Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 19.Listopad 2008 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdraví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.

SZÚ 22454
Další body českých vědců v boji s rakovinou
čtk,In: Hospodářské noviny, s.4,Zpráva
ONKOLOGIE. NOVÉ LÉČEBNÉ POSTUPY. VĚDA A VÝZKUM. * Tým Michala Dvořáka z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd objevil novou látku, která vyvolává "sebevraždu" nádorových buněk. Mohla by v budoucnu vylepšit metodu takzvaného fotodynamického efektu, která se užívá k léčbě rakoviny. Fotodynamický efekt je metoda vhodná k léčbě snadno přístupných nádorů na povrchu těla nebo v tělních dutinách. Při této léčebné metodě se zabíjejí nádorové buňky osvitem vhodné vlnové délky. Využívají k tomu chemické látky, takzvané fotosenzitizéry, které jsou přednostně pohlcovány nádorovými, a nikoli normálními buňkami. (viz též Lidové noviny, s.18)

SZÚ 22455
Místo antibiotik čaj a klid
Čabanová Adéla,In: Lidové noviny, s.4,Článek
PREVENTIVNÍ PROGRAMY. LÉKY.
* Ministerstvo zdravotnictví vyrazilo do boje proti nadužívání antibiotik. To totiž v důsledku způsobuje, že antibiotika přestávají účinkovat. O střídmém používání antibiotik bude ministerstvo přesvědčovat pacienty pomocí letáků, které rozešle do zdravotnických zařízení a uvažuje i o jejich vložení do některých časopisů. Na letáku inspirovaném evropskou kampaní je obrázek ježka a heslo Nachlazení? Chřipka? Dopřejte si klid, ne antibiotika!

SZÚ 22456
Chřipka letos udeří silněji
ač,In: Lidové noviny, s.5,Článek
EPIDEMIOLOGIE. HLAVNÍ HYGIENIK. VAKCINACE.
* Chřipková sezona má být letos náročnější než v předchozích letech. Předpokládá to hlavní hygienik Michael Vít. Podle Víta není chřipka banální onemocnění, jak si lidé obvykle myslí. "V minulé sezoně u nás onemocnělo 1,2 milionu lidí a 2500 zemřelo," uvedl. Poslední dva roky byla přitom chřipková epidemie spíše mírná nebo střední. Chřipka je nebezpečná i tím, že se na ni často vážou komplikace, včetně těžkého zápalu plic. Podle hlavního hygienika se v Česku nechává proti chřipce očkovat mnohem méně lidí než v jiných vyspělých státech Evropy. Zatímco v celé Evropské unii se vakcínou proti chřipkovým virům chrání asi tři čtvrtiny seniorů a osob se srdečními a jinými nemocemi, v ČR je to jen čtvrtina. Celkem se nechá naočkovat asi sedm procent Čechů a Češek, v EU je to kolem 25 procent lidí. (viz též Právo, s.5)

SZÚ 22457
Ovoce zdarma do škol, žádají europoslanci
čtk,In: Lidové noviny, s.7,Zpráva
EU. DĚTI A MLÁDEŽ. VÝŽIVA.
* Evropský parlament schválil rozdávání ovoce a zeleniny zdarma ve školách. Vzrostla tak již dost vysoká šance, že návrh Evropské komise dneska schválí i ministři zemědělství, kteří mají v tomto případě rozhodující slovo. Bezplatnou zdravou výživu však nebude muset od podzimu 2009 povinně zavést každý členský stát EU, bude záležet čistě na uvážení národní vlády, přičemž český kabinet dosud nebyl celému nápadu příliš nakloněn.

SZÚ 22458
Boj s prachovým nepřítelem
lv,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.18,Rozhovor
OCHRANA ZDRAVÍ. OVZDUŠÍ.
* Čistší vzduch zachránil život třem tisícům Severočechů, řekl LN Radim Šrám, čerstvý držitel Zvláštní ceny soutěže Česká hlava. Srovnáním údajů o úmrtnosti v severočeské pánevní oblasti do roku 1994 a v období 1995 až 2004 jsme zjistili, že tam zemřelo o 1950 mužů a 920 žen méně. To považuji za velikánský úspěch, který prokazuje, že prostředky vložené do této oblasti (investice do nových průmyslových technologií, zejména způsob vytápění) jsou velmi efektivní.

SZÚ 22459
Málo mluvíme s dětmi : Průzkum: Skoro polovina rodičů si povídá s dětmi nejvýš 45 minut denně
Zvěřinová Alena, Veselá Lenka,In: MF Dnes, s.A4,Článek
DĚTI A MLÁDEŽ.
* Proč je rozmlouvání důležité? Dítě si tím nejen rozšiřuje slovní zásobu, ale vnímá i uvažování rodičů, učí se vyjadřovat své názory, argumentovat. Díky tomu má v dospělosti lepší šanci se uplatnit. Nedostatečná rozprava s rodiči děti poznamená. Na první pohled to na nich sice nemusí být vidět, ale ve škole bývají pasivnější a obtížněji se prosazují v dětském kolektivu.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku