není vhodné přenášet prohranou při s názorovými oponenty z parlamentu na půdu Ústavního soudu," uvedla Němcová.

Reforma veřejných financí, jeden z hlavních projektů koaliční vlády, vstoupila v platnost letos 1. ledna. Poslanci ČSSD ji napadli loni v říjnu. Navrhovali zrušení celé reformy, popřípadě jejích částí. Další návrhy proti reformě přidali poslanci KSČM a skupina senátorů. Soud návrhy kvůli rychlejšímu vyřízení rozdělil na tři tematické části. První, spíše obecnou část s řadou daňových změn, soud ponechal koncem ledna v platnosti. Druhou část tvoří zdravotnictví. Třetí zahrnuje sociální body reformy a termín jednání o ní ještě nebyl stanoven.

Lidé v Česku od začátku roku platí 30 korun za návštěvu u praktického, ženského i zubního lékaře, klinického psychologa a logopeda. Za ošetření na pohotovosti musí vynaložit 90 korun. Platí se i v lékárnách, a to 30 za každou položku na receptu. Pobyt v nemocnici přijde pacienta na 60 korun denně.

Cílem reformy bylo podle Julínka zabránit zneužívání zdravotní péče a omezit plýtvání ve zdravotnictví. Lékaři mají tři měsíce po zavedení reformy méně pacientů v čekárnách, více lidí nakupuje léky bez receptu. Na druhou stranu přibylo výjezdů záchranné služby, kterou lidé využívají místo návštěvy placené pohotovosti. Vláda odhaduje, že za rok se vybere na poplatcích asi čtyři miliardy.

1.4.2008
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články