Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 22.Prosinec 2008 Články 

je v poslední době oblíbeným tématem sdělovacích prostředků. A nejedná se o těch třicet korun regulačního poplatku, které nikdo za úplatek nepovažuje, ačkoliv u části lékařů, kteří si mohou peníze ponechat, by se o tom zda to není úplatek dalo uvažovat (nepříliš úspěšná snaha MZ ČR, naklonit si zdravotníky pro reformu zdravotnictví). O korupci mezi farmaceutickými firmami a zdravotníky dále čtěte příspěvek, který vyšel v Hospodářských novinách..

Jan Hnízdil: Deklarace lékařské nezávislosti

"České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a společnosti zastoupené Asociací inovativního farmaceutického průmyslu, vědomy si své zodpovědnosti vůči pacientům a společnosti, považují za důležité sjednotit pravidla upravující vzájemnou komunikaci a spolupráci. Společným prohlášením se obě strany zavazují ke společnému úsilí na zajištění a dodržování těchto pravidel. Obě strany si uvědomují, že zabezpečení nezávislosti a důvěryhodnosti obou stran je založeno na naprosté transparentnosti". Tolik citát.

Vpravdě historický okamžik. Sešli se zástupci korumpovaných se zástupci korumpujících a vydali prohlášení. Má definitivně zamést s uplácením mezi lékaři a firmami. Taková událost! Jen škoda, že u ní nebyl ten, kterého se problém nejvíc týká - pacient. Nestačil by se divit. Deklarace je skutečně inovativní.

Dary, dárky, dárečky

"Farmaceutický průmysl nesmí nabízet neoprávněnou pohostinnost. Dary a požitky, ty by měly být nenákladné a musí být relevantní pro medicínskou praxi. Lékaři se zavazují nežádat farmaceutický průmysl a poskytnutí darů a požitků, nepřijímat neoprávněnou pohostinnost. Přijímané dary/požitky by měly být nenákladné a relevantní pro medicínskou praxi," píše se v ní.

Aha, existují tedy dary a požitky, které se dávat a brát klidně můžou. To jsem nevěděl. Vždycky jsem si myslel, že jakékoliv dary a požitky jsou nepřijatelné. Ať už s povoláním lékaře souvisejí nebo ne. Korupce nemá limit. Začíná tužkou a plynule přechází k pozvání na večeři, vybavení ordinace a cestě do exotické země.

A což teprve závazek "nepřijímat neoprávněnou pohostinnost". To je pravá intelektuální a jazyková perla. Zajímalo by mne, jak asi vypadá pohostinnost oprávněná.

Firmy přece nemají vůči lékařům žádnou vyživovací povinnost. Nenapadá mne jediný důvod, proč by se od nich lékaři měli nechat krmit. Pokud to dělají, stávají se dlužníky a jen tím otevírají prostor pro další korupci. Neoprávněné ani oprávněné pohostinství do vztahu lékař - firma v žádném případě nepatří. Nebezpečným způsobem totiž deformuje vztah lékař - pacient.

Co je to pohostinnost

Léta mediálně propírané je cestování lékařů na kongresy do exotických zemí. Nápadně po nich totiž stoupá předepisování léků. "Farmaceutické společnosti mohou organizovat nebo sponzorovat setkání lékařů. Taková akce musí mít jednoznačný vzdělávací obsah. Místo setkání by mělo být přiměřené vědeckým účelům a nemělo by vyžadovat cestování delší, než je nutné. Pohostinnost v průběhu setkání by měla být všeobecně přijatelná, přiměřená a omezená výhradně pro účely setkání," hlásá deklarace.

Rozumím: vědecký účel světí prostředky a celé by to nemělo stát víc, než je potřeba. Tak znova. Vzdělávání lékařů musí být naprosto nezávislé, jasně oddělené od zájmů firem. Jestliže firmy financují účast lékařů na kongresech, sledují tím zvýšení odbytu vlastních produktů, nikoliv zájmy pacientů. Vychovávají lékaře k obrazu svému. Má-li být vzdělávání opravdu nezávislé, je nutné jej financovat prostřednictvím zvláštního fondu nebo nadace.

Samostatnou kapitolu představuje klinický výzkum a různé postmarketingové studie. Nebezpečně často jde o elegantní způsob legalizace platby lékařům za to, že předepisují víc prášků. "Lékař má nárok na odměnu za svoji práci na hodnocení klinické studie...nárok na odměnu za poskytnutí přednášek o klinickém hodnocení...při prezentování výsledků hodnocení musí uvést svůj vztah ke všem společnostem," tvrdí deklarace.

Skoro to vypadá, že lékaři dnes mají mnohem víc nároků, vztahů a závazků k firmám než k pacientům. Ve Spojených státech dospěli k podobnému závěru a došla jim trpělivost.

Členové amerického kongresu Charles Grassley a Herbert Kohl usilují o přijetí zákona Physician Payments Sunshine Act, podle nějž by měly farmaceutické firmy veškeré informace o platbách směřujících k lékařům zpřístupnit v rámci centrálního registru. Otevřenou databázi tohoto druhu se rozhodla od ledna 2009 zřídit firma Eli Lilly. Povinností lékařů je platby obhájit před profesními spolky, pojišťovnami a finančním úřadem.

Jako sláma z bot

Zřízení podobného registru je mnohem přehlednější a účinnější než všechna pravidla, kodexy a prohlášení. Těch už máme víc než dost.

Co ale ve zdravotnictví nejvíc chybí, je občanská slušnost a stavovská čest. Deklarace lékařské nezávislosti je toho smutným důkazem. Snaha, aby se pacientská veřejnost uklidnila a korupce přitom zůstala celá, z ní čouhá jako sláma z bot.

18. 12. 2008
HN.IHNED.CZ
Autor je lékař


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články