Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 23.Květen 2002 Články 

každého ze 191 států Světové zdravotnické organizace (WHO). Prohlásil to v Ženevě David Heymann, který v organizaci zodpovídá za sektor infekčních nemocí. "WHO pravidelně aktualizuje své direktivy; nové budou zveřejněny v červnu,", řekl na okraj Světového zdravotnického shromáždění, hlavního orgánu WHO, jehož zasedání skončilo minulý týden v sobotu (19.5.2002) ...

Mezi hlavní doporučení WHO patří například příslušné proškolení policistů, hasičů a záchranné služby. Rovněž laboratoře umístěné mimo zónu dopadu biologických zbraní musejí podle WHO okamžitě zahájit analýzy, z nichž některé budou trvat dny, možná i týdny, protože identifikace biologické zbraně je nejdůležitější.
WHO předložila seznam 47 biologických látek, které lze považovat za zbraně. Mezi nimi jsou bakterie sněti slezinné, moru, břišního tyfu, černých neštovic, brucelózy, ale také cholery, korejské, krymské či konžské horečky, horečky z údolí Rift, ruské a japonské encefalitidy či chřipky.
Seznam se liší od seznamu navrhovaného jinými experty OSN či NATO nebo od konvence o biologických zbraních. Jak konstatoval mexický ministr zdravotnictví Julio Frenk, "nebezpečí biologického útoku teroristů je velmi malé, ale tím více se jej veřejnost obává". "Nejhorší z nemocí, které teroristé vyvolali, je strach, který se nesmí šířit. Musíme být připraveni mu čelit," řekl.
Po teroristických útocích z loňského 11. září ve Spojených státech se skupina sedmi průmyslově nejvyspělejších zemí a Rusko (G8) rozhodla, že na své příští schůzce, která se uskuteční koncem června v Kanadě, bude jednat o hrozbách bioterorismu, řekla kanadská ministryně zdravotnictví Anne McLellanová.
Od loňského září jednali o těchto otázkách ministři zdravotnictví různých zemí několikrát příští jednání se uskuteční v říjnu v USA. Spojené státy budou mít do konce roku zásoby 360 miliónů dávek očkovací látky proti černým neštovicím. Tato nemoc byla prakticky vymýcena ze světa, ale bioteroristé by ji mohli zneužít.
USA odmítly přistoupit ke konvenci o zákazu biologických zbraní. Podle Washingtonu tato konvence nezabránila jejich šíření. Konvenci podle USA porušují hlavně Irák, Írán, Severní Korea, Libye, Súdán a Sýrie.
Biologické, chemické a jaderné zbraně jsou považovány za zbraně masového ničení, jejichž použití je teoreticky zakázáno. Až dosud nebyly biologické zbraně oficiálně použity, na rozdíl od chemických, které použili Němci již v roce 1915, a jaderných, které v roce 1945 použili Američané proti Japoncům.
15. 5. 2002
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články