Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 04.Duben 2008 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdravotnictví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.

SZÚ 21604
Česku kvůli šrotu hrozí sankce EU
čtk,In: Lidové noviny, s.14,Zpráva
EU. ODPADY.
* Kolektivní systémy, které mají v Česku na starost sběr a likvidaci vysloužilých elektrospotřebičů, se letos snaží výrazně zvýšit množství vybraného elektrošrotu. V obchodech či obcích proto rozmisťují sběrné koše, do kterých mohou lidé zdarma odevzdat staré elektrospotřebiče. ČR totiž musí splnit svůj závazek vůči EU, že vybere minimálně čtyři kilogramy vysloužilých elektrozařízení na osobu a rok. Pokud ČR závazek nesplní, hrozí jí ze strany EU sankce.

SZÚ 21605
Věda zná "gen kouření"; ale za co vlastně může?
ml,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.17,Zpráva
KOUŘENÍ. ONKOLOGIE. VĚDA A VÝZKUM.
* Práce tří různých vědeckých týmů nezávisle na sobě identifikovaly gen, který má podle všeho klíčovou souvislost s rakovinou plic. Autoři výzkumů se ale neshodují na tom, jak výsledky interpretovat: zda zmíněný gen ovlivňuje náchylnost k rakovině plic, nebo spíše sklony ke kouření.

SZÚ 21606
Kouření zvyšuje neplodnost o 60 procent
ČTK,In: Hospodářské noviny, s.5,Zpráva
KOUŘENÍ.
* U kuřáků a lidí, kteří se pohybují v zakouřeném prostoru, stoupá riziko, že nebudou moci počít dítě. Pravděpodobnost neplodnosti je u nich oproti nekuřákům vyšší až o 60 procent.

SZÚ 21607
V domácnostech se zabydleli potkani a štěnice
Hloušková Lenka, Paštěka Hynek,In: Právo, s.8,Zpráva
DERATIZACE. DEZINSEKCE. HLODAVCI. HMYZ.
* České domácnosti trápí potkani, švábi, mravenci faraoni i klíšťáci holubí. Ale v poslední době nejvíce štěnice. Škůdci se skrývají v rámech obrazů, za tapetami, v obalech, na půdách a sklepích. Při hubení štěnic, ale i mravenců, potkanů, klíšťáků a švábovitých je čas velmi důležitý. Čím dříve se zásah provede, tím je účinnější. Zamezí se tak jejich šíření do okolních domácností, bytů a domů.

SZÚ 21608
Britové stvořili první embryo člověko-krávy
BBC, aa,In: Právo, s.11,Zpráva
KMENOVÉ BUŇKY. VĚDA A VÝZKUM.
* Několik hybridních embryí z lidských a hovězích buněk vytvořil vůbec poprvé v Evropě britský tým na univerzitě v Newcastlu. Vědci nasadili DNA z buněk lidské pokožky do kravských vajíček zbavených genetické informace. Zárodky žily tři dny a vědci se zaručili, že je nikdy nebudou implantovat do lidského nebo jiného živého organismu a ani napříště nedopustí jejich existenci delší než 14 dní. Až do konce tohoto vývojového stádia je totiž možné odebírat z embryí kmenové buňky, od nichž se všeobecně očekává obrovský posun v medicíně.

SZÚ 21609
Ohrožuje systém zdraví lidí? A jak základna pracuje?
Gazdík Jan,In: MF Dnes, s.A3,Zpráva
SZÚ. HLAVNÍ HYGIENIK. ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.
* Americký radar protiraketového štítu, o jehož umístění v Brdech na Rokycansku se jedná, hodnotí čeští odborníci ze dvou hledisek: zdravotního a technického. Zamýšlená stavba v Česku je projektována tak, aby paprsek radaru nezasáhl ani nejvyšší brdské hřebeny. Kvůli důkladnému prozkoumání bezpečnosti a vlastností radaru odcestovali před půl rokem čeští odborníci na Marshallovy ostrovy. Po několikadenních testech antény v plném provozu hygienici a lidé z Akademie věd konstatovali, že radar zdraví lidí nepoškozuje. "I v tak často varovně kritizovaných ,bočních lalocích´ radaru jsme naměřili desettisíckrát slabší impulzy, než jsou přípustná kritéria," srovnává Luděk Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující záření.

SZÚ 21610
O štíhlosti rozhoduje hlava : Jste citliví na sladké?
Wallerová Radka, www.istob.cz,In: MF Dnes,příl. Zdraví, s.E5,Monotematická strana
OBEZITA. PREVENTIVNÍ PROGRAMY. ŽIVOTNÍ STYL.
* Při shazování váhy nejde jen o kilojouly. Záleží na tom, jak silnou máte vůli. Jejím nácvikem se zabývá třetí lekce kurzu hubnutí "Snadně žij zdravě".

SZÚ 21611
Sušenky, které škodí. Margarínů se už nebojte
Čarňanský Ondřej,In: MF Dnes, příl. Test, s.E6-E7,Monotematická příloha
VÝŽIVA. ZDRAVÍ.
* Naprostá většina margarínů se vyrábí nejmodernější technologií, takže neobsahují téměř žádné transmastné kyseliny. V nejhorším margarínu, který jsme minulý rok analyzovali, jich bylo pouze 7,2 procenta. To odpovídá kravskému máslu v bio kvalitě. Zatímco margaríny jsou už v pořádku, problém stále přetrvává u čokoládových polev, sušenek, oplatek, různých pochoutek nebo třeba jemného pečiva, jako jsou koblihy, buchtičky či loupáky. Mohou být také ve smažených potravinách z rychlého občerstvení - v hranolkách nebo hamburgrech.

SZÚ 21612
100 léků, které opravdu fungují na snížení teploty, na bolest, na suché oko a na zánět oka : 1. díl
Grosmanová Markéta, Slívová Hana,In: MF Dnes, příl. Zdraví, s.E1-E4,Monotematická příloha
LÉKY.
* Zvýšenou teplotu si většina lidí troufne léčit sama. K teplotě se obvykle připojuje bolest hlavy a kloubů, ale ještě častěji rýma a kašel. Po jakých lécích sáhnout? - 25 nejprodávanějších léků na teplotu - Lék na teplotu volte podle účinné látky - Bolí vás hlava? Pozor na předávkování léky - Jak ušetřit na lécích - Na suché a zanícené oko fungují kapky a masti.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku