Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 10.Srpen 2009 Články 

Když dva dělají téměř totéž, je to skoro vždy totéž. To mne napadlo, když jsem měl možnost se blíže seznámit s projektem Akord, který spustila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) v lednu 2009 a když jsem si přečetl několik článků o zdravotnickém projektu miliardáře Tomáše Chrenka.

Na jedné straně stojí snahy třineckého miliardáře Tomáše Chrenka o reformu, která by po americkém vzoru zavedla zdravotnické koncerny. Koncern by zastřešil zdravotní pojišťovny i nemocnice. Pojišťovny v takovém modelu mohou ušetřit, protože mohou za své klienty rozhodnout, kterému lékaři se mají lidé svěřit do péče. Kromě toho, že pojišťovna ušetří, může reforma přinést i zkvalitnění zdravotní péče a větší komfort pro pacienty.
Na druhé straně stojí projekt kvality péče Akord, který spustila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) v lednu ve čtyřech krajích a od ledna 2010 ho chce vztáhnout i na všechny praktiky. Cílem je zkvalitnit a zefektivnit zdravotní péči z pohledu pacienta i lékaře. Cílem nejsou úspory, ale zlepšení kvality péče. Jde o to, dosáhnout za přiměřených nákladů co nejlepší péče. Do projektu se zatím zapojilo 469 lékařů, kteří mají v péči 501 482 pojištěnců VZP. Účast v projektu je pro lékaře dobrovolná a podle koordinátora projektu Pavla Vepřeka výhodná. VZP praktikům navýší pravidelné měsíční platby za pacienta, takzvanou kapitaci, a dostanou také bonifikaci, pokud nepřekročí limit peněz pro svoji ordinaci.
Oba projekty mají některé společné rysy, jako je objednávání pacientů na určitou hodinu, směrování pacientů k dalším vyšetřením k vybraným specialistům, zpětnou informaci lékařů o jejich preskripci. Tato opatření vedou k vyšší spokojenosti pacientů, lékařů a konečně i pojišťoven, které ušetří peníze.
Potud se zdají uvedené systémy, připomínající více či méně systém řízené péče, výhodné. Problém lze spatřovat ale v tom, jak pojišťovny naloží s ušetřenými penězi. Vloží je zpět do systému zdravotní péče, nebo s penězi naloží nějakým jiným způsobem, který nemá nic společného se zdravotní péčí?
Zásadní rozdíl je pouze v deklarovaném postoji obou pojišťoven k uspořeným finančním prostředkům. Pojišťovna pana Chrenka – Agel (resp. pojišťovna Agel sloučená s Hutnickou zdravotní pojišťovnou a možná zanedlouho i s Českou národní pojišťovnou) o tom, jak naloží s ušetřenými penězi, příliš nemluví. Na rozdíl od Chrenkovy skupiny VZP uvádí, že jejím cílem není ušetřit peníze. Koordinátor projektu Akord, MUDr. Vepřek zdůrazňuje, že cílem nejsou úspory, ale zlepšení kvality péče. Námitky, že Akord připomíná systémy řízené péče, propagátor projektu, místopředseda Sdružení praktických lékařů Lubor Kinšt, rázně odmítá. Základní předností pak má být naprostá otevřenost, uvádějí zastánci projektu Akord.

7.8.2009
Čý


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články