Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 23.Duben 2009 Články 

Každý dvacátý pacient dostane v nemocnici v EU v souvislosti s poskytováním péče infekci. Každoročně na tyto infekce zemře 37.000 pacientů a dalším 16 milionům se kvůli infekci prodlouží nemocniční léčení. Infekce mají v Evropě na svědomí stejný počet obětí jako dopravní nehody. Uvedl to primář antibiotické stanice Nemocnice Na Homolce Vlastimil Jindrák v souvislosti se zahájením mezinárodní konference o .Předcházení bakteriálním infekcím proběhla v Praze (15.4.- 16.4.2009).

Konferenci pořádalo české ministerstvo zdravotnictví v rámci českého předsednictví EU a kromě evropských odborníků na prevence infekcí se jí zúčastnilo i pět ministrů zdravotnictví členských států EU a představitelé Evropské komise.
V Evropě jde na léčbu nemocničních infekcí ročně 4,5 miliardy eur navíc, což představuje rozpočet české zdravotnické péče na polovinu roku. Náklady na léčbu jsou přitom až sedmkrát vyšší než náklady na prevenci. Z výsledků americké studie nicméně plyne, že prevencí lze ovlivnit jen třicet procent případů.
Vedle nemocničních infekcí je tématem konference snižování účinnosti antibiotik. To je způsobeno jejich nadměrným předepisováním. Studie z počátku desetiletí ukázaly, že v Česku je až polovina antibiotik předepsána nesprávně, zdravotní pojišťovny zaplatí zbytečně miliardu korun ročně. Podobnou statistiku vykazují i ostatní evropské země, nejmenší spotřebu antibiotik mají pouze skandinávské země a Nizozemsko.
České předsednictví má antibiotickou rezistenci jako jednu z priorit. Zdůrazňuje zodpovědnost vlád členských zemí za podporu národním antibiotickým programům včetně jejich financování a zabývá se rizikem a předcházením bakteriálních onemocnění především v nemocnicích.
Jedním z cílů konference bylo připravit mezinárodní standardy, které umožní kontrolovat předcházení nemocničních nákaz na evropské úrovni. Odborníci připravili Doporučení Rady EU o obezřetném používání antimikrobiálních látek v lékařství. Dokument jasně určuje systém kontroly zacházení s antibiotiky a stanoví principy správného zacházení pro členské země EU.


21.4.2009
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články