Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 27.Leden 2009 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdraví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.

SZÚ 22717
Klíšťatům přestane díky českým vědcům chutnat. Češi našli nový bič na klíšťata
Petr Jaroslav, mat,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.1,16,Článek
PARAZITOLOGIE. VĚDA A VÝZKUM.
* Převratný objev českých vědců odhalil Achillovu patu klíšťat a otevřel novou cestu k boji s těmito roztoči. Tým českých vědců, Ondřej Hajdušek a jeho kolegové z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, ve spolupráci s americkou specialistkou na metabolismus minerálních látek Joy Winzerlingovou z University of Arizona objevili molekulu nové bílkoviny, která zásadně ovlivňuje zažívání klíšťat. Když vědci zablokovali v těle cizopasníka tvorbu této bílkoviny, měla většina klíšťat problémy se sáním. Nový poznatek lze využít k vývoji vakcíny.

SZÚ 22718
Půst prodlouží život jen někomu : Vědci zpochybňují tvrzení, že razantní omezení přísunu potravy je univerzálně prospěšné
lv,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.16,Článek
VÝŽIVA.
* To, že snížená dávka potravy znatelně prodlouží život červům či myším, skutečně potvrdily seriozní studie. Zdálo se, že recept na elixír mládí byl nalezen. Na cestu cílené podvýživy se navzdory varováním lékařů upozorňujících na nezanedbatelná rizika vydávalo čím dál víc lidí. Měření rychlosti látkové výměny vědce dovedlo k jednoduchému závěru: kalorická restrikce je užitečná jen tehdy, když jedinec zkonzumuje víc, než dokáže spálit.

SZÚ 22719
Jsou tlustí. A přesto podvyživení
Minksová Barbora,In: Lidové noviny, příl. Zdraví, s.III,Článek
OBEZITA. VÝŽIVA. ŽIVOTNÍ STYL.
* Ačkoli si mnozí z nás spojují podvýživu s hubeným tělem, podvyživení mohou být i tlouštíci. Zpravidla mají takzvaný androidní typ postavy - hubené končetiny, chabé zádové svalstvo a velké břicho. co je příčinou? Nejčastěji mluvíme o takzvané proteinové podvýživě, tedy nedostatku kvalitních bílkovin ve stravě a jejich nahrazování buď sacharidy, nebo tuky. Tloušťka a nedostatek živin v určitém poměru vedou k řadě chorob.

SZÚ 22720
Straší rakovinou a bohatnou z toho : Firma prodává drahý vodní filtr a zneužívá strachu lidí
Petrášová Lenka, Zvěřinová Alena,In: MF Dnes, s.A1,A4,Článek
PITNÁ VODA. SZÚ.
* Podle odborníků jde o vodu použitelnou pro laboratorní účely. Přístroj totiž čistí vodu z kohoutku tak dokonale, že z ní v podstatě udělá destilovanou vodu, která neobsahuje žádné minerály. Taková voda je však tělu nebezpečná. Firma zákazníkům nabízí i speciální systém zpětné mineralizace, který minerály do vody po vyčištění zase vrátí. "Jenže rozbory ukazují, že se to tam nevrátí v takovém množství, jaké je potřeba," zdůrazňuje František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu, jeden z největších specialistů na kvalitu vody v Česku. Kromě toho filtr údajně zachytí bakterie, viry, pesticidy, dusičnany a těžké kovy jako arzen, azbest, olovo... Odborníci žasnou. "Žádná pitná voda u nás není zatížená tím, co se píše v tom letáku," říká Kožíšek.

SZÚ 22721
Chřipková epidemie je tu. Jak jí můžeme čelit?
Pergl Václav,In: Právo, s.1,7,Článek
EPIDEMIOLOGIE. INFEKCE VIROVÁ. HLAVNÍ HYGIENIK. HYGIENICKÁ SLUŽBA.
* V uplynulém týdnu o 23 procent vzrostl počet nemocných nachlazením a chřipkou. Epidemie chřipky tak začíná. Onemocnění trvá zpravidla pět dní, ale pokud se nevyléčí, může se vrátit i v závažných komplikacích, jako je například zápal plic. Chřipka se léčí paralenem, zvýšenými dávkami vitamínu C, antibiotika nezabírají. Nemocní by měli i hodně pít. Jde o virové onemocnění a antibiotika jsou na bakteriální infekce. Lékaři je však u některých starších osob předepisují proto, aby se předešlo bakteriálnímu zánětu plic. (viz též Lidové noviny, s.6)


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku