Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Sobota, 13.Září 2008 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdraví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.

SZÚ 22203
Jsou houby radioaktivní?
ved,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.26,Článek
POTRAVINY. ZÁŘENÍ.
* Houby jsou skutečně radioaktivní, obsahují totiž radioaktivní izotopy draslíku 40K a v nepatrné míře i izotopy uranu a thoria. Kromě těchto přirozeně se vyskytujících radionuklidů, jejichž úhrnná aktivita je nepatrná, však houby akumulují i izotopy z radioaktivního spadu z havárie elektrárny v Černobylu a testů jaderných zbraní. Houby mají až stokrát vyšší schopnost akumulace radiocezia než zelené rostliny. Přes tyto relativně vysoké obsahy je zdravotní riziko pro konzumenty zanedbatelné. Nyní 20 let po havárii radioaktivita v houbách podstatně klesla a není důvod k obavám.

SZÚ 22204
Změna klimatu brzdí obnovu ozonu
Vaníček Karel,In: Lidové noviny, s.30,Článek
GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ. OVZDUŠÍ. ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. * Den 16. září vyhlásila OSN jako "Mezinárodní den ochrany ozonové vrstvy". Po 20 letech lze konstatovat, že se podařilo zastavit růst emisí a u některých nejdůležitějších látek i postupně snižovat jejich koncentraci v atmosféře. Pokud bude Montrealský protokol i nadále dodržován, ozonová vrstva by se měla přirozeným způsobem obnovit během příštích zhruba 50 let. Prognózy dosud předpovídaly ukončení třetí - konečné fáze obnovy v roce 2050 ve středních šířkách a 2070 v polárních oblastech. Tento proces ale může o několik desetiletí zpomalit očekávaná globální změna klimatu, která patrně způsobí ochlazování stratosféry a tím i zvýšení účinku chemických reakcí rozkládajících ozon. Nejnovější analýzy ukazují, že vazby mezi změnami ozonové vrstvy a globálním klimatem jsou těsnější, než se předpokládalo.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku