Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 31.Prosinec 2008 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdraví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.

SZÚ 22601
Nekuřte s Lidovými novinami : Začíná nový kurz Lidových novin
Kulišanová Andrea, Zavadil Petr,In: Lidové noviny, příl. Život bez cigaret, s.13-16,Monotematická příloha
KOUŘENÍ. ZÁVISLOSTI. PREVENCE.
* Nová šance pro všechny, kdo se rozhodnou na Nový rok skoncovat s nikotinem. Praktické informace. Zkušenosti pacientů, kteří bojují s cigaretami. Rady a tipy odborníků. Dnes speciální příloha. A od Nového roku každý den jedna lekce třicetidenního kurzu. - Další Silvestr, další šance - 22 tipů jak účinně přestat kouřit - Jste závisli? Udělejte si test - Poradí vám i na internetu - Zdražme cigarety. Dvojnásobně - Seznam míst, kde vám odborníci pomohou - Žvýkačky, náplasti, nebo hypnóza? - Kuřáci déle marodí, kazí se jim zuby a hrozí infarkt - VZP připlatí o tisíc korun víc.

SZÚ 22602
Lékařka: Zdravý jídelníček mizí, vracíme se k bůčku
Zvěřinová Alena,In: MF Dnes, s.A5,Článek
VÝŽIVA.
* Češi v posledních dvaceti letech významně změnili svůj jídelníček a jedí zdravěji. Odborníci na zdravou výživu však stále vidí prohřešky. Jíme často u stánků na ulici, ve fast foodech i v nekvalitních jídelnách. Také jíme málo zeleniny a příliš mnoho ovoce, které obsahuje cukr, a tudíž vede k ukládání tuku. Dalším nedostatkem je konzumace levných sladkostí - zejména koblih a módního pečiva typu pečených fornetti. Úplně nejhorší je absence snídaně - zákonitě to vede k přejídání večer.

SZÚ 22603
Vědci z Brna objevili "cestu do buňky"
ČTK,In: MF Dnes, s.A4,Noticka
VĚDA A VÝZKUM.
* Vědci z brněnské Masarykovy univerzity a Akademie věd ČR vyvinuli novou metodu pro sledování procesů odehrávajících se uvnitř buněk. Umožňuje jim dostat se až na úroveň molekul, což při studiu živých buněk v reálném čase dosud nebylo možné. Novinka by měla přinést pokrok v medicíně i biotechnologiích. "Umožní například vývoj nových antibiotik, léků proti rakovině či pesticidů," řekl Jiří Damborský z Masarykovy univerzity.

SZÚ 22604
Smrtící geny odhaleny : Týmu japonských vědců se podařilo rozklíčovat geny španělské chřipky
Sodomková Magdalena,In: MF Dnes, s.A9,Článek
INFEKCE VIROVÁ. VĚDA A VÝZKUM.
* Vědci izolovali za vzorků tkáně pokusných zvířat tři geny zvané PA, PB1 a PB2. Podle japonských vědců by tyto geny samy o sobě tak nebezpečné nebyly, dohromady však tvoří smrtící kombinaci, která jim právě umožňuje množit se přímo v plicích. Z běžné chřipky se tak stala nemoc, která kosila lidi po milionech. Japonští experti věří, že by mohli díky poznatkům, které získali, v budoucnosti včas rozeznat, zda nastupující chřipková epidemie může mít vraždící potenciál. Odborná veřejnost totiž předpokládá, že pandemie chřipky může na lidstvo opět udeřit. Nikdo však netuší, kdy a jaký typ může mít podobné fatální následky. Hlavním podezřelým je virus ptačí chřipky H5N1. (viz též Právo, s.1)

SZÚ 22605
Na riziku rakoviny se nejvíce podílí to, jíme a pijeme
per,In: Právo, s.3,Článek
ONKOLOGIE. PREVENCE. VÝŽIVA.
* Na riziku vzniku rakoviny se nejvíce podílí to, co jíme a pijeme. Přibližně dvě třetiny všech rizik vzniku rakoviny jsou spojeny s jídlem a pitím. Genetika odpovídá zhruba za pět až deset procent a zbytek jde na vrub zevního prostředí. V ČR je na velmi dobré úrovni diagnostika a léčba již vzniklých zhoubných nádorů, chabá je však ve vědomí odborníků i laické veřejnosti úroveň prevence, tedy předcházení nádorovitým onemocněním.

SZÚ 22606
Češi pijí jako duhy. Na každého připadá už 10,4 litru lihu
Vavroň Jiří,In: Právo, s.1,3,Článek
ALKOHOLISMUS. EU. ZDRAVOTNICKÁ STATISTIKA.
* Přestože v průměrném množství vypitého alkoholu na osobu nepatří České republice světové prvenství, spotřeba alkoholických nápojů prudce roste. Největšími "pijany" v členských zemích Evropské unie podle posledních statistik Eurostatu jsou Lucemburčané, kteří vypijí 17 litrů čistého alkoholu na osobu starší 15 let za rok. Na druhém místě jsou Irové a Portugalci se 16,6 litru, následují Češi s průměrnou spotřebou 15 litrů. Nejmenší spotřebu mají naopak Švédové (6,6 litru), Kypařané (5,5) a Malťané (4,6 litru)

SZÚ 22607
Alkohol: v malém léčí, velké dávky zabíjejí : Spotřeba v čistém lihu stoupla za sedm let o půl litru na obyvatele včetně nemluvňat a dál roste
Pergl Václav,In: Právo, s.8,Monotematická strana
ALKOHOLISMUS. ZDRAVÍ.
* Prospívá tělu - Bezpečná hranice nikdy nebude - Neblahý vliv - Jak se chránit - Kocovina a jak na ni - Devatero zásad prevence - Po oslavě za volant raději nesedat - Rychlost odbourávání z těla je různá - Jak alkohol ovlivňuje schopnost řídit - Za kolik hodin vystřízlivíte - Rozumné pití alkoholických nápojů prospívá srdíčku a cévám - Proč je to lék - Nejzdravější je víno - Unikátní resveratrol - Pivo má hodně vitamínů.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku