Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 21.Srpen 2008 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdraví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.

SZÚ 22108
Proti chřipce podle televize
Lázňovský Matouš,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.16,Článek
EPIDEMIOLOGIE. INFEKCE VIROVÁ. VĚDA A VÝZKUM.
* V krvi pamětníků stále kolují protilátky proti španělské chřipce z roku 1918. Vědecký tým odebral vzorky krve 32 lidem ve věku 91 až 101 let. Laboratorní výsledky ukázaly, že 94 procent těchto osob stále vytváří protilátky proti španělské chřipce. Obecně se předpokládalo, že protilátky proti chřipce mají dlouhou životnost, ale důkazů bylo pomálu. Účinnost protilátek se ověřila při pokusech s rekonstrukcí viru španělské chřipky v roce 2005. Výsledky studie naznačují, že tyto protilátky by šlo v případě epidemie vyvolané podobným virem použít k léčbě. Jeden ze vzorků navíc vykazuje podle autorů výzkumu nadějné vlastnosti: reaguje nejen na kmen chřipky viru z roku 1918, ale i na několik dalších. Je možné, že se navazuje na některou z klíčových struktur viru a mohl by nabídnout nové směry výzkumu v boji proti chřipce.

SZÚ 22109
Houby? Pozor na radioaktivitu
Kerles Marek,In: Lidové noviny, s.4,Článek
POTRAVINY. ZÁŘENÍ. ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.
* Dvaadvacet let po jaderné katastrofě v Černobylu vykazují houby v českých lesích stále zvýšený obsah radioaktivního izotopu cezia 137. Podle odborníků se ale nemají houbaři čeho bát. Pokud člověk nesní třeba deset kilogramů hub za den, nemůže normální konzumace oblíbených hřibů, lišek či bedel jeho zdraví z hlediska ozáření nijak ohrozit.

SZÚ 22110
Stát přestane dotovat mléko : Projekt Zemanovy vlády "Školní mléko za státní peníze" ukončil Topolánkův kabinet / Kolář Petr
In: Lidové noviny, s.4,Článek
DĚTI A MLÁDEŽ. EU. VÝŽIVA.
* V budoucnu tak bude na mléko do škol přispívat dotacemi pouze Evropská unie, která bude i nadále přidávat osm až patnáct procent z ceny výrobku. Evropská komise prý chce podporu mléčných výrobků ještě navýšit. Kromě mléka by tak měla přispívat kvůli zvýhodnění cen i na sýry, kefír a jogurty. Programu Školní mléko se přitom účastnilo 2600 škol, tedy více než dvě třetiny "základek".

SZÚ 22111
Pravidelný běh zpomaluje stárnutí
ČTK,In: Právo, s.10,Zpráva
ZDRAVÍ. ŽIVOTNÍ STYL.
* Lidé, kteří si zlepšují fyzickou kondici pravidelným běháním, mají šanci, že budou stárnout pomaleji než zbytek populace. Hrozí jim i o polovinu nižší riziko, že zemřou předčasně například na rakovinu. Uvádí to studie v časopise Archives of Internal Medicine, v níž vědci z americké Stanfordovy univerzity zveřejnili výsledky dlouhodobých výzkumů.

SZÚ 22112
Je brokolice opravdu zázračná?
Petrželka Alexandr,In: Právo, příl. Věda a technika, s.Café 3,Článek
POTRAVINY. VÝŽIVA. ZDRAVÍ.
* Tým amerického Národního institutu pro rakovinu a kanadské nadace Cancer Care předložil mužům v rámci rozsáhlého screeningového programu podrobný dotazník o jejich jídelníčku. Z prvního vyhodnocení vyplynulo, že konzumace ovoce a zeleniny s výskytem rakoviny nijak významně nesouvisí. Pokud se ovšem při zpracování odpovědí vědci zaměřili na zhoubnou formu rakoviny prostaty, ukázalo se, že riziko klesá s tím, kolik pacienti konzumovali brokolice a květáku.

SZÚ 22113
Jak je to s prospěšností potravinových doplňků
zr,In: Právo, příl. Věda a technika, s.Café 3,Článek
VÝŽIVA. ZDRAVÍ.
* Nejen výrobce tohoto dobře prodejného zboží, ale i četné odborníky na výživu a další vědce pobouřila loňská dánská studie, publikovaná v prestižním americkém měsíčníku JAMA. Šlo o tzv. metaanalýzu, tedy práci shrnující výsledky řady dílčích samostatných výzkumů. Konstatovala, že nebyl nalezen přesvědčivý důkaz o podpůrných účincích antioxidačních vitaminových doplňků stravy na prodloužení života a navíc uvedla, že beta-karoten, vitamin A a vitamin E dokonce riziko úmrtí zvyšují. Poctivá věda ovšem nemůže posuzovat závěry kvalitně provedených jednotlivých vědeckých pokusů čistě ze statistického pohledu, aniž by se zabývala slučitelností hodnotících kritérií.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku