Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 13.Listopad 2008 Články 

V první půlce listopadu se shodou okolností sešly k vrcholnému jednání zástupci všech zdravotnických komor. Česká lékařská komora (ČLK) měla svůj sjezd XXII. ve dnech 7. - 9. 11. 2008 v Praze, Česká lékárnická komora (ČLnK) svolala řádný XVIII. sjezd delegátů do Benešova ve dnech 7.-8. listopadu 2008) a konečně sněm České stomatologické komory (ČStK) proběhl o víkendu 8. – 9. listopadu 2008 v Plzni.
Kromě předem ohlášeného programu se dalo očekávat, že se komory nějakým způsobem vyjádří k reformě zdravotnictví, která právě probíhá pod vedením ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.

Stomatologové jsou tradičně nejlépe organizováni a své základní požadavky si dovedou dobře obhájit. Jistě je to zásluha jejich dlouholetého prezidenta Jiřího Pekárka, který je nejdéle sloužícím prezidentem ve zdravotnictví. Proto se stomatologové na svém sněmu soustředili především na volbu nového prezidenta, kterým se stal pro funkční období
2009 – 2013 Pavel Chrz. Žádné speciální vyjádření k probíhající reformě stomatologové nevydali.

Česká lékařská komora se postavila jednoznačně proti Julínkově reformě a vyzvala vládu ČR, aby nekvalitní a nebezpečné zákony předkládané ministrem zdravotnictví vůbec neprojednávala.

Sjezd delegátů ČLK přijal k návrhu zákonů následující usnesení:

„Sjezd žádá vládu a parlament, aby odmítly návrhy zákonů o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb., které obsahují řadu velmi závažných věcných a legislativních chyb, zejména:

- vágní a zcela chybnou definici pojmu lege artis nebezpečnou pro lékaře a pacienty;
- chybnou definici povinné mlčenlivosti a ochrany osobních údajů, nerespektující princip lékařského tajemství a práva lékaře na obhajobu;
- zcela nepřehledné a nesrozumitelné ustanovení o informovaném souhlasu a nesouhlasu pacienta;
- zcela chybnou a naprosto nedostatečnou definici neodkladných zdravotních služeb, která by mohla vážně poškodit pacienty;
- zásah do dříve nabytých práv soukromých lékařů, který patrně není ústavně konformní;
- eliminování základních kompetencí ČLK, zejména práva nahlížet do zdravotnické dokumentace při řešení stížností;
- zrušení povinnosti každého občana poskytnout jinému první pomoc;
- zcela vágní podmínky pro interrupci po dvanáctém týdnu těhotenství;
- možnost provedení interrupce těhotné, která je nezletilá, proti její vůli;
- neřešení zásadních právních a věcných otázek, na jejichž vyřešení čeká zdravotnická veřejnost řadu let na principu „Kde začíná problém, tam zákon mlčí“.
Tyto návrhy nelze kvalitně „opravit“ v legislativním procesu a jediným seriozním řešením je jejich odmítnutí a zásadní přepracování“.

Tisková zpráva ČLK dále uvádí, že návrhy těchto zákonů jsou výsostně odbornou a nepolitickou záležitostí, stejně jako připomínky České lékařské komory k nim, kterých je ještě mnohem více než uvádí shora uvedené usnesení. Pro usnesení odmítající tyto zákony hlasovalo 194 delegátů sjezdu ( 80 % ), 32 hlasovalo proti a 17 se hlasování zdrželo. ČLK se nesnaží o nic jiného, než o to, aby nebyly schvalovány nekvalitní zákony, které by na řadu dalších let významně zkomplikovaly život lékařům a pacientům.

Celkem 70 % delegátů sjezdu také vyjádřilo zásadní nesouhlas s tzv. Julínkovou reformou, tedy s věcnými záměry zákonů, které 9.4.2008 schválila vláda, aniž by došlo k vypořádání připomínek České lékařské komory.

„ČLK odmítá věcné záměry zákonů o veřejném zdravotním pojištění, o zdravotních pojišťovnách a o univerzitních nemocnicích, které schválila vláda ČR v dubnu 2008, aniž by byly zohledněny připomínky ČLK. Přijetí zákonů podle těchto věcných záměrů by závažným způsobem poškodilo pacienty i lékaře.“
Pro toto usnesení hlasovalo 167 delegátů, 49 hlasovalo proti a 25 se hlasování zdrželo.

Účastníci sjezdu ČLK se vyjadřovali rovněž k jednotlivým plánům ministra Julínka. A tak například 75 % z nich odmítlo vznik universitních nemocnic jako akciových společností, 72 % delegátů nesouhlasí s privatizací veřejného zdravotního pojištění. 88 % delegátů podporuje vznik dohodovacího řízení o standardech zdravotní péče za účasti komory a 86 % delegátů trvá na kontinuitě smluv soukromých lékařů a zdravotních pojišťoven, aby pojišťovny nemohly jednotlivým zdravotnickým zařízením platit za stejnou zdravotní péči odlišně. Dále tisková zpráva ČLK uvádí, že ministr zdravotnictví Julínek pro podporu svých záměrů získal 84 účastníků sjezdu.

Vzhledem k tomu, že výrazná většina lékařů návrhy ministra Julínka odmítá, žádá Česká lékařská komora vládu ČR, aby nekvalitní a nebezpečné zákony předkládané ministrem zdravotnictví vůbec neprojednávala. Vrácením zákonů k přepracování se vytvoří prostor pro jednání o takových změnách ve zdravotnictví, které jsou objektivně potřebné a mohou získat podporu občanské veřejnosti i lékařů. Vinou ministra Julínka taková diskuze ještě vůbec nezačala, uvádí prezident ČLK Milan Kubek v tiskové zprávě.

Česká lékárnická komora se přímo k reformě nevyjádřila. Podle tiskové zprávy ale delegáti sjezdu ČLnK považují avizované nevybírání regulačních poplatků v krajských zdravotnických zařízeních za naprosto nejaktuálnější současnou hrozbu v lékárenství. Hrozbu, která ohrožuje rovný přístup pacientů k lékům a samotnou existenci lékáren. Navrhují odpovědným orgánům řešit vzniklou situaci zavedením předvídatelných doplatků na léky. S hlavním hostem sjezdu ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem se delegáti sjezdu shodli na tom, že nevybírání regulačních poplatků, resp. i jejich zrušení, může mít za následek zdražení léků.
Česká lékárnická komora (ČLnK) považuje plánované hrazení regulačních poplatků krajskými úřady za diskriminaci významné skupiny pacientů. Základem zdravotní péče musí být rovný přístup pacientů, bez ohledu na bydliště pacienta nebo jiná doplňující kritéria, za jasně stanovených podmínek. Součástí takto nastavených podmínek by měla být podle názoru pacientů i stejná výše spoluúčasti z ceny léků.
ČLnK dlouhodobě usiluje o rovný přístup pacientů k lékům. „Novodobá historie České republiky je i v mezinárodním měřítku charakterizována nerovnováhou v doplatcích za léčiva,“ říká Mgr. Michal Hojný, viceprezident ČLnK a doplňuje: „Tato nerovnováha je způsobena, krom jiného, různými marketingovými akcemi a pobídkami. Výsledkem jsou velmi rozdílné doplatky v lékárnách. Pacienti si na tento stav opakovaně stěžují a požadují nápravu.“ Potvrzují to i průzkumy a ankety renomovaných agentur. V roce 2006 provedla reprezentativní průzkum společnost Factum Invenio. 82 % pacientů se vyslovilo pro stejné doplatky ve všech lékárnách, 84 % pacientů se vyslovilo pro konkurenci lékáren úrovní a kvalitou služeb.
Řešením této situace je bezpochyby pevná výše spoluúčasti - doplatků za léky. Naprosto jednoznačně zaručují stejnou dostupnost léků pro všechny pacienty bez ohledu na bydliště, bez ohledu na to, zda si pacient vyzvedne léky v nemocniční nebo v malé venkovské lékárně. „Regulační autority státu jednoznačně prokázaly, že stanovení pevné ceny u jakékoliv komodity je jednoduše řešitelná záležitost, příkladem může být tabák a tabákové výrobky,“ říká Mgr. Stanislav Havlíček, prezident ČLnK a pokračuje: „Je velkým paradoxem, že právě návyková látka vážně poškozující zdraví má pevně stanovenou cenu, zatímco výše spoluúčasti u léčivých přípravků není pro všechny pacienty stejná.“ Podle lékárníků a zejména podle pacientů je tento stav nepřijatelný. Nepřímo to potvrzuje i rezoluce Rady Evropy AP(93)1, která hovoří o principech odměňování lékárenské péče. Podle ní by měli být lékárníci odměňováni na základě poskytování odborných služeb, nikoli pouze v závislosti na ceně vydaných léčiv.


Zdroje: Tiskové zprávy ČLK, ČLnK a ČStK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články