Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 14.Listopad 2002 Články 

předepsané na recept by podle návrhu lékárníků měly být stejné na celém území republiky, ve všech lékárnách. Také by měla být zavedena tzv. degresivní marže, to znamená, že obchodní přirážka (marže) kterou lékárníci účtují ke každému léku a tvoří jejich zisk by měla záviset na ceně léku. Levné léky by měly mít percentuelně vyšší přirážku a naopak drahé léky by měly přirážku nízkou. Smyslem těchto připravovaných změn je zajistit plynulé a rovnoměrné zásobování léky pro všechny občany za stejných podmínek. Tyto návrhy lékárníků podporuje ministryně zdravotnictví Marie Součková. Sdělila to dnes (14. listopadu 2002) novinářům.

Ne všichni ovšem s plánovanými změnami v úhradách léků souhlasí. Se sjednocením cen léků na předpis nesouhlasí například předseda Svazu pacientů Luboš Olejár, který dokonce uvádí, že jde o pokus lékárníků vymámit z nemocných více peněz. Podobný názor na sjednocení cen léků má i asociace zahraničních výrobců léčiv (MAFS). Výkonný ředitel asociace Pavol Mazan prohlásil, že projekt pevných cen není v zájmu pacientů. Pevné ceny budou podle Mazana znamenat dorovnání těch nižších na vyšší úroveň. V lékárnách by měla být konkurence - lékárník, který je schopen nabídnout pacientům lepší podmínky, bude mít také vyšší obrat, uvedl Mazan. K názoru, že ceny léků nemají být všude stejné se také přiklání Pavel Vepřek, který se svým týmem kolem Národohospodářského ústavu, tvrdí, že pevné ceny jsou porušením pravidel trhu. Ten je nejúčinnějším nástrojem pro nastavení cen. Stát by měl podle něj regulovat jen výši úhrady ze zdravotního pojištění.

Součkovou podporuje tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Mario Bohme (jak ostatně jinak), když uvedl, že sjednocení cen zajistí stejné podmínky pro všechny. Doposud je podle něj běžnou denní rutinou starších pacientů, že pátrají po lékárnách, v nichž seženou léky na předpis s levnějšími doplatky. Cenové rozdíly mohou být řádově i v desítkách korun. Nemocní na venkově ale takovou možnost výběru nemají. Viceprezidentka lékárnické komory Leona Štěpková říká, že pacienti negativně vnímají hlavně problém rozdílných výší doplatků, které se mohou lišit až o stokoruny. Také Josef Suchopár ze společnosti Edukapharm, který je dobře obeznámen s "lékovou" situací v Evropě, označil zavedení pevných cen hlavně za politické rozhodnutí. Nějaký zvláštní ekonomický přínos podle něj nelze očekávat. Předseda Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý pouze konstatoval, že ve většině z nich jsou v lékárnách ceny léků pro konečného spotřebitele stejné.
Podle některých expertů ministryně Součková zveřejnila záměr zavést pevné ceny léků v celé zemi příliš brzy. Pracovníci jejího úřadu připouštějí, že jde zatím o čerstvý námět, na němž se bude ještě hodně pracovat.Zatím proto nelze říci, jestli by tato změna přinesla finanční úsporu. Podobně není podle ministerstva ještě možné určit, kolika léčivých přípravků by se týkala.
Po dojmech z dnešní tiskové konference (14. listopadu 2002) se nemohu než se přiklonit k názoru expertů, kteří uvádějí, že zveřejnění záměru zavést rovné ceny léků je poněkud předčasný. Nejistá argumentace ministerstva nemusí prospět celému záměru.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články