Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 03.Září 2008 Články 

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek dokončil druhou verzi zdravotnické reformy. Píše o tom server Aktuálně.cz. Tato verze obsahuje například možnost pacientů připlácet za lepší zdravotní pomůcky a lékařské výkony, omezí roli profesní samosprávy a posílí úlohu státu. Poskytne také novou definici toho, co se vlastně platí ze zdravotního pojištění.

Takové změny nepochybně nastanou v příštím roce, pokud ministr zdravotnictví Tomáš Julínek prosadí ve vládě a sněmovně své tři reformní zákony o zdravotních službách, které dokončil už v červenci.
V pondělí k nim přidal ještě čtvrtou normu, novelu zákona o zdravotním pojištění, která popisuje, jak se má za služby platit. Reforma pro příští rok je tak kompletní.

Konkurence jen v připojištění

Julínek upustil od svého radikálního plánu, při kterém chtěl privatizovat zdravotní pojišťovny a zavést jejich konkurenci. Soukromé pojišťovny měly klientům nabízet různé pojistné plány a bonusy, pokud by čerpali méně zdravotní péče. Některé zdravotní plány naopak významně zvyšovaly spoluúčast.
Konečná podoba čtyř zákonů je podle některých expertů důkazem, že Julínek ze svých radikálních plánů definitivně ustupuje. "Nevidím v návrzích nic převratného," míní advokát Jakub Uher, který pracuje pro Sdružení praktických lékařů.
Oceňuje, že nové normy dávají do pořádku terminologii. Za největší novinku považuje možnost lékařů nabídnout za příplatek kvalitnější služby.

"Otevírá se tím prostor pro komerční připojištění," vysvětluje Uher. Jak velký prostor nakonec komerční pojišťovny dostanou, se uvidí až v příštím roce. Do té doby musí tzv. Odborné fórum, které od léta pracuje na ministerstvu zdravotnictví, sepsat tzv. katalog výkonů a fakticky stanovit, jaká zdravotní péče bude nadále hrazená z pojištění. "V důvodové zprávě se slibuje, že se rozsah hrazené péče proti dnešku nezmění," připomíná právník praktických lékařů.

Zdravotnictví pro chudé

Ani s mírnou podobou Julínkových reforem však nejsou smíření jiní znalci. "V novele pojišťovacího zákona je skryto prakticky všechno, co bylo v původní verzi reformy," varuje právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.
Novela je dokonce v rozporu s Ústavou, která Čechům zaručuje bezplatnou zdravotní péči. Zákony, které mají být v lednu zrušeny, dokonce upřesňují, že občané mají nárok na péči "v souladu se současnými dostupnými poznatky lékařské vědy".
Novela však zaručuje, že se z pojištění hradí jen takové zdravotní služby, které "jsou ekonomicky nejméně náročné v porovnání s případnými alternativami vedoucími ke srovnatelnému výsledku".
Fiala nevěří, že ministr splní svůj slib a do katalogu výkonů zapíše všechny, které jsou dnes bezplatné. Proto podle něho hrozí, že na kvalitní služby budou mít nárok jen ti, kteří jsou ochotni platit navíc.
Navržená změna podle právníka asociace nemocnic neotevírá pouze prostor pro připojištění. "Vzniká tak propast mezi zdravotnictvím pro chudé a zdravotnictvím pro bohaté," tvrdí Fiala.
Jediným rozdílem proti původním návrhům je podle něho fakt, že Julínek ani nadále nepovoluje pojišťovnám zisk. "To se ale dá změnit jedinou novelou zdravotních zákonů. Stačí jedna věta," upozorňuje právník.


Jak hledat kompromis

Některé sporné body může odstranit podrobnější diskuse nad zákony. Jakub Uher například vítá, že pacienti dostanou možnost doplácet na dražší protézy a další zdravotní pomůcky. Totéž by podle něho mělo platit i pro lékařské výkony. "I když bude výsledek léčení srovnatelný, může si někdo chtít připlatit, aby byl z nemocnice dříve doma, nebo aby se operace obešla bez chirurgického zákroku," upozorňuje na očekávané výhody pro pacienty.
Přesto připouští, že pro řadu z nich mohou být neúnosné, pokud by pojišťovny stlačily ceny výkonů příliš hluboko.
Stanislav Fiala naopak uznává, že doplatky na zdravotní pomůcky jsou rozumné. Pouze lékařské zákroky by podle něho měly být plně hrazeny v každém případě.
Fiala také požaduje, aby katalog výkonů stanovil orientační ceny, které by lékařům zajistily minimální ceny za práci. Uher očekává, že ministr Julínek stanoví v katalogu přinejmenším základní pravidla, jak ceny za zdravotní služby stanovit.

Proč leden?

Debata ovšem nemá velkou šanci, protože hlavním Julínkovým nepřítelem je čas. Stále totiž trvá na tom, že změny musí platit od prvního ledna 2009. Zatím ovšem neodpověděl na připomínky ani k jednomu ze čtyř reformních zákonů. Vypořádat námitky ostatních ministrů, koaličních partnerů a odborníků byť jen formálně tak může stihnout nejdříve koncem září.
Zákony pak zamíří do vládní legislativní rady. Topolánek má v úmyslu její jednání urychlit stejně jako v případě loňského reformního batohu. Pak vláda může návrh projednat do poloviny října.
Hned po krajských volbách koncem října mohou Julínkovy zákony projít prvním čtením ve sněmovně. Když poslanci zkrátí lhůtu mezi prvním a druhým čtením na třicet dnů, stihne sněmovna i Senát zákony schválit ještě v prosinci.
Podle právníků však není lednový termín pro reformu nezbytný. "Nic by se nestalo, kdyby zákony platily třeba od března," upozorňuje advokát Uher.

3.9.2008
Zdroj: Aktuálně.cz


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články