Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 22.Srpen 2008 Články 

Vláda se odvolá proti výsledku arbitráže s firmou Diag Human, podle níž by Česko mělo této společnosti obchodující s krevní plazmou uhradit zhruba devět miliard korun. Kabinet dnes rozhodl o tom, že ministerstvo zdravotnictví má požádat o přezkum arbitráže, sdělil novinářům ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Ministerstvo má také navrhnout nového rozhodce za stát.

"Podle mne je nutné využít posledního opravného prostředku, protože tato vládní garnitura má opravdu velmi omezené prostředky s touto kauzou něco dělat," uvedl Julínek.

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek přičítá výsledek arbitráže "ostudným chybám české administrativy v minulých letech". "Musíte si opravdu říct něco o politické i jiné odpovědnosti těch politiků, kteří o tom rozhodovali," uvedl na tiskové konferenci, později ale odmítl rozvést, zda to znamená, že vláda podá například trestní oznámení.

Firma Diag Human si stěžuje, že ji český stát poškodil v obchodování s krevní plazmou, a požaduje ušlý zisk. Arbitři stanovili náhradu zhruba 4,1 miliardy korun. Zbytek z celkových 8,33 miliardy činí penále z prodlení. Jde o náhradu škody a úroky ke konci července 2007, od tohoto dne suma vzrůstá o další úrok ve výši asi 1,3 milionu denně. Po přičtení těchto úroků tak částka nyní představuje zhruba devět miliard korun.

Podle stanoviska společnosti, které Kalvoda zaslal ČTK, se firma Diag Human rozhodla pro odvolání kvůli výši náhrady škody. Arbitři totiž podle něj stanovili částku o více jak miliardu nižší, než na jakou má podle znalců i jich samých společnost nárok. Rozdíl v úrocích pak činí podle právníka zhruba dvě miliardy korun.

Kalvoda dříve oznámil, že se společnost po vynesení rozhodčího nálezu rozhodla podmíněně zastavit úročení dluhu na 30 dnů. Po návrhu na přezkum ze strany státu se však "jednostranné a podmíněné zastavení úročení dluhu České republiky stává bezpředmětným," uvedl právník. Firma rozhodnutí vlády v jistém smyslu vítá. "Významným způsobem tak rozšiřuje možný rozsah náhrady škody a s tím i prostor pro jednání," vysvětlil Kalvoda.

Podle advokáta se však již v roce 1998 pravomocně prokázala příčinná souvislost dopisu tehdejšího ministra Martina Bojara a škody vzniklé firmě Diag Human. Ani přezkum tedy nemůže skončit jinak. Důkazy pro vyměření výše škody pak podle právníka dodal stát, nemůže se tedy odvolávat na jejich nedostatek. "Tato obrana České republiky tudíž postrádá elementární logiku a naznačuje pokračování ve snaze o mocenské zásahy do rozhodování sporu," uvedla společnost Diag Human. Poukázala tak na to, že arbitři, kteří spor rozhodovali, uvedli v odůvodnění svého rozhodčího nálezu, že jim české instituce při rozhodčím řízení vyhrožovaly.

Českou republiku v arbitráži zastupoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Podle českého zákona o rozhodčím řízení mohou jeho účastníci podat po vydání rozhodčího nálezu jak návrh na jeho přezkum jinými rozhodci, tak návrh na zrušení nálezu soudem. Soud nález zruší například tehdy, pokud zjistí, že rozhodčí smlouva, na jejímž základě o sporu rozhodovali arbitři, není platná, nebo pokud se ukáže, že lze provést důkazy, které v předchozím řízení nemohly být provedeny.

Případ začal v roce 1991, kdy ministerstvo vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human. Firmy ve výběrovém řízení neobstály. V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar společnosti Novo Nordisk sdělil, že řízení nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco. Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk. Bývalý ministr Jan Stráský (ODS) podepsal v roce 1996 rozhodčí smlouvu, takže se kauza začala řešit arbitráží. V roce 2002 vláda premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) uhradila firmě 326,6 milionu korun. Společnost si pak vypočítala novou škodu.

Ve sporu mezi Českou republikou a společností Diag Human rozhodoval podle deníku Mladá fronta Dnes (MfD) rozhodce, kterého policie údajně viní z korupce na ministerstvu obrany. Zdeněk Rusek patří prý mezi 37 lidí obviněných v souvislosti s případem, ve kterém měli úředníci ministerstva přihrávat armádní zakázky spřáteleným firmám.

20.08.2008
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články