Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Sobota, 22.Listopad 2008 Články 

„Zdravotní systém v USA je stále...výborný...“,říká mimo jiné v rozhovoru pro aktuálně.cz Tommy Thompson, který byl od února 2001 do ledna 2005 ministrem zdravotnictví Spojených států, předtím jako první v historii čtyřikrát zastával funkci guvernéra státu Wisconsin. Na jiném místě rozhovoru uvádí:“ ...musíme reformovat pojištění Medicare pro starší, které zahrnuje 42 milionů lidí. V roce 2012 Medicare zkolabuje. Musíme vyvinout programy, které zvýší výnosy a sníží užívání, aby to celé nezbankrotovalo.“ Celý rozhovor čtěte dále.

Tommy Thompson i ve funkci guvernéra státu Wisconsin se detailně zabýval tématem zdravotnictví: prosadil zřízení programu BadgerCare a zajistil jím zdravotní pojištění desítkám tisíc nepojištěných obyvatel státu, kteří se nekvalifikovali pro program chudých Medicaid.
Tommy Thompson je shodou okolností na návštěvě v České republice ve stejnou dobu, kdy americká média informovala, že Barack Obama jmenuje novým ministrem zdravotnictví bývalého šéfa demokratů v Senátu Toma Daschla.
Podle Bushova exministra si Daschle v této funkci povede dobře. Očekává rovněž, že systém amerického zdravotnictví bude v příštím roce od základů zreformován.

Aktuálně.cz: Když se poradce Světové banky Ok Pannenburg nedávno snažil ilustrovat, jak hrozná je situace zdravotních systémů v Africe, konkrétně v Etiopii, přirovnal ji k situaci v hlavním městě USA Washingtonu. Zdravotnictví bylo jedním z velkých témat prezidentské kampaně. Jak špatný je stav zdravotnictví v USA?

Thompson: To, co se říká při volebních kampaních, nemusí být nutně pravda. Americké zdravotnictví není v žádném případě v krizi. Musí být ale transformováno a modernizováno.

Aktuálně.cz:Takže si myslíte, že srovnávat situaci ve Washingtonu a v Etiopii není férové?

Thompson: Není, v žádném případě. Zdravotní systém v USA je stále...výborný. Část nejlepšího výzkumu a péče o pacienty se děje v USA. Máme oblasti, kde to podle statistik například s prenatální péčí není tak dobré jako průměr světa, ale můžete najít i oblasti, kde je prenatální péče tou nejlepší na světě.

Aktuálně.cz: Proč si tedy myslíte, že padesát milionů Američanů nemá pojištění?

Thompson: Čtyřicet sedm milionů Američanů nemá pojištění. Je to proto, že náš systém je takový, jaký je. To ale neznamená, že nedostanou zdravotní péči. Dostávají velmi dobrou zdravotní péči, je jen jinak placená. Lidé v Evropě si myslí, že když nemáte pojištění, nemáte zdravotní péči, ale tak to není. Dám vám příklad.
Máte dvě ženy: jedna je pojištěná a druhá není. Půjdou do stejné nemocnice a dostane se jim stejné péče. V prvním případě však bude zaplacena pojišťovnou nemocnici, ve druhém nemocnicí a doktory, kteří ji ošetřují, a pak jim to proplatí vláda skrze programy Medicare a Medicaid (zaměřené na chudou a starší část populace - pozn. red.).

Aktuálně.cz: Co je tedy nutné ve zdravotnictví udělat?

Thompson: Je zde pět hlavních problémů. Zaprvé vyvinout systém, kde bude dostupné pojištění pro oněch 47 milionů a lépe pojištěno dalších 25, jejichž pojištění je nedostatečné. Dále musíme reformovat pojištění Medicare pro starší, které zahrnuje 42 milionů lidí. V roce 2012 Medicare zkolabuje. Musíme vyvinout programy, které zvýší výnosy a sníží užívání, aby to celé nezbankrotovalo.
Musíme zatřetí vyvinout mnohem lepší systém pro řešení chronických onemocnění, kterými trpí 135 milionů Američanů. Musíme lidi naučit správně jíst, cvičit a změnit návyky. Začtvrté potřebujeme mít karty pacientů v elektronické podobě, aby s nimi šlo zacházet jako s našimi bankovními nebo pojišťovacími účty.
Zapáté potřebujeme také elektronický systém předepisování receptů. A musíme to udělat rychle. V roce 2009.

Aktuálně.cz: Barack Obama oznámil pro svou administrativu nové jméno: Tom Daschle. Jak bude dobrý jako ministr zdravotnictví?

Thompson: Je to můj starý přítel, má ale jinou politickou perspektivu. Myslím, že bude velmi dobrý. Hodně spolu o zdravotnictví debatujeme. Je to čestný člověk, gentleman. Je inteligentní, zapálený, obětavý. Myslím, že jako ministr zdravotnictví bude velmi dobrý.

Aktuálně.cz: Bude si schopen poradit s problémy, o kterých jste mluvil?

Thompson: Ne sám, protože coby ministr přijde o své hlasovací právo v Kongresu. Bude to ale on, kdo bude sestavovat plán Baracka Obamy. Jsou zde však i další činitelé, kteří už prosazují reformu zdravotnictví. Někteří senátoři, Hillary Clintonová, ale ten, kdo to bude doopravdy pohánět je senátor Teddy Kennedy. Lobbují u něj obě strany. Má rakovinu mozku a chtějí mu dát možnost tyto klíčové legislativní změny prosadit.
Udělají to roku 2009. Velmi pevně věřím, že systém bude od základu transformován roku 2009.

Aktuálně.cz: Mluví se o tom, že by John McCain mohl fungovat jako jakási spojka mezi stranami. Barack Obama se s ním už i sešel...

Thompson: Je to možné, ale nemyslím si, že by se to týkalo zdravotnictví, protože o něm toho John McCain tolik neví a je si toho vědom, není to jedna z jeho vášní. Uprostřed (debaty o) zdravotnictví nebude. A demokraté mají dostatečnou většinu v obou komorách, takže se bez republikánů obejdou. Tím pádem takovou spojku nepotřebují.

Aktuálně.cz: Kde mohou demokraté a republikáni spolupracovat?

Thompson: Ve dvou velkých oblastech, které pohltí až osmdesát procent nákladů na zdravotnictví v Americe. Jednou věcí jsou chronické nemoci. Byl to základní kámen v plánech pro zdravotnictví u Baracka Obamy i Johna McCaina. Ty polykají sedmdesát pět procent nákladů. Strany se také shodly na důležitosti životosprávy a prevence. Správně jíst, cvičit, prostě věci týkající se zdravého rozumu.
Je zde také nadstranický návrh, který by měl zavést elektronické karty pacientů a posílání receptů mezi lékařem a lékárnou po internetu. Tyhle dvě věci jde udělat velmi lehce.

Aktuálně.cz: Zmínil jste Hilllary Clintonovou. Ta se neúspěšně pokoušela zdravotní systém reformovat na počátku devadesátých let. Jaké udělala chyby, kterých by se měl nyní Tom Daschle vyvarovat?

Thompson: Časy se změnily. Senátorka Clintonová se pustila do příliš mnoha různých skupin, které ji nepodpořily. Tyto skupiny ale nyní prosazují změnu. Zdravotnictví nepotřebovalo tehdy opravu tak nutně. Nenalezla společnou řeč s pojišťovnami ani s poskytovateli (nemocnice, doktoři, laboratoře - pozn. red.). Nyní pojišťovny, poskytovatelé, velký byznys i odbory společně chtějí změnu systému zdravotnictví. Bude to nyní mnohem jednodušší.

Aktuálně.cz: Co si o ní myslíte jako o možné ministryni zahraničí? Jaká by byla její politika?

Thompson: Myslím, že bude dobrá. Hillary má velké znalosti, procestovala se svým mužem svět. A Billa Clintona svět miluje, je víc milován na mezinárodním poli než doma. Má hodně kontaktů.
Myslím si ale, že pro Baracka Obamu nebude lehké ji do funkce jmenovat. Jsou tam stále ještě nepříjemné pocity (z boje v demokratických primárkách - pozn. red.). Každopádně to teď vypadá, že má dobrou šanci.

Aktuálně.cz: A její politika?

Thompson: Bude Obamovou politikou. Nemá žádnou zahraniční politiku, která by byla tak odlišná od politiky Baracka Obamy. Smíchá svou politiku s tím, co chce Barack, a bude plnit jeho politiku.

21.11.2008
Zdroj: aktuálně.cz


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články