Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 30.Říjen 2008 Články 

Česká lékařská komora se jako člen CPME (Standing Committee of European Doctors) připojila k Deklaraci o spolupráci mezi lékaři a farmaceutickým průmyslem, přijaté 9. dubna 2005 v Bruselu (dokument CPME 2005/069) jako společný dokument CPME a EFPIA (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations – Evropská federace farmaceutických firem a společností). Tato deklarace je v souladu s doporučením WHO, Světové zdravotnické asociace i směrnicemi EU (Direktiva 2001/83/EC doplněná Direktivou 2004/27/EC). Dokument CPME 2005/069 vznikl z potřeby stanovit společná pravidla spolupráce mezi lékaři a farmaceutickými firmami, která mohou sloužit jako doporučení na evropské i národní úrovni a jejichž dodržování chrání lékaře i farmaceutické firmy před nařčením z neetického chování

Pro všechny lékaře pracující v české republice je závazný stavovský předpis ČLK číslo 10 Etický kodex. Základní pravidla, kterými se lékaři musí řídit při předepisování léčiv definuje § 2 odst. 13 a odst. 14.

(13) Lékař nesmí sám nebo po dohodě s jinými ordinovat neúčelné léčebné, diagnostické a jiné úkony ze zištných motivů. V rámci své pravomoci nesmí poskytovat odborně neodpovídající vyjádření, z nichž by plynuly občanům neoprávněné výhody.
(14) Pokud lékař doporučuje ve své léčebné praxi léky, léčebné prostředky a zdravotní pomůcky, nesmí se řídit komerčními hledisky, ale výhradně svým svědomím a prospěchem pacienta.

Každý člen ČLK je rovněž povinen dodržovat stavovský předpis ČLK č. 4 Disciplinární řád, v němž se předepisování léčiv týká § 1a písm. k)

Každý člen komory je povinen dodržovat etické zásady stanovené Etickým kodexem ČLK, zejména je povinen:
k) neřídit se při doporučování léků, léčebných prostředků a zdravotních pomůcek ve své
léčebné praxi komerčními hledisky, ale řídit se výhradně svým svědomím a
zdravotním stavem pacienta;

Závazné stanovisko ČLK č. 1/2008 „Pravidla spolupráce mezi lékaři a farmaceutickými firmami“ schválené představenstvem ČLK vychází z Deklarace o spolupráci mezi lékaři a farmaceutickým průmyslem CPME + EFPIA 9. 4. 2005 (CPME 2005/069). Jeho cílem je zpřesnit pravidla pro spolupráci mezi lékaři a farmaceutickým průmyslem v ČR.

- Spolupráce farmaceutického průmyslu a lékařů je nezbytná pro další rozvoj medicíny a lékařského poznání, a tím i pro prospěch pacienta.
- Prospěch pacienta je prioritou lékařské profese, proto musí být lékaři ve svém rozhodování o léčbě vždy plně svobodní a nezávislí.
- Aby tato nezávislost byla zaručena musí být vztahy mezi lékaři a farmaceutickým průmyslem veřejně jasné a kontrolovatelné.

Česká lékařská komora opět vyzývá farmaceutické firmy prodávající léky v ČR, aby společně s ČLK vytvořily nadační fond pro podporu vzdělávání lékařů. Pomocí příspěvků do tohoto fondu by farmaceutické firmy mohly v zájmu celé společnosti transparentním způsobem podporovat vzdělávání lékařů, aniž by se vystavovaly podezřením z korupčního jednání.

MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK

Závazné stanovisko ČLK č. 1/2008


Pravidla spolupráce mezi lékaři a farmaceutickými firmami


§ 1 Propagace registrovaných léků a zdravotnických pomůcek lékařem a jejich předepisování

a) Lékař nesmí vyžadovat neoprávněné dary nebo výhody za poskytování informací o schválených lécích a za jejich předepisování.

b) Lékař nesmí přijmout neoprávněné pohostinství.

c) Dary či výhody, které lékař přijme, nesmí být nepřiměřeně drahé a musí souviset s výkonem lékař-ského povolání.

d) Lékař musí hlásit nežádoucí účinky léků.

Totéž co pro léky platí i pro zdravotnické pomůcky.


§ 2 Akce organizované či sponzorované farmaceutickými firmami

a) Lékaři mají právo účastnit se akcí organizovaných či sponzorovaných farmaceutickými firmami, jestliže jsou tyto akce pořádány za účelem vzdělávání a poskytují vědecky ověřená důležitá sdělení.

b) Při vyhlášení akce musí být zjevný její účel. Musí být jasné, zda a kým je akce odborně garantována i kým je sponzorována.

c) Místo konání akce musí odpovídat jejímu odbornému účelu a nesmí vyžadovat neodpovídající nadbytečné cestování.

d) Studijní materiály a pomůcky mohou být lékaři proplaceny.

e) Cestovní náklady, ubytování a stravování mohou být lékaři proplaceny pouze jedná-li se o vzdělávací akci, akci přímo související s výkonem lékařského povolání, např. stáže, kongresy, semináře a další akce s vědeckým zaměřením a to pouze po dobu nutnou k účasti na této akci. Tyto prostředky mohou být poskytnuty pouze lékaři, který se akce účastní, nikoliv doprovázejícím osobám.

f) Lékaři, kteří na takových akcí zajišťují služby, zejména ti, kteří přednáší či vyučují, mají právo na odpovídající odměnu. Toto musí být oznámeno organizátorovi akce.

Totéž co pro farmaceutické firmy platí i pro firmy vyrábějící a prodávající zdravotnické pomůcky předepisované lékaři.


§ 3 Klinické studie a výzkum

a) Lékaři zapojení do klinických studií a výzkumu sponzorovaného farmaceutickými firmami musí striktně dodržovat Helsinskou deklaraci+ a Správnou klinickou praxi++.

b) Lékař může dostat odměnu za práci ve studii. Tato odměna musí odpovídat vynaloženému času a úsilí. Lékař může dostat odměnu za prezentaci výsledků studie. Sponzor studie musí být zveřejněn.

Totéž co pro farmaceutické firmy platí i pro firmy vyrábějící a prodávající zdravotnické pomůcky předepisované lékaři.


§ 4 Konzultace a spojení s farmaceutickými firmami

a) Lékaři mohou působit jako konzultanti farmaceutických firem.

b) Lékař musí při takovém spojení s farmaceutickou firmou zůstat vždy zcela nezávislý ve svém rozhodování a musí vykonávat lékařskou praxi ve prospěch pacienta.

c) Náhrada za konzultační činnost musí odpovídat vynaložené práci.

d) Pokud lékař spojený s farmaceutickou firmou informuje jiné lékařské či farmakologické subjekty, musí své spojení s firmou zveřejnit, aby byla zachována průhlednost zájmů pro všechny zúčastněné.

Totéž co pro farmaceutické firmy platí i pro firmy vyrábějící a prodávající zdravotnické pomůcky předepisované lékaři.


+ Světová lékařská asociace – „Helsinská deklarace“
++ Mezinárodní konference o harmonizaci regulačních požadavků „Doporučení správné klinické pra-xe“


Závazné stanovisko č. 1/2008 bylo schváleno představenstvem ČLK 18.10.2008


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články