Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 22.Květen 2008 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdravotnictví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.

SZÚ 21786
Nanomateriály jako azbest?
Vainert Luděk,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.16,Článek
VĚDA A VÝZKUM. ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST VÝROBKŮ. ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.
* Nanotechnologie by měly ve 21. století umožnit další rozvoj elektroniky, vznik nových materiálů s dosud nepředstavitelnými vlastnostmi či vývoj nových léků. Průmysl i spotřebitelé na ně nedočkavě čekají. Nové výzkumy však ukazují, že úžasné materiály spolu nesou i nepominutelná rizika. Pokud se dostanou uhlíkové nanotrubice do organismu, mohou být podobně nebezpečné jako azbest. Rizika byla poprvé potvrzena laboratorními zkouškami. Organismus laboratorních myší na nanomateriál reagoval podobně jako na kontakt s azbestem.

SZÚ 21787
Za zamoření krajiny vězení : Poškozování životního prostředí bude v celé unii trestným činem, rozhodla EU
Šafaříková Kateřina,In: Lidové noviny, s.15,Zpráva
EU. LEGISLATIVA. ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.
* Europoslanci totiž včera schválili normu, která se příští rok stane celoevropským zákonem a která dělá ze všech závažných poškození životního prostředí trestné činy. K těm patří hlavně nevratné jednání - poškození krajiny do té míry, že nikdy nedojde k její úplné obnově, akce, jež budou stát lidské životy, způsobí smrt ohrožených zvířat či úhyn chráněných rostlin.

SZÚ 21788
Evropská unie dává na ekologii stále víc, Česko naopak : Poškozování životního prostředí má být v EU trestným činem
aa, ČTK,In: Právo, s.9,Zpráva
EU. LEGISLATIVA. ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.
* Výdaje na státní pomoc ve prospěch životního prostředí se v rámci Evropské unie v uplynulých letech výrazně zvýšily, uvedla včera Evropská komise. Česká republika je však jednou z několika málo zemí, kde byl trend opačný. V den zveřejnění této statistiky schválil Evropský parlament legislativu, která označuje vážné poškození životního prostředí za trestný čin, ať už ke škodě došlo záměrně, nebo zanedbáním. Půjde o zamoření vzduchu, půdy či vod radiací, nelegální skladování jaderného odpadu, držení a zabíjení chráněných druhů živočichů a rostlin či výrobu a distribuci látek ničících ozón.

SZÚ 21789
Na Homolce spalují metastázy v játrech : Nejmodernější metoda je určena především pro nemocné v pokročilém stadiu rakoviny tlustého střeva
Pergl Václav,In: Právo, s.4,Monotematická strana
ONKOLOGIE. NOVÉ LÉČEBNÉ POSTUPY. PREVENCE. ŽIVOTNÍ STYL.
* Ročně rakovinou tlustého střeva a konečníku onemocní v ČR přibližně 7500 občanů a 5000 jich na následky zemře. Počty nemocných se za posledních 30 let ztrojnásobily - Test pro život - Doporučená prevence.

SZÚ 21790
Turci ostře proti kouření
nek, BBC,In: Právo, s.11,Zpráva
EU. KOUŘENÍ. LEGISLATIVA.
* Nový protikuřácký zákon zakazující konzum tabákových produktů na většině veřejných míst, vstoupil v platnost v Turecku. Zatímco dosud bylo kouření zapovězeno v dopravních prostředcích, nyní se zákaz rozšířil na budovy státních institucí, pracoviště, nákupní centra, sportovní stadióny, dětská hřiště, školy, lodě a taxíky. Výjimku budou tvořit kuřácké pokoje hotelů či zvlášť vyčleněné prostory psychiatrických léčeben, domovů důchodců a věznic.

SZÚ 21791
Británie povolila vědcům lidská a zvířecí embrya
BBC, DPA, vpl,In: Právo, s.11,Zpráva
VĚDA A VÝZKUM. LEGISLATIVA. KMENOVÉ BUŇKY.
* Britský parlament povolil kontroverzní vytváření hybridních embryí lidí a zvířat pro vědecké účely. Mezidruhové zárodky vznikají vsazením lidské DNA do zvířecí buňky. Z embrya potom vědci odeberou kmenové buňky, z nichž dokážou vytvořit jakoukoli jinou buňku libovolného lidského orgánu. Podle vědců pomůže tento postup například při léčbě Parkinsonovy choroby. Metodu zatím povolily jen Čína, Spojené státy a Jižní Korea, naopak ji zakázaly mimo jiné Spolková republika Německo, Francie, Itálie a Austrálie.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku