Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 19.Červen 2008 Články 

Loňský rok byl pro soukromý zdravotnický byznys jedním z nejlepších v historii. Kraje a města plus státem ovládané České dráhy dohromady prodaly nebo pronajaly 15 nemocnic a pět poliklinik. Díky tomu vznikly i další řetězce - jeden buduje řecký podnikatel Sotirios Zavalianis, další třeba česká skupina PP Hospitals.

Soukromí vlastníci nemocnic se na rozdíl od politiků nebojí do zdravotnictví skutečně říznout. Pokud to překáží jejich byznysu, nemají problém zrušit nebo sloučit málo vytížená oddělení nebo obory, pro které nemají dost lidí. Za ušetřené peníze pak obvykle zvyšují kvalitu na odděleních, na jejichž rozvoji mají zájem. Noví investoři tak vlastně zdola provádějí reformu nemocniční sítě, která je jedna z nejhustších v Evropě.
Asi nejvíc se bojí velkých podnikatelských skupin malí soukromí lékaři. Obávají se hlavně Chrenkova a Potyszova řetězce. "Jsou obrovským nebezpečím pro svobodné lékařské povolání. Tyto řetězce budou tlačit ceny dolů, což může řadu soukromých lékařů zničit," upozorňuje prezident lékařské komory Milan Kubek.
"Soukromí lékaři nemůžou řetězcům konkurovat. Řetězce mohou své ordinace dotovat, což si soukromý lékař nemůže dovolit. To postaví řadu kolegů před neřešitelný problém," dodává Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů.

Potyszův lékařský supermarket je umístěný v pražské Galerii Bučovice, hned vedle Hypernovy. Původně chtěl Marek Potysz vybudovat lékařské supermarkety tak, že od soukromých lékařů vykoupí jejich ordinace a sestěhuje je na jedno místo. Jenže třeba v Praze nebo v Karlových Varech musel začít úplně od nuly a zaměřit se na přetahování pacientů. Žádného lékaře, který by chtěl za 300 až 700 tisíc prodat svou ordinaci a stát se ze soukromého podnikatele zaměstnancem s platem 40 tisíc měsíčně, tam totiž třinecký podnikatel nenašel.
Během posledního roku dostal v rámci zdravotnictví mezi první podnikatelskou ligu. Za rok pro své ordinace získal 20 tisíc lidí, kterým poskytuje služby přes 20 doktorů. "Během několika let bychom chtěli otevřít zhruba 30 ordinací," netají své velké plány Potysz. Se svým přítelem Tomášem Chrenkem se ale zatím příliš srovnávat nemůže. Chrenkova zdravotnická říše dnes čítá 12 nemocnic, šest poliklinik, síť lékáren i zdravotní pojišťovnu. Byl to přitom Potysz, kdo za Chrenkovy peníze část jeho říše vybudoval.
Dalším silným hráčem se během posledního roku stal šéf Appian Group Marek Čmejla. V listopadu přes zdravotnickou skupinu Medicon ovládl největší českou polikliniku na Budějovické v Praze, pražské Diagnostické a terapeutické centrum a LDN v Humpolci. S tím získal navrch i několik lékáren.

18.06.2008
Zdroj: Hospodářské noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články