Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 20.Říjen 2008 Články 

U téměř 3000 léčivých přípravků by měla klesnout od listopadu maximální cena. Pacienti díky tomu mají ušetřit za rok 1,64 miliardy korun a úspora zdravotních pojišťoven má dosáhnout 1,14 miliardy korun. Uvedl to ředitel Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš. SÚKL rozhoduje o cenách výrobce v roční částce 37 miliard, s marží a DPH stoupne k 60 miliardám.

"Rozhodovali jsme v 1642 správních řízeních o 3937 přípravcích. Právní moci k 1. listopadu nabyla rozhodnutí zatím o 1484 léčivých přípravcích, další se řeší," upřesnil ředitel.
K nynější zhruba tisícovce léků bez doplatku přibude podle Beneše nově dalších 550. Ceny klesnou například u protinádorových léků, v roční spotřebě to uspoří zdravotnímu pojištění 2,5 miliardy korun, a u přípravků na bolest, kde se čeká roční úspora tři čtvrtě miliardy korun.
Za uspořené peníze se bude moci léčit více pacientů modernějšími přípravky. Pokles cen přispěje také k tomu, že přibude léků, u nichž se doplatek započte do pětitisícového ročního limitu. Po jeho dosažení vrací zdravotní pojišťovna jednou za čtvrt roku pojištěnci peníze vydané za doplatky. Nově by se do limitu mělo vejít dalších 120 léků. Doposud se jich do limitu nepočítalo 300 kvůli tomu, že úhrada z pojištění byla nižší než 30 procent ceny daného léku.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) připomněl, že od ledna 2008 už nestanovuje maximální ceny ministerstvo financí a úhrady ze zdravotního pojištění ministerstvo zdravotnictví. Veškerá pravomoc přešla na SÚKL. Dříve rozhodovali ministerští úředníci a komise o celém balíku léků. Nyní rozhodují odborníci v SÚKL o každém léku v samostatném správním řízení. Firmy se mohou odvolat, případně se obrátit na soud.
"Proces je sledovatelný na internetu, je to proces složitý, postupný, proto výsledky hlásíme teprve na podzim. Zákon platí od ledna, změna byla přijata v rámci reformního batohu. Pacienti ušetří, klesnou jim doplatky u životně důležitých léčiv," shrnul ministr.
Podle ministra mohou být spokojeni nejen pacienti a zdravotní pojišťovny, spokojeny prý budou i farmaceutické firmy. "Pochopily, že se musejí systému přizpůsobit, na druhé straně kvitují průhlednost a spravedlnost," vysvětlil. SÚKL porovnával ceny daného léku v osmi zemích EU, pokud se prodával v méně zemích, hledal nejnižší ceny ve třech státech. Pokud lék jinde na trhu nebyl, srovnával cenu s jiným nejbližším lékem v EU či ČR.
"Není důvod, abychom za stejný lék platili více než jinde, abychom kupovali trpaslíky místo za 400 za 600 korun," odkázal pro objasnění na známou reklamu Beneš.
Mluvčí Zentivy Věra Kudynová ČTK řekla, že se zatím nebudou vyjadřovat, protože ještě neobdrželi rozhodnutí SÚKL o výsledku správních řízení.
Z 8600 léků hrazených z pojištění prošla revizí zhruba polovina. Maximální cena je ta, za kterou nejvýše smí výrobce lék nabídnout. Absolutní většina výrobců ale této možnosti nevyužívá a v rámci konkurenčního boje dává cenu nižší. Snaží se, aby cena, za kterou prodávají, byla rovná nebo co nejbližší úhradě od pojišťovny, aby pacienti dopláceli co nejméně nebo vůbec. Takové léky pacienti žádají, z vyššího obratu pak mají firmy vyšší zisk.
Ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček potvrdil, že ušetřené peníze použijí na léčbu závažných a chronických onemocnění. Zaměstnanecké pojišťovny vytvořily lékovou komisi, která má hledat další úspory. "Budeme se věnovat lékům s vysokými doplatky pro pacienty, a kde nebude snížení ceny možné, navrhneme, aby úhrada z pojištění stoupla," řekl.
10.10.2008
Zdroj: MZČR


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články