Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 09.Červen 2008 Články 

Mirek Topolánek se postavil proti svému ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi. Jednoznačně mu zakázal, aby pokračoval v převodu fakultních nemocnic na akciové společnosti. To jsou hned dvě důležité skutečnosti. Především se fakultní nemocnice nebudou převádět, nelze však přehlédnout ani to, že premiér stojí proti ministrovi, který prosazuje nejvíc radikální reformu. Topolánek ale zasáhnout musel. A důvodem nebylo jen to, že lidovci hrozili, že kvůli převodům nemocnic vystoupí z koalice. Celá akce s převodem totiž byla mimořádně obskurní. Od počátku byla tajná.

Začala v únoru, když Julínkův náměstek Marek Šnajdr nařídil ředitelům fakultních a dalších státních nemocnic, aby začali připravovat privatizační projekty. Charakteristické bylo, že ředitelé dostali příkaz jen ústně.

Pro ředitele to znamenalo učinit soupis majetku a navrhnout převod na akciovou společnost podle zákona o velké privatizaci z roku 1991. Informace unikly přes média, konkrétně Aktuálně.cz, a ministr posléze ujišťoval, že o privatizaci nejde. Nemocnice zůstanou státní, třetinu akcií dostanou univerzity.

Posléze se zjistilo, že soupisem majetku v nemocnicích byla pověřena advokátní kancelář ministrova blízkého spolupracovníka Jaroslava Svejkovského. Sám Svejkovský proti zprávu nepopřel.

Přesto nemocnice privatizační projekty nenapsaly. Koncem dubna totiž dostali ředitelé další ústní příkaz. Nemocnice mají převádět podle zákona o státním majetku z roku 2000. Jako v prvním případě by o transformaci na státní akciovou společnost rozhodla vláda.

Druhá strategie byla složitější, protože majetek se neměl pouze sepsat, ale také ocenit soudními znalci. Přesto měly být fakultní nemocnice podle plánu převedeny na akciové společnosti nejpozději prvního října. Červnový Topolánkův verdikt akci definitivně končí i přes Julínkův odpor. Není divu, že se premiér rozzlobil. Ministr zdravotnictví totiž zahájil transformaci bez souhlasu vlády a je otázka, jestli vůbec a do jaké míry premiéra informoval. I když v novinách se o tom Topolánek dočíst mohl.

Zdá se tedy, že problém s nemocnicemi se vyřešil. Není to však pravda ani zdaleka, zůstává totiž celá řada naléhavých otázek. A nejde jen o to, jak tedy fakultní nemocnice transformovat, když první pokus selhal. Velký otazník dnes stojí nad další spoluprací premiéra a příliš aktivního ministra. Například není vůbec jisté, jak bude Topolánek hodnotit další pokus o transformaci, tentokrát zdravotních pojišťoven.

Jestliže rozhodující pro přerušení převodu nemocnic byl otevřený odpor univerzit, privatizace pojišťoven se nemusí líbit velkým firmám, které zaměstnanecké pojišťovny zakládaly a které do nich v některých případech investovaly i později. Pokud by se privatizace nelíbila například Škodě Mladá Boleslav, anebo uhelné společnosti OKD, příliš slabá vládní koalice by proti jejich odporu neměla mnoho šancí. Julínek sice se svými odpůrci vůbec nediskutuje, ovšem premiér musí brát ohledy, pokud chce vládu vůbec udržet.

Transformace pojišťoven je další žhavé téma a je ještě důležitější než všechny problémy s fakultními nemocnicemi. Nemocnice nejsou pro Julínkovu reformu rozhodujícím tématem a ministr tedy nemusí rezignovat, pokud mu premiér jejich převody zakáže. Ovšem vzdát se privatizace pojišťoven znamená rezignovat na smysl reformy.

Samozřejmě by šla provést značná část plánovaných změn, které se týkají především zákonů o zdravotních službách. Tři zákony, které je popisují, české zdravotnictví nezbytně potřebuje a navíc jsou připraveny na slušné profesionální úrovni. Bylo by škoda tuto práci ztratit. Ale plán na konkurenci pojišťoven by byl definitivně ze stolu a ministr by se s tím těžko smiřoval.

Existují i další otázky. Jen připomeňme, že premiér zrušil transformaci nemocnic ve chvíli, kdy hrozilo, že projde novela zákona o velké privatizaci. Její autor, exministr David Rath chtěl její pomocí zakázat, aby se podle privatizačního zákona mohla transformovat zdravotnická zařízení. Ovšem fakultní nemocnice se měly transformovat podle jiného zákona.

Znamená to, že se budou podle zákona o velké privatizaci budou privatizovat pojišťovny, anebo jaké jiné zdravotnické zařízení je ještě k dispozici?

Některé odpovědi snad přinese příští týden, ale obecně platí, že se zdravotnické záležitosti daly do pohybu.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas

6.6.2008
Autor: Petr Holub
Zdroj: ČRo 6


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články