Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 05.Duben 2011 Články 

Praha - Robotická operace, kvalitnější amalgámová plomba, sádra, kyčelní kloub nebo moderní onkologické léky.
Na tohle už brzy nebude mít nárok každý pacient, ale jen ten, který bude ochotný si připlatit.

Skupina dvanácti poslanců začala připravovat zákon, který má stanovit, co je standard a nadstandard. Tedy na co má pacient nárok a co už je soukromě hrazený bonus.

Předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS) řekl, že chtějí mít návrh zákona hotový do poloviny roku. Za péči navíc by si pacienti mohli připlácet již od 1. ledna 2012.

Podle prvních odhadů by se díky tomu mohlo v resortu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP) ušetřit až osm miliard korun.

Koalice: Robotická operace nebude pro každého
Za co si lidé připlatí?


* Robotická operace
* Lepší amalgánová plomba
* Moderní onkologické léky
* Kvalitnější sádra
* Operace šedého zákalu (pacienti budou platit třeba za multifokální čočku)
* Modernější kyčelní kloub

Pacienti dosud museli buď bezplatně přijmout horší pomůcku, anebo hradit plnou cenu kvalitnějšího zboží.

Poslankyně a členka sněmovního výboru Patricie Kotalíková (TOP 09) řekla, že změna by se měla dotknout i operací šedého zákalu. Pokud nyní chce pacient dražší multifokální čočku, s níž vidí na blízko i na dálku, musí za ni a za operaci zaplatit asi 30 tisíc korun.

"To by se ale změnilo. Každý by hradil jen rozdíl mezi tím, na co má nárok, a co je již péče na víc. V tomto případě by pacient zaplatil pouze za multifokální čočku," prohlásila pro Aktuálně.cz Kotalíková.

Podle ministra dopravy Víta Bárty (VV) by si lidé měli připlácet i za takzvanou robotickou operaci. Ta je totiž pro pojišťovnu zhruba o sto tisíc dražší nežli obyčejný výkon.
Leoš Heger
"Robotická operace je standardem pouze v urologii. Ve všech ostatních oblastech ji lze považovat za nadstandard. A pro pacienta se typ operace projeví pouze velikostí jizvy," tvrdí Bárta.

To, že takzvané robotické operace by mohly být bonusem navíc, za který si pacienti budou muset připlatit, potvrdil také mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Mnoha nemocnicím to ale může způsobit zásadní problémy. Řada si totiž drahé roboty nakoupila. Možná brzy začnou nemocnice řešit, koho vlastně budou operovat. Ne každý si robotickou operaci bude moci dovolit.

ODS nechce spolupráci s lékařskou komorou

Koalice se zatím nedohodla, kdo seznam toho, na co má pacient nárok, stanoví. VV ale i ministerstvo zdravotnictví chce, aby se na tom podílela lékařská komora. "Když nám lékaři nepomohou, neměli by mít ani nárok na vyšší platy, které mají slíbené v memorandu," prohlásil Bárta.
Prezident lékařské komory Milan Kubek tvrdí, že již mají připravený vlastní doplněk novely. Ten vznik seznamu nadstandardních výkonů popisuje. Právě prostřednictvím VV chtějí lékaři novelu do zákona prosadit.

ODS a někteří poslanci TOP 09 s tím ale nesouhlasí. Přípravu seznamu nároků by podle nich měly mít na starosti odborné společnosti, a na druhé straně by vše měly kontrolovat pojišťovny.

Seznam by poté poslanci schvalovali každý rok. "Tohle rozhodnutí nemůžeme nechat na pojišťovnách, ministerstvu nebo úřednících," řekl Aktuálně.cz předseda sněmovního výboru Boris Šťastný (ODS).

Julínkův plán zkrachoval, neměl podporu ani vládních poslanců

S podobným plánem již před zhruba dvěma roky přišel bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Jeho návrh ale ztroskotal, protože se dokonce i vládní poslanci obávali, že vyšší spoluúčast ohrozí solidaritu s těmi pacienty, kteří na lepší péči nebudou mít peníze.

Dnes se ministr Heger snaží obdobným námitkám vyhnout.

Podle Kubka je nutné lidem vysvětlit, proč je nutné stanovit, na co mají mít pacienti nárok. "Pokud velká část veřejnosti bude vnímat změny jako nespravedlivé, tak reformu nikdy nepřijme," varoval prezident lékařské komory.

Heger se připravuje na to, že mu v jeho resortu bude v příštím roce chybět až jedenáct miliard korun. Je to zejména proto, že se zvýší DPH a platy ve zdravotnictví.

Podle poslanců Věcí veřejných mohou přinést úspory změny v takzvané lékové politice, šetřit by se mělo na zdravotnickém materiálu či provozních nákladech. To podporuje i Heger.

Koaliční strany také navrhují, aby se snížil počet akutních lůžek. Ministr zdravotnictví chce snížit i předražené či "korupční" nákupy a investice.

Zdroj: aktuálně.cz
2.4.2011



- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články

  Zdravotnické akce
Žádná akce!
Why not submit yours?


[Kalendář]

Copyright (c) 1998-2003 Marketing pro zdraví

Powered by PostNuke - GPL redakční systém