Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 06.Duben 2009 Články 

Časopis Tempus medicorum, uvádí na svých stránkách názor ekonomického poradce České lékařské komory ing. Grafa. V článku se mimo jiné píše, že návrh vedení ministerstva na generickou preskripci jako cestu ke snížení nákladů zdravotnictví postrádá jakoukoli logiku, což již zřejmě ministerstvo zjistilo, tento návrh v tichosti stáhlo a nezařadilo do balíčku úsporných opatření schválených vládou dne 16. března. Systém generické preskripce v některých zemích EU existuje a má i ekonomický význam. Jde však o země, které nemají systém stanovení úhrady dle účinné látky jako my, ale mají úhrady stanoveny procentem z ceny léku. Odvolávání se na úspěšnost tohoto systému v jiných zemích svědčí tedy jen o neznalosti důležitých podrobností.

V rozhovoru pro Právo dne 4. března první náměstek ministryně zdravotnictví Bc. Šnajdr v souvislosti s protikrizovými opatřeními říká: "Dále uvažujeme o tom, zavést u léků takzvanou generickou preskripci, tedy předepisování. To by výrazným způsobem snížilo korupci v českém zdravotnictví." V televizním šotu ve večerních zprávách TV Nova dne 6. března pan náměstek tvrdí, že generickou preskripci lze zavést již ve druhém pololetí roku, a zmiňuje se o úspoře 3-5 miliard korun ročně, přičemž má z kontextu na mysli úsporu prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Jsem ekonom, a tudíž nejsem kompetentní vyjadřovat se k tomuto návrhu z hlediska lékařského, avšak z lékařské obce jsem nezaznamenal jediný příznivý ohlas na tento návrh. Stojí za zmínku, že zdrženlivě až odmítavě se k tomuto ministerskému návrhu vyjádřil i viceprezident lékárnické komory dr. Hojný. Jediný potlesk si tento návrh vysloužil u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který je však organizací podřízenou ministerstvu zdravotnictví.
Z ekonomického hlediska, z hlediska hledání úspor ve sféře zdravotnictví by tento návrh zasloužil pozornosti, pokud by byl předložen před 15 lety. Do poloviny 90. let v České republice byl v platnosti systém, dle něhož veřejné pojištění platilo například za jedno balení Paralenu 7 Kč a za stejné balení dováženého léku obsahující rovněž paracetamol 40 Kč. Avšak již před zmíněnými 15 lety jiný náměstek ministra zdravotnictví, PharmDr. Suchopár, prosadil, aby se úhrada zdravotní pojišťovny nevztahovala na konkrétní značku léku, ale na stanovené množství účinné látky (množství odpovídající denní definované dávce dle WHO). A tudíž již od poloviny 90. let platí, že ať lékař vystaví recept na Paralen či Panadol, platba zdravotní pojišťovny za 3 gramy paracetamolu je totožná. A podobně je to u všech dalších účinných látek, jež jsou v lécích obsaženy.
Tento systém tzv. referenční úhrady zůstal zachován i v novele zákona o zdravotním pojištění, která vstoupila v platnost k 1. lednu 2008. Na druhé straně je pravdou, že v současnosti lze nalézt případy, kdy tato zásada je narušena a za totéž balení téže účinné látky hradí pojišťovna odlišné částky. Je to však situace pouze přechodná, a pokud by SÚKL postupoval v souladu se zákonem, bylo by období rozdílné úhrady velmi, velmi krátké.

26.3.2009
Zdroj:TEMPUS Medicorum

Autor: Ing. J. Graf, ekonomický poradce ČLK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články