Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 11.Září 2009 Články 

Více než čtvrtina (28 %) dospělých obyvatel České republiky si pod pojmem bohatství jako první spontánně vybaví peníze, téměř stejný počet lidí (27 %) si však tento pojem nejprve spojí se zdravím. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu veřejného mínění provedeného společností GfK Czech pro společnost SAZKA, a.s.

Výzkum „Vnímání bohatství v České republice“ provedla v období červen -červenec 2009 společnost GfK Czech. Výzkum byl realizován formou osobních rozhovorů s 1025 respondenty představujícími reprezentativní vzorek dospělé populace České republiky ve věku 18 – 64 let.

Muži, mladší lidé a lidé se základním vzděláním mají větší tendenci spojovat si bohatství výhradně s majetkem a penězi. Naproti tomu ženy, starší lidé a lidé s vysokoškolským vzděláním si, kromě majetku, bohatství častěji spojují i s nehmotnými statky – zdravím, fungující rodinou, přáteli, uznáním, osobním pocitem spokojenosti.

Z regionálního pohledu si bohatství s majetkem a penězi výrazně častěji (ve srovnání s celkovou populací) spojují lidé z východočeského regionu, naopak lidé z jihočeského regionu mnohem častěji vnímají bohatství ve vazbě na dobré rodinné vztahy a peníze jsou pro ně relativně méně důležité.

Život bohatých lidí je celkově hodnocen jako bezproblémový, ve všech sledovaných parametrech jsou na tom dle mínění dotázaných lépe nebo alespoň srovnatelně jako zbytek populace. Nejčastěji je bohatým lidem přiznávána výrazně vyšší šance na další zbohatnutí, než jakou mají ostatní. Mladší lidé a lidé se základním vzděláním mají mnohem větší tendenci přikládat bohatství vliv i na pocit štěstí, spokojenosti, lásku a možnost získat si úctu druhých. Lidé s vysokoškolským vzděláním a starší lidé naproti tomu častěji přiznávají bohatým lidem více práce, povinností a menší svobodu v rozhodování ve srovnání s ostatními.

Za bohatého považuje více než třetina obyvatel České republiky člověka, jehož celková hodnota majetku je rovna nebo přesahuje 10 mil. Kč. Téměř polovina populace České republiky však považuje za bohaté již lidi s majetkem mezi 1 mil. - 5 mil. Kč. Muži, mladší lidé, lidé s vysokoškolským vzděláním a lidé z Prahy a středočeského regionu mají tendenci uvádět spíše vyšší částky. Ženy, starší lidé, lidé se základním vzděláním a lidé z východočeského a západočeského regionu mají tendenci uvádět spíše nižší částky (do 5 mil. Kč).


10.9.2009
Zdroj:Marketingové noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články