Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Neděle, 08.Listopad 2009 Články 

Barack Obama má za sebou první ze dvou bitev o reformu amerického zdravotnictví. Dolní komora Kongresu USA těsnou většinou schválila návrh zákona, který byl měl zajistit pojištění 96 procentům Američanů. Pro návrh se vyslovilo 220 zákonodárců, proti se postavilo 215. Bílý dům tak sice může slavit, na druhou stranu se mu nepodařilo přesvědčit ani všechny demokraty, což věští problémy se schvalováním reformy v Senátu.

Ve Sněmovně reprezentantů mají demokraté 258 křesel a republikáni 177. Pro návrh zvedlo ruku 219 demokratů a jeden republikán - Joseph Cao z New Orleansu.
V případě, že by reformě nedala sněmovna zelenou, jednalo by se prakticky o konec této iniciativy a velkou ránu pro Obamu, který by přišel o velkou část svého politického kapitálu. Věštilo by to také problémy demokratických kandidátů ve volbách do Kongresu v příštím roce.
Pokud návrh projde i Senátem, půjde o největší reformu amerického zdravotnictví od roku 1965, kdy byl schválen program státního pojištění lidí starších 64 let Medicare.

Hlavní bitva – Senát

V Senátu, kde proběhne mnohem tvrdší bitva, nemají demokraté tak silnou pozici a Obama zde potřebuje šedesát hlasů ze sta. Pak bude ještě nutné, aby se obě komory dohodly na kompromisu, který předloží prezidentovi k podpisu.
Demokraté tleskají předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Právě ona se snažila sehnat dostatek hlasů k tomu, aby reforma prošla.
Americký prezident se pokoušel zajistit dostatek hlasů ve sněmovně do poslední chvíle. Přímo na půdě parlamentu tak v sobotu znovu vysvětloval své postoje i důležitost navrhovaného zákona. Obama vyzval sněmovnu, aby reformu přijala.
"Právě tvoříme dějiny," citovala Pelosiovou agentura AP. "Máme historickou příležitost zajistit kvalitní zdravotní pojištění všem Američanům. Je to iniciativa, na které mnoho z nás pracovalo celý život."

Spory uvnitř demokratů

Šéf demokratických kongresmanů Steny Hoyer už v pátek prohlásil, že reforma sněmovnou projde.
Obama a demokratičtí předáci však budou mít i nadále problémy uspokojit jak konzervativní demokraty, tak některé takzvané progresivní zástupce z levicového křídla Demokratické strany.
Spory ve sněmovně se vedly například o to, jak bude vypadat burza pojištění, kam se budou moci uchýlit malí podnikatelé či Američané, kterým ho nejsou schopni zaměstnavatelé zajistit.
Burza by byla spravována státem a nabídla by přehledný způsob, jak porovnat nabídky všech pojišťoven, což v současné době není možné.

Hispánci versus Modří psi

Demokratičtí konzervativci - takzvaní "Modří psi" - chtěli, aby návrh ostřeji vymezil, že veřejné peníze nebudou v rámci pojištění získaného na této burze použity k financování potratů. Američané je budou muset hradit z vlastní kapsy. Tento pozměňovací návrh nakonec prošel. Naopak zástupci Hispánského demokratického klubu se ve čtvrtek sešli s Obamou, aby mu zdůraznili, že s jejich hlasy nemůže počítat, pokud bude návrh zakazovat, aby si na burze pojištění koupili nelegální imigranti - pocházející především z latinskoamerických zemí.
"Vyslechl si nás. My jsme si vyslechli jeho," prohlásila šéfka hispánských demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nydia Velazquezová zastupující stát New York. "Dali jsme jasně najevo, že 20 hlasů hispánského klubu je odvislých od toho, jak bude sněmovní návrh formulován."

Federální pojišťovna?

Senátní i sněmovní návrhy se shodnou v tom, že je třeba zajistit pojištění pro co nejvíce ze 48 milionů Američanů, kteří ho nyní nemají.
Iniciativy také počítají se státem spravovanou pojišťovací burzou a odmítají, aby pojišťovny upíraly pojištění lidem s chronickými problémy nebo zvyšovaly platby "rizikovějším skupinám", například starším.
Největší spor mezi demokraty a republikány, demokraty navzájem a Sněmovnou a Senátem se vede o ustavení federální pojišťovny, která by mohla konkurovat těm soukromým. Sněmovní návrh s ní počítá, dva senátní ji odmítají.

8.11.2009
Zdroj:aktualne.cz


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články