Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 27.Červenec 2009 Články 

Projekt kvality péče Akord spustila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) v lednu ve čtyřech krajích, od července ho rozšířila na pediatry v celé republice a od ledna 2010 ho chce vztáhnout i na všechny praktiky.

"Cílem je zkvalitnit a zefektivnit zdravotní péči z pohledu pacienta i lékaře. Dosud se do projektu zapojila více než čtvrtina lékařů z Plzeňského, Ústeckého, Moravskoslezského a Jihočeského kraje," řekl minulou středu koordinátor projektu, ředitel odboru strategie a rozvoje VZP Pavel Vepřek. Zúčastnění lékaři převedli papírovou dokumentaci do elektronické podoby a komunikují s VZP prostřednictvím jejího webu. Do projektu se zatím zapojilo 469 lékařů, kteří mají v péči 501 482 pojištěnců VZP.

Vepřek: Co jsme chtěli, funguje

S dosavadními výsledky je Vepřek velmi spokojen. "Zapojil se takový počet lékařů, jaký jsem si přál. A funguje všechno, co jsme si vymysleli, že by doktoři měli dělat, jako objednávkový systém, komunikace s VZP přes portál nebo srovnávání kvality péče konkrétní ordinace s průměrem," shrnul. Místopředseda Sdružení praktických lékařů Lubor Kinšt, který má ordinaci v Jindřichově Hradci a do projektu se také zapojil, potvrdil, že s projektem jsou spokojeni lékaři i pacienti. Objednávkový systém měl už dříve. Využil ale spolupráce s koordinátorem, když v místní nemocnici nebyl v dohledné době termín pro ortopedickou operaci jeho pacientky. Koordinátor mu našel volný termín v jiné nemocnici.

SPL: Péče se zlepší, pojišťovna ušetří

Kinšt na projektu oceňuje zejména to, že dostává od VZP informace o kvalitě péče. Například se dozví, kolik a jakých antibiotik předepisují v průměru ostatní praktičtí lékaři a jak je na tom on. Pokud píše více některých typů antibiotik, měl by se zamyslet, zda má skutečně jinou skladbu pacientů, nebo píše antibiotika nadbytečně. V důsledku se tím péče o pacienty zlepší a pojišťovna ušetří. Vepřek zdůraznil, že cílem nejsou úspory, ale zlepšení kvality péče. "Jde o to dosáhnout za přiměřených nákladů co nejlepší péče," řekl. Účast v projektu je pro lékaře dobrovolná a podle Vepřeka výhodná. VZP jim navýší pravidelné měsíční platby za pacienta, takzvanou kapitaci, a dostanou také bonifikaci, pokud nepřekročí limit peněz pro svoji ordinaci.

Pacientovi volba lékaře zůstává

Na navýšení kapitace vydala VZP v prvním čtvrtletí 6,1 milionu korun. Bonifikaci dostalo 56 % zúčastněných lékařů, celkem to bylo za první čtvrtletí 2,5 milionu korun. V průměru vydala VZP v projektu Akord na pojištěnce 17 korun. Lékař může dosáhnout za celý rok navýšení kapitace o zhruba 52 tisíc korun a v bonifikacích si může přijít až na 100 tisíc korun. Kritici hovoří o omezování pacientů, prý si nemohou vybrat, ke kterému specialistovi a do jaké nemocnice půjdou. Vepřek kritiku odmítl. Pacient podle něj může jít i k jinému specialistovi a do jiné nemocnice, než mu jeho praktik doporučí.

27.07.2009
Zdroj: Zdravotnické noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články