Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 21.Červenec 2009 Články 

Evropští pacienti musí na nové generické léky často čekat déle, než se původně plánovalo, počet nových léčiv na evropských trzích stále klesá. Vyplynulo to z antimonopolního šetření farmaceutického odvětví Evropské komise. Průzkum EK na základě vzorku léků, jimž skončila exkluzivita v 17 členských státech v letech 2000 až 2007, zjistil, že po uplynutí patentové ochrany čekali občané na levnější generická léčiva přes sedm měsíců a zaplatili o 20 procent více.

Zpoždění v uvádění generických léčiv na trh je důležitým faktorem, protože generická léčiva jsou dva roky po svém vstupu na trh v průměru o 40 procent levnější ve srovnání s původními léčivy. Konkurence generických produktů tak přináší pro spotřebitele podstatně nižší ceny. Z průzkumu také vyplynulo, že výrobci původních léčiv používají různé nástroje k tomu, aby co možná nejvíce prodloužili komerční životnost svých výrobků bez generických látek.

„Ve farmacii musíme mít větší konkurenci a méně byrokracie. Toto odvětví je pro zdraví a finance evropských občanů a vlád příliš důležité, než abychom akceptovali cokoli, co není nejlepší. Z průzkumu vyplynulo, co je v tomto odvětví špatně. Teď musíme začít jednat," řekla Neelie Kroesová, komisařka pro hospodářskou soutěž.

„V případě vstupu generických léčiv na trh představuje každý týden a měsíc zpoždění peněžní ztrátu pro pacienty a daňové poplatníky. Bez váhání budeme uplatňovat protimonopolní předpisy všude tam, kde takové zpoždění vyplyne z praktik, které jsou v rozporu s hospodářskou soutěží. První protimonopolní šetření už probíhá a v návaznosti na řešení řady problémů tohoto odvětí, se očekávají změny v regulaci,“ dodala.

Průzkum také potvrdil pokles počtu nových léčiv, která se dostávají na trh, a poukázal na určité firemní praktiky, které by tomuto jevu mohly napomáhat. EK proto zahájila další monitoring trhu, který má odhalit všechny faktory podílející se na poklesu inovace.

Podle EK je nutné zavést patent Společenství a jednotný specializovaný systém patentových sporů v Evropě v zájmu snížení administrativní zátěže a nejistoty pro podniky. Komise také vyzvala členské země, aby neotálely se schvalováním generických léčiv a zjednodušily zkoušky, kterými se testuje přidaná hodnota nových léčiv.

EK zahájila šetření v lednu roku 2008 se záměrem zjistit, proč se na trh uvádí méně nových léků a proč se uvádění generických léčiv v některých případech opožďuje. Cílem bylo nalézt způsoby, které by přispěly k lepšímu fungování trhu.

17.7.2009
Zdroj: Mediafax


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články