Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 04.Červenec 2002 Články 

To je prognóza OSN na dalších dvacet let. Během nadcházejících dvaceti let zemře na AIDS téměř 70 milionů lidí. Choroba se bude šířit pětkrát rychleji než během posledních dvou desetiletí, varuje nová zpráva OSN. Očekává se, že se choroba AIDS rozšíří z Afriky do nejlidnatějších oblastí světa, totiž do Číny a do Indie. Oblastí s nejvyšším růstem výskytu choroby AIDS je v Evropě východní Evropa ...

OSN požaduje, aby bylo v bohatých zemích obnovena intenzivní prevence proti AIDS, kde v důsledku sexuálního styku bez ochrany se choroba AIDS nyní šíří rychleji než v osmdesátých a v devadesátých letech, kdy vlády zdůrazňovaly význam užívání prezervativů. Zpráva předpovídá, že v letech 2000 - 2020 zemře na AIDS 68 milionů lidí ve 45 nejpostiženějších zemích světa. Bude to pětinásobek osob, které zemřely na AIDS v předchozích dvaceti letech. Roku 2001 zemřely na AIDS podle odhadů 3 miliony osob. Většina nakažených lidí žije v třetím světě, kde mají méně než 4 % nemocných přístup k anti-retrovirálním lékům, účinným proti AIDS.
V této souvislosti je zajímavá i zpráva The Wall Street Journal, která uvádí, že americká zdravotnická nadace AHF (AIDS Healthcare Foundation) podala žalobu na farmaceutickou společnost GlaxoSmithKline Americká pobočka farmaceutické společnosti GlaxoSmithKline PLC prý zneužívá cenový monopol na léky proti AIDS a některé její patenty na tyto medikamenty jsou neplatné. V návrhu žaloby stojí, že ceny za nejužívanější léky proti
AIDS, Ziagen, Epivir, AZT a Retrovir, "neuvěřitelným způsobem překračují náklady na licenci, výrobu a distribuci". "Tyto ceny," stojí dále v žalobě, "neumožňují adekvátní léčení epidemie AIDS v USA."
Aktivisté jdou speciálně proti firmě GlaxoSmithKline, protože ceny jejích léků jsou v některých rozvojových zemích dvakrát vyšší, než za jaké je nabízí konkurenční společnosti Merck&Co. a Bristol Myers-Squibb&Co. Glaxo se už před časem bránila tím, že z těchto prodejů nijak neprofituje a že ceny odrážejí výrobní náklady.
Zdroje: Britské listy, The Wall Street Journal


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články