Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 18.Březen 2011 Články 

President Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček (foto) věří, že vláda při dnešním projednávání návrhu na další snížení provozních nákladů zdravotních pojišťoven své úvahy přehodnotí a na další redukci nebude trvat. "Provozní náklady zdravotních pojišťoven v ČR jsou nejnižší v celé Evropě," tvrdí v rozhovoru.

Prezident svazu zdravotních pojišťoven ČR Jaromír Gajdáček:
* Co říkáte tlaku vlády, která má dnes projednat návrh na další snížení provozních nákladů zdravotních pojišťoven?
Věřím, že vláda své úvahy přehodnotí a na dalším snížení nebude trvat.
* Proč by je měla přehodnotit?
Protože provozní náklady zdravotních pojišťoven v České republice jsou nejnižší v celé Evropě. Zatímco v ČR činí provozní náklady v současné době 3,2 % z celkových příjmů, na Slovensku je to 3,5 %, ve Velká Británii 4,1 %, v Belgii 4,5 %, v Nizozemsku 4,8 %, ve Francii už 5,5 %, ve Švýcarsku 6,6 % a v Německu dokonce 6,8 %. Přitom i při takto nízkých provozních nákladech je financování českého zdravotnictví dostatečně funkční a zdravotní pojišťovny kvalitně zajišťují jeho administraci. Mimochodem i přes postupné snižování legislativně určených nákladů na provoz dokázaly zaměstnanecké zdravotní pojišťovny díky své efektivní činnosti posílit ze svých provozních prostředků základní fond, tedy fond určený na úhradu zdravotní péče našich pojištěnců.
* Kolik peněz jste takto uvolnili?
Jen za poslední tři roky, tedy v letech 2008 až 2010, činil celkový přesun ve prospěch pacientů téměř 800 miliónů Kč. Prvořadým úkolem zdravotních pojišťoven je naplnění základního fondu. Jak jsem řekl, už dnes ho nenaplňujeme na 100 % a ušetřenou část peněz necháváme v základním fondu. I proto si myslím, že zamýšlené opatření vlády by nemělo očekávaný efekt.
* Níž už tedy jít s provozním fondem nemůžete?
Další omezování provozních prostředků už může ohrozit zajištění všech činností, které jsou ze zákona zdravotním pojišťovnám svěřeny. Zatímco provozní náklady se za těch bezmála 20 let fungování veřejného zdravotního pojištění snížily z původních 12 % na současné 3,2 %, rozsah administrativy na základě úprav zákonů či našeho vstupu do EU se zvýšil o 30 %. Celkem 87 % nákladů přímo souvisí s činnostmi zdravotní pojišťovny, vyplývajícími ze zákona - kontrola výběru pojistného, revizní činnost, smluvní politika, ekonomické operace, provoz IT, nutný servis pro pojištěnce, náklady na mezistátní vyúčtování zdravotní péče atd. Zbylých 13 % nákladů má pak souvislost nepřímou. Tyto peníze jdou na vzdělávání, procesy řízení kvality, informace pro zdravotnická zařízení a plátce pojistného, náklady na provoz Národního referenčního centra, na odborné konference, investice atd.
* V návrhu vlády se hovoří také o omezení tvorby fondu prevence. Co vy na to?
Fond prevence je v současné době v podstatě jediným prvkem možné konkurence mezi zdravotními pojišťovnami. Omezíme-li fond prevence, omezíme už tak minimální možnost konkurence.
Zdroj: Právo, V. Pergl
17.03.2011



- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články