Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 22.Květen 2008 Články 

Odboráři z celé republiky a další účastníci zaplnili středu 21. května od 15 hodin prostor před Úřadem vlády v Praze. Přišli demonstrovat svůj nesouhlas s připravovanými změnami ve zdravotnictví, především přeměnou zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic na akciové společnosti. Akci pořádanou Českomoravskou konfederací odborových svazů garantoval Odborový svaze zdravotnictví a sociální péče ČR a podpořily ji všechny ostatní svazy sdružené v ČMKOS (poděkování za početnou a hlasitou účast na demonstraci si zaslouží především kováci) i oba další odborové subjekty působící ve zdravotnictví: Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů a Profesní odborová unie zdravotnických pracovníků Čech, Moravy a Slezska. K demonstraci se připojily Svaz pacientů ČR a Národní rada zdravotně postižených ČR. Demonstrace měla také zahraniční podporu.

Cílem demonstrace bylo zabránit nevratným změnám ve zdravotnictví, především privatizaci zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic a dalších zařízení zřizovaných Ministerstvem zdravotnictví.

Odboráři přišli s transparenty vyjadřujícími obavy z privatizace nemocnic a zdravotních pojišťoven, z vytunelování zdravotnictví, z toho, že peníze ze zdravotního pojištění by se v soukromých zdravotních pojišťovnách staly ziskem soukromníků a nebyly by použity na léčení atd.

Demonstraci zahájila píseň Karla Kryla Demokracia z roku 1993, jejíž slova u demonstrantů vyvolala první souhlasný ohlušující pískot. (Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou: ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou, ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce…)


Demonstraci moderovali Ladislav Kucharský a Radka Sokolová z ústředí Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR. Hned v úvodu odmítli politické nálepkování akce a její spojování s politickým bojem. Zdůraznili, že tématem shromáždění je zásadní nesouhlas s privatizací zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic. Uvedli, že odbory nevěří slibům vlády, že chystané změny ve zdravotnictví nezhorší dostupnost a kvalitu zdravotní péče.


Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch zdůraznil, že občané mají oprávněný strach z budoucnosti a že se naplnily všechny obavy odborů spojované s takzvanou reformou veřejných financí. Za současný hlavní cíl vlády označil privatizaci veřejných služeb. Záměr privatizovat zdravotnictví, které odbory považují za velice dobré, se stal poslední kapkou do nádoby jejich trpělivosti. Tvrzení vlády, že zprivatizování zdravotnictví zlepší jeho finanční situaci, označil za velkou lež. Uvedl, že vláda ví, že pro každého je zdraví na prvním místě, a proto že právě zdravotnictví může být dobrým kšeftem, což nyní vede ke snaze zprivatizovat zbývající části zdravotnictví. Zdůraznil, že když odboráři a další občané protestují proti těmto záměrům, nejde o zájem žádné politické strany, ale o zájem občanů.


Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Jiří Schlanger připomněl, že veřejné zdravotní pojištění neselhalo, že veřejné zdravotní pojištění je největší hodnotou českého zdravotnictví, a proto odbory žádají, aby bylo zachováno. Také Světová banka označila české veřejnoprávní pojištění za největší hodnotu zdejšího zdravotnictví. Pojištění patří pojištěncům a také pojišťovny patří nám, pojištěncům, a ne vládě, uvedl. Zdůraznil, že zkušenosti z již fungujících akciových společností opravňují odbory k tomu, aby řekly NE přeměně fakultních nemocnic na akciové společnosti.


V reakci na slova ministra Julínka o tom, že odboráři u něj snědli na jednáních obrovské množství chlebíčků, vytvořili odboráři z Psychiatrické léčebny v Dobřanech pro ministra Julínka krabici krásně vybarvených dřevěných chlebíčků. Předseda dobřanské odborové organizace Milan Synek je na demonstraci ukázal a ocitoval slova z průvodního dopisu: pane ministře, věnujeme vám tyto dřevěné chlebíčky, které pro vás budou stejně nestravitelné, jako pro občany této země vaše reforma. Dodal, že mottem mělo být, že sytý hladovému neuvěří. Za lepší motto ale označil: doufáme, že si na nás vylámete zuby stejně jako na těch chlebíčkách.


Předseda Slovenského odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb Anton Szalay pozdravil demonstraci jménem více než jednatřiceti tisíc slovenských zdravotnických odborářů. Zdůraznil, že slovenské reformy zdravotnictví byly vedeny pod heslem: bude lépe. Ukázalo se, že lépe už bylo. Seznámil s obdobnými změnami, které se před časem udály na Slovensku. Uvedl, že slovenští odboráři je nazvali euthanasií na vlastním národu. Privatizace slovenských zdravotních pojišťoven vedla k tomu, že se z nich financují soukromé zisky. Za rok 2007 byly zisky slovenských pojišťoven ve výši dvě miliardy korun, ale zároveň tyto pojišťovny odmítly částku blížící se třem miliardám proplatit za odvedenou práci nemocnicím! Naléhavě varoval české kolegy, aby se ze zkušeností Slovenska poučili a nedovolili opakování stejných chyb a podobných změn ve zdravotnictví.


O zkušenostech ze Saska vypovídala citace ze článku Julínkův systém ničí Sasko, který 23. dubna 2008 vydal v Hospodářských novinách dnes již bývalý ředitel Železniční polikliniky Plzeň MUDr. Milan Kozlík: Vzpomněl jsem si celkem nedávno na slova našich ministerských zdravotnických reformátorů. Zdravotní pojišťovny budou pro své klienty nakupovat ty nejkvalitnější zdravotní služby, pojištěnec bude váženým klientem, pacient bude středobodem veškerého dění, kolem kterého se bude vše točit atd. Před nedávnem jsem totiž zjistil, jak tento "skvělý systém" podle ministra Julínka zafungoval v Sasku.
Tam krajská pobočka největší německé zdravotní pojišťovny AOK ve výběrovém řízení rozhodla, že pro pacienty se syndromem spánkové apnoe bude hradit jen dva "nejlepší" přístroje na CPAP. A které byly ty nejlepší? No samozřejmě ty nejlevnější! V čem je problém? Ne jediným problémem těchto "nejlepších přístrojů" je, že po zapnutí vydávají takový kravál, jako když zapnete starší plynový kotel! Kde se tedy stala chyba?
Odpověď je naprosto jednoznačná - nikde! Protože systém, který je nastaven v Německu obdobně, jako jej uvažuje zavést ODS v našem zdravotnictví, naprosto kašle na potřeby pacientů, jeho středobodem totiž není pacient (jak ministr Julínek rád uvádí), ale zisk pojišťovny. Namítnete tedy, že pacienti mohou změnit pojišťovnu. Ano, to mohou, ale nebudou to dělat, protože ostatní pojišťovny se chovají úplně stejně.
Někdo by si mohl myslet, že jde o ojedinělý případ. Ale bohužel to tak není. Lékaři, kteří pracují v pohraničí, vědí, jaká např. antihypertenziva mají nasazeni pacienti z Německa, kteří občas vyhledají zdravotní služby u nás.
To je někdy skutečně retro pohled do devadesátých a někdy i osmdesátých let! Proto buďme ostražití.

Demonstraci podpořila Evropská federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU), reprezentující více než 200 odborových svazů ve veřejných službách, které sdružují kolem osmi milionů zaměstnanců ve 36 zemích. Její generální tajemnice Carola Fischbach-Pyttel českým kolegům napsala:
Jsme přesvědčeni, že Evropa musí pro své občany znamenat více než jen trh. Kvalitní veřejné služby jsou klíčové pro zajištění základních práv občanů. Univerzálnost, stálost, dostupnost a demokratická kontrola jsou důležitými principy veřejných služeb. Konkurence Evropské unie nesmí podrývat solidaritu!
Jménem Evropské federace odborových svazů veřejných služeb chceme tudíž podpořit české odborové hnutí v jeho protestech proti reformám ve veřejném sektoru, jak je připravuje česká vláda. Vyjadřujeme svou solidaritu s našimi českými členy-odboráři a se všemi občany i občanskými sdruženími, které je podporují v jejich boji za zachování veřejných služeb ve veřejných rukou.
Máme vážné obavy, že proces reforem ve veřejném sektoru, jak jej zahájila česká vláda, sníží dostupnost a dosažitelnost veřejných služeb. Privatizace základních služeb jako je zdravotnictví a vzdělávání, a honba za ziskem, by mohly vést k vážnému zhoršení služeb pro veřejnost. Prohloubily by se také stávající nerovnosti v platech a pracovních podmínkách.
Žádáme českou vládu, aby znovu zvážila své plány reforem ve veřejném sektoru a okamžitě zahájila jednání s českými odborovými svazy - podle principu sociálního dialogu - o investicích a platech ve veřejném sektoru.
Jsme s vámi solidární!

Demonstraci a požadavky odborářů podpořila také Evropská federace lékařů zaměstnanců, jejíž prezident Claudie Wetzel uvedl, že česká medicína má velmi slušnou úroveň a jejím problémem je nedostatek peněz, především na platy, který je způsobený špatnými politickými rozhodnutími. Chystanou Julínkovu reformu považuje za riskantní nevyzkoušený experiment, který odporuje evropské tradici poskytování zdravotní péče na solidárním principu. V žádné evropské zemi nebylo dosud zdravotnictví privatizováno v takové míře, jak navrhuje ministr Julínek. Univerzitní nemocnice jako akciové společnosti jsou ve vyspělých státech jevem zcela okrajovým. Klíčová zdravotnická zařízení kontroluje stát. Naprostou samozřejmostí je existence sítě veřejných neziskových nemocnic.
Zdravotní péče je v Evropě považována za službu ve veřejném zájmu, jejíž poskytování nelze ponechat pouze tržním mechanismům. Zachování dostupné zdravotní péče pro každého, kdo ji potřebuje, bez ohledu na jeho finanční situaci, je jedním ze základních úkolů civilizovaného státu, je to otázka sociální soudržnosti společnosti. Proto Claudie Wetzel apeluje na české kolegy: Nenechte si zničit to, co slušně funguje. Soukromý vlastník jistě dokáže dobře hospodařit, ale především ke svému vlastnímu prospěchu.

Prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár označil chystané změny za nevratné poškození zdravotnictví a veřejného zdravotního pojištění. Uvedl, že se zhorší dostupnost péče, nebude svobodná volba lékaře, svobodná volba zdravotnického zařízení, dojde ke zdražení zdravotní péče minimálně o 20 procent, zdravotnictví ovládne americký vysávací systém řízené péče. Jde o vytunelování českého zdravotnictví.



Národní rada zdravotně postižených ČR jako mluvčí občanů se zdravotním pojištěním s obavami sleduje připravované kroky ministerstva zdravotnictví. Jak v zaslaném textu uvedl její předseda Václav Krása, navrhovaný experiment může přinést překážky v dostupnosti zdravotní péče především pro lidi, kteří jsou nejvíce závislí na zdravotní péči. Lidé se zdravotním postižením s tímto experimentem nesouhlasí, neboť se obávají, že jim bude poskytován nižší standard zdravotní péče vzhledem k jejich nízkým příjmům. Proto jsou solidární se všemi, kteří protestují proti chystanému zdravotnickému experimentu.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek citoval z prohlášení předsedy ODS Mirka Topolánka zveřejněného v souvislosti s jiným protestem před předcházejícími volbami. Stálo v něm mimo jiné: "existenční ohrožení nemocnic a existenční ohrožení soukromých lékařů je plnou odpovědností arogantní a demokratickými zásadami opovrhující politiky předsedy vlády a ministra zdravotnictví. Dobře rozumím zoufalství, které vás vehnalo do protestních akcí. Jsem přesvědčen, že nedodržování zákonů, porušování zásad svobodné diskuse a zastrašování, centralizace moci a peněz do jedněch rukou je typické pro totalitní režimy. Nic takového nepatří a nesmí patřit do zdravotnictví demokratické země". Kubek kritizoval vznik lékařských supermarketů a chystaný model řízené zdravotní péče, která znamená ztrátu svobody pacienta zvolit si svého lékaře, zhoršení kvality zdravotní péče a pro lékaře to znamená ztrátu svobody léčit lege artis, podle poznatků vědy a v souladu se svým svědomím. Chystaný experiment je pouze ku prospěchu zdravotních pojišťoven a jejich soukromých vlastníků.


Předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martin Engel připomněl snahu ministra Julínka prodloužit lékařům povinnou pracovní dobu. Uvedl, že tak jako se naše země se stává smetištěm odpadu z ostatních zemí, stává se také smetištěm toho, co přestává fungovat i ve Spojených státech, a chtějí nám to implantovat sem - tedy modely řízené zdravotní péče. Zdůraznil, že bojovat proti chystaným záměrům se musí, protože kdo nic neudělá, prohraje jistě.

Místopředseda ČMKOS Jaroslav Zavadil nakonec seznámil účastníky se zněním Prohlášení Sněmu ČMKOS ke stávkovým protestům a vyzval k účasti na dalších protestních akcích.

Celou demonstraci provázela hlasitá odezva účastníků, pískot, skandování "Julínek demisi" a "Hanba" a cinkání klíčů, silně připomínající rok 1989.



21. 5. 2008
Autorka: PhDr. Marie KLÍROVÁ klirova.marie@cmkos.cz
Zdroj: web odborového svazu


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články