Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 17.Květen 2011 Články 

Zdravotnickou reformu vysvětloval ministr Leoš Heger v pondělí (16.5.2011) v hradecké fakultní nemocnici. Zahájil tak svou cestu, během které chce s reformou seznámit zdravotníky ze šesti nemocnic v České republice. Dnes (17.5.2011) bude na stejné téma jednat s šéfem lékařských odborů Martinem Engelem. Po poledni promluví na tiskové konferenci o standardech a nadstandardech péče a pak představí reformu vedení i zaměstnancům pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Chce tímto turné po nemocnicích získat pro reformu podporu zdravotníků.

Z novinek nejsou ředitelé nemocnic i jejich podřízení příliš nadšení, nicméně rozumí tomu, že situace vyžaduje nějaká radikální řešení.
„Doufám, že tímto způsobem více své kroky zpropaguji mezi odbornou veřejností. Předem předpokládám výhrady lékařů týkající se medicínského rozvoje. Je potřeba skloubit kvalitní péči s ekonomickou situací. Lékaři mají tendence někdy poskytovat tu nejlepší ale i nejdražší péči a přitom je možné postupovat jinak,“ uvedl ministr Heger. Podle něj by ministerstvo chtělo představit především radikální změnu, která by měla umožnit příplatky za nadstandard. „Bohatí si budou moci zaplatit za péči, která není nutná – například drahé operace pomocí robotů, přispějí tím vlastně na péči těm chudším,“ dodal.
Rozdělení péče na standardní a nadstandardní by měla umožnit malá novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Prošla už vládou, nyní je ve sněmovně. Politici se teď přou o to, kdo standard vymezí a co by mělo spadat do nadstandardu. Chce to udělat lékařská komora, což podporují Věci veřejné. Heger spoléhá na profesory z Purkyňovy společnosti. Podle ODS a TOP 09 by to měli udělat politici, zřejmě tak standardy stanoví sněmovna.

Opozice uvádí (David Rath, ČSSD) se ministr Heger snaží odborné veřejnosti představit reformu, která nebyla nijak projednána se sociálními partnery, veřejností či opozicí.
Právě odstartovaná „tour" ministra zdravotnictví Leoše Hegera, ve které chce ministr po celé republice ve velkých státních nemocnicích představit návrhy zdravotní reformy, připomíná namísto skutečné prezentace legislativních záměrů cirkusová vystoupení či vyprávěcí turné.
Podpora nemá elementární podporu společnosti a veřejně proti ní vystupuje i vicepremiér vlády P. Nečase a lídr jedné z vládních stran Radek John.
Návrhy, které ministr Heger dosud představil a které nazývá „reformou" zdravotnictví, považuje ČSSD za nepřijatelné. Namísto reformy se totiž ministr spolu s koaličními poslanci snaží protlačit opatření, která ve finále poškodí většinu občanů naší země.

ČSSD považuje za nepřijatelné zejména tyto plány ministra zdravotnictví:

- Zdražení pobytu v nemocni ze současných 60 korun na 100 korun, kdy se navíc tyto poplatky nezapočítávají do sociálního ochranného limitu.

- Rozdělení zdravotní péče na ekonomicky lacinou a ekonomicky náročnou. Právě takové termíny používá v zákoně sám ministr Heger a jde v podstatě o rozdělení zdravotní péče pro bohaté a chudé. Taková snaha o dělení medicíny pro chudé a bohaté je nepřijatelná a je v rozporu i s ústavními zákony naší země.

- Posílení vlivu zdravotních pojišťoven - to lze považovat za velice nebezpečnou snahu. Zdravotní pojišťovny nemohou hrát rozhodující roli v rámci našeho zdravotnictví, protože v jejich zájmu není zdraví občanů, ale snaha o co největší zisk.

- Zrušení zákona o neziskových nemocnicích - ze strany ministra Hegera jde o nepřijatelnou snahu o privatizaci státních nemocnic.

Zdroje: Pardubická denník, ZN, Parlamentní listy


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články