Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 16.Březen 2011 Články 

Vědci přirovnávají prasečí chřipku ke španělské, na kterou zemřely 3 % veškeré tehdejší populace. Ta po první vlně zmutovala v mnohem nebezpečnější formu viru.

Nová mutace viru prasečí chřipky (H1N1) může být mnohem nebezpečnější než dosavadní formy. Vědci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) nyní zveřejnili studii, podle které se bude tento virus přenášet mnohem snáze, než původní forma H1N1, která způsobila loňskou epidemii.

"Tyto viry je nutné neustále sledovat," konstatoval vedoucí autorského týmu Ram Sasisekharan, šéf katedry medicínských technologií na MIT. "Nová varianta viru by měla být především předmětem bedlivé pozornosti Světové zdravotnické organizace (who).

"Zjištění této mutace je velmi důležitý krok," konstatuje Qinghua Wang, profesor biochemie na Baylor College of Medicine (Houston, Texas). "Z velkého množství mutací, které se neustále objevují, je velmi obtížné vyhledat ty, které by mohly být nebezpečné pro lidi. Když se to podaří, musí se pozorně hlídat, aby nezpůsobily katastrofální pandemii."

Virus prasečí chřipky je podle vědců nečekaně podobný viru chřipky španělské - čtěte ZDE

Prasečí chřipka je v plné síle zpátky. Bulharsko kvůli ní masově zavírá školy - čtěte ZDE

Přízrak chřipkové pandemie se vznáší nad lidstvem od konce první světové války, kdy světem prošla smrtící vlna španělské chřipky. Většina statistik uvádí, že po sobě zanechala přibližně 50 milionů mrtvých, což v té době představovalo asi 3 procenta veškeré tehdejší populace.

V souvislosti s novou mutací H1N1 vědci nyní upozorňují na charakteristický průběh tehdejší pandemie: na sklonku roku 1917 se objevila málo nebezpečná forma, která ohrožovala především staré lidi, zatímco u mladých a zdravých jedinců měla poměrně lehký průběh. Virus ale rychle zmutoval a v létě následujícího roku už z něj byl masový vrah řádící ve všech věkových kategoriích. Stále proto panuje obava, aby se podobným způsobem nevyvíjela i kariéra H1N1.

Účet za prasečí chřipku: Česko koupilo 700 tisíc vakcín, použilo sotva desetinu.

Studii vědců z MIT upozorňující na nebezpečí druhé vlny prasečí chřipky zveřejnilo březnové číslo odborného časopisu Public Library of Science.




- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články