Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 22.Duben 2009 Články 

V současnosti je jednou z nejdiskutovanějších témat v evropských kruzích novela Směrnice o pracovní době. Momentálně probíhá v této záležitosti smírčí řízení, kde se v Dohodovacím výboru snaží najít společné stanovisko zástupci Rady EU a Evropského parlamentu. Jednání se účastní i členové Evropské komise, ale jen v pozici prostředníka. Členem Dohodovacího výboru je také MUDr. Milan Cabrnoch, poslanec Evropského parlamentu. Diskuze o pracovní pohotovosti se týká především zdravotnických pracovníků.

Výsledek jednání bude mít zásadní dopad na všechny zaměstnance a zaměstnavatele v EU, jde proto o jedno z nejdůležitějších jednání, které je vedeno českým předsednictvím. Právě kvůli závažnosti dané problematiky jsou jednání velmi problematická a náročná. Jak řekl Milan Cabrnoch: „V této citlivé záležitosti existuje příliš mnoho názorových pnutí na několika úrovních - mezi Radou a Evropským parlamentem, mezi jednotlivými frakcemi Evropského parlamentu a zároveň i uvnitř frakcí. Z takové spleti rozporů je pak složité vytvořit jednotný kompromisní dokument."

Rada EU a Evropský parlament se nemůžou domluvit zejména ve třech bodech: v otázce tzv. opt-outů (výjimek ze současného ustanovení o pracovní době), pracovní pohotovosti a způsobu počítání pracovní doby na osobu nebo na smlouvu.
Opt-outy poskytují možnost zaměstnancům, kteří chtějí pracovat přesčasy, domluvit se se zaměstnavateli. Platná Směrnice o pracovní době totiž povoluje maximální týdenní pracovní dobu ve výši 48 hodin. Opt-out si již v roce 1993 při přijímání Směrnice o pracovní době vyjednala Velká Británie. V současné době této výjimky využívá již 15 členských států. Rada EU souhlasí se zachováním flexibility v pracovní době v podobě opt-outů. Evropský parlament však tuto možnost i přes její zřejmé výhody stále odmítá.
Diskuze o pracovní pohotovosti se týká především zdravotnických pracovníků. Mezi Radou EU a Evropským parlamentem pokračují spory v otázce počítání nebo nepočítání doby pracovní pohotovosti do plné pracovní doby. Rada EU a Komise začlenily do novely směrnice pojmy aktivní a neaktivní pracovní pohotovost. Aktivní pracovní pohotovost je přitom považována za dobu, kdy je zaměstnanec povinen zdržovat se na pracovišti a být k dispozici zaměstnavateli. Neaktivní pracovní pohotovost je doba, kdy je zaměstnanec v pohotovosti na pracovišti, ale zaměstnavatel si nevyžádá jeho služeb. Rada EU prosazuje názor, že do pracovní doby by se měla počítat jen aktivní pracovní pohotovost. Evropský parlament, zejména poslanci socialistické frakce, však trvají na započtení celé pracovní pohotovosti do plné pracovní doby podle současné Směrnice o pracovní době, která rozeznává pouze dobu práce a dobu odpočinku. Takový krok by však znamenal pokračující komplikace pro zdravotnické pracovníky. Při stropu 48 pracovních hodin týdně by byla jejich pracovní doba díky nočním a víkendovým pohotovostním službám brzy vyčerpána. Zdravotničtí pracovníci by tak, ačkoli by třeba i chtěli, nesměli vykonávat pohotovostní služby. To by nadále způsobovalo kritický nedostatek lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, který je v současnosti obecně řešen porušováním zákona, nebo, například u záchranné služby, omezováním počtu lékařů ve službě a jejich nahrazováním jinými zdravotnickými pracovníky.
Celé jednání o novele Směrnice o pracovní době probíhá pod velkým časovým tlakem. Dohodovací výbor má několik týdnů, aby dosáhl shodu o konečné podobě Směrnice. Problém ale spočívá v tom, že poslední parlamentní zasedání v současném volebním období proběhne na začátku května. Jednání v rámci Dohodovacího výboru však musí být uzavřena již před tímto datem. Ke všemu se do jednání výboru začíná vměšovat předvolební rétorika, co celou situaci jen zhoršuje. Podle slov MUDr. Milana Cabrnocha: „Již na prvním ustavujícím setkání Dohodovacího výboru 3. února 2009 ve Štrasburku bylo zřejmé, že dohoda nebude snadná“. Pokud se ani Dohodovacímu výboru nepodaří dojít k souladu mezi Radou a Parlamentem, novela bude zamítnuta a bude platit stávající znění Směrnice o pracovní době.

21.4.2009
Zdroj: EU- české zastoupení


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články