Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Sobota, 05.Duben 2008 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdravotnictví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.

SZÚ 21613
Přenos ptačí chřipky u lidí potvrzen : Podle zprávy WHO muž v Pákistánu nakazil dva své sourozence
DPA, mcm,In: Právo, s.9,Zpráva
WHO. INFEKCE VIROVÁ.
* Ptačí chřipka, která se zatím přenášela jen ze zvířat na lidi, se může šířit také z člověka na člověka. Ukazuje to zkoumání tří případů nemoci v severním Pákistánu: Světová zdravotnická organizace (WHO) včera potvrdila, že bratr zde nakazil další dva sourozence. Experti se bojí, že ptačí chřipka může vyvolat příští světovou pandemii s milióny a možná i desítkami miliónů obětí.

SZÚ 21614
Vláda proti zubnímu kazu. Rodiče vodí malé děti k zubaři pozdě : Děti mají zkažené zuby, některé už musí nosit umělý chrup. Pomoci má nová ministerská komise
Frydecká Lucie, Veselá Lenka,In: MF Dnes, s.A1, A4,Zpráva
DĚTI. NÁRODNÍ PROGRAM ZDRAVÍ. PODPORA ZDRAVÍ. PREVENCE.
* Nejnovější statistika ukazuje, že jen třetina rodičů vezme k zubaři dítě mezi třemi a pěti lety věku. Důležité podle zubařů je, aby se dítě v jejich ordinaci objevilo co nejdříve. Nejlépe kolem jednoho roku, kdy se prořežou mléčné zuby. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje vznik komise, která se bude prevencí zejména kazů u dětí zabývat. Výsledkem činnosti komise bude jakýsi národní plán prevence zubního kazu.

SZÚ 21615
Rio povolalo vojáky, horečka dengue útočí
Novotný Pavel, AP, ČTK,In: MF Dnes, s.A7,Zpráva
EPIDEMIOLOGIE. INFEKCE. CESTOVNÍ MEDICÍNA.
* Brazilský stát Rio de Janeiro na jihovýchodě země zasáhla epidemie horečky dengue. Nemoc, kterou přenášejí hlavně komáři rodu aedes, zachvátila od začátku roku nejméně 57 tisíc lidí. Pro srovnání: za celý loňský rok s nemocí zápolilo 25 017 Brazilců. Čeští diplomaté i cestovní kanceláře na riziko turisty upozornili před několika dny. S tím, že proti tomuto virovému onemocnění neexistuje vakcína, proto je "hlavním preventivním opatřením prevece komářího bodnutí".

SZÚ 21616
Vědci: Přílišné pití vody zdraví neprospívá
ČTK,In: MF Dnes, s.A7,Noticka
VODA. PITNÝ REŽIM.
* Vědecké výzkumy nepotvrdily, že ten kdo pije hodně vody, pomáhá tělu zbavovat se toxických látek. Tvrdí to studie zveřejněná v časopise Journal of the American Society of Nephrology. "Žádný vědecký poznatek nás neopravňuje doporučit pít denně víc než 1,5 litru vody", uvedli odborníci z Pensylvánské univerzity.

SZÚ 21617
Čeští vědci mění dogma o parazitech
Bobůrková Eva,In: MF Dnes, příl. Věda, s.C9,Článek
PARAZITOLOGIE. VĚDA A VÝZKUM.
* Spavá nemoc je postrachem tropické Afriky. Ročně tu onemocní na půl milionu lidí, z nichž více než čtyřicet tisíc zemře. Ke studiu jejího původce jednobuněčného parazita trypanozomy spavičné, kterou přenáší bodavá moucha tse-tse, přispívají i čeští parazitologové.

SZÚ 21618
V Rakousku vypukla epidemie spalniček
Kerles Marek,In: Lidové noviny, s.4,Zpráva
EPIDEMIOLOGIE. INFEKCE. VAKCINACE. DĚTI.
* Čeští lékaři a hygienici ale údajně nemají obavu, že by se epidemie mohla v podobném rozsahu přenést i do Česka. V ČR je takřka každý obyvatel proti spalničkám očkován, zatímco řada Rakušanů očkování svých dětí proti této nemoci odmítá.

SZÚ 21619
Léky jsou časované bomby : Medikamenty se vyskytují v povrchové i pitné vodě a mohou mít potenciálně vliv na lidské zdraví
Matyáš Josef,In: Lidové noviny, příl. Věda,
s.VIII,Článek
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. VODA. LÉKY.
* Antikoncepční pilulky, léky na depresi, revmatismus nebo léky na tlumení bolesti. Tento zdánlivě nesourodý shluk má jedno společné. Léky se objevují v povrchových vodách, a jak ukázal nedávný výzkum v USA, nacházejí se také v pitné vodě. Z kohoutků sice teče kapalina pouze se stopovým množstvím látek pocházejících z léků, ale odborníci varují. I velice nízká koncentrace by mohla potenciálně vyvolat zdravotní problémy, protože voda působí na lidský organismus každodenně a člověk ji používá po celý život.

SZÚ 21620
Úklidem k odolným bakteriím
Levy Stuart B.,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.IX,Článek
DEZINFEKCE. VĚDA A VÝZKUM.
* Přehnané dezinfikování domácností může mít za následek vznik rezistentních mikroorganismů. Zatímco dříve se domov považoval za ideálně čisté prostředí, kde nejsou nepřátelské mikroby, dnes už tomu tak být nemusí. Zvýšené používání antibakteriálních látek v domácnostech představuje tlak na normální bakterie, tekže se mikrobní prostředí domácností začíná velmi podobat prostředí nemocnice.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku