Informatika a projekty PHARE ve zdravotnictví
Karel Neuwirt
marketing pro zdraví
Program PHARE byl založen v roce 1989 pro Polsko a Maďarsko jako pomoc při provádění ekonomických a sociálních reforem. Tehdejší ČSFR bylo do tohoto programu přijato v roce 1990. Do roku 1994 (t.j. během prvních pěti let působení) poskytl program PHARE jedenácti partnerským zemím možnost čerpání 4283 mil. ECU a stal se tak svého druhu nejrozšířenějším programem pomoci. ČR z této částky obdržela 265 mil. ECU.

V souladu s evropskými dohodami jsou finanční prostředky PHARE využívány k tomu, aby se zákony východoevropských zemí staly kompatibilní s normami a standardy Evropské unie a aby se realizovalo přiblížení předpisů a směrnic. Rozhodovací pravomoc ve věci financování programu PHARE má Řídící komise se sídlem v Bruselu, v níž jsou zastoupeny všechny členské země EU. V ČR byl program PHARE vnímán jako jedna z forem zahraniční pomoci ve prospěch transformace českého hospodářství.
Je však nutno říci, že není záměrem PHARE, působit jako banka či investiční fond. Byl dohodnut posun ve financování PHARE - od širokých mnohosektorových programů, směrem k podpoře aktivit, zajišťujících vznik adekvátních národních nástrojů.
Zdravotnictví se již od roku 1991 zajímalo o možnosti využívat programu pomoci PHARE. Z prostředků vyčleněných pro rok 1991 byl řešen projekt Lepší management - Lepší zdraví. Vznik dalších projektů byl provázen řadou technických a administrativních problémů. Poslední finanční prostředky pro zdravotnictví byly Bruselem vyčleněny pro rok 1992 a to ve výši asi 3,2 mil. ECU (t.j. více než 100 mil. Kč). Pro rozpočtové období 1993-1995 však nebyly pro zdravotnictví vyčleněny již žádné další finanční prostředky.
V současné době jsou programem PHARE financovány ve zdravotnictví tři hlavní projekty: rozvoj primární péče (zahrnující 6 dílčích podprojektů), financování zdravotnictví, zdravotní pojištění a národní zdravotnický informační systém.
V dnešním sdělení informujeme o třetím z těchto projektů - o projektu Národní zdravotnický informační systém ČR (projekt 03). V roce 1992 se podařilo prosadit, aby mezi zdravotnické projekty byla zařazena také informatika. Avšak teprve v roce 1994 tento projekt Bruselská administrativa schválila. Po příslušných procedurách byl tento projekt v březnu 1995 podepsán a je řešen od dubna téhož roku.
Podle obecných pravidel programu PHARE je nutno mít pro řešení projektu zahraničního partnera ze země EU. Pro projekt 03 byla ve výběrovém řízení vybrána společnost SIG Services B.V. z Utrechtu v Holandsku. Podle smlouvy s Bruselem je tato společnost hlavním řešitelem projektu.
Hlavním cílem projektu je porovnat současný stav Národního zdravotnického informačního systému (NZIS) s obdobnými projekty v zemích EU a navrhnout v něm takové změny, které by jej učinily s nimi srovnatelným. NZIS musí také zajistit plnění požadavků nadnárodních institucí (OECD, WHO, Rada Evropy aj.) na poskytování zdravotnických informací. Prostředky PHARE budou využity jednak na získání informací, jak obdobné zdravotnické informační systémy fungují ve vyspělých státech Evropy (studium metod a technik sběru zdravotnických dat na národní úrovni, jejich zpracování, analýzy, prezentace, organizace pracovišť apod.). Bude rovněž studován stav legislativy a standardizace v oblasti zdravotnické informatiky a statistiky.
V rámci řešení projektu se prakticky vyzkouší nové prvky komunikace ÚZIS ČR se zdravotnickými zařízeními. Pro ověřování těchto činností byla vybrána spolupracující zdravotnická zařízení - Městská nemocnice v Litoměřicích, Nemocnice s ambulantní částí v J. Hradci, Léčebna TBC v Humpolci a okresní pobočka VZP v Litoměřicích. Vznikly pracovní skupiny pro komunikace a pro datové struktury, které připravují konkrétní náplň pilotní aplikace.
V rámci hlavního projektu byla specifikována samostatná úloha - pilotní ověření čipové zdravotní karty pro systém zdravotního pojištění a pro zdravotnictví. Toto ověření bude realizováno v Litoměřicích, kde bude vydáno asi 10 tisíc čipových karet s mikroprocesorovým čipem Motorola. Jako dodavatel těchto karet byla ve výběrovém řízení vybrána ORGA Kartensysteme z Německa.
Nedostatečná či chybná identifikace pacienta způsobuje administrativní obtíže (např. při opakované fakturaci) a dochází také k přímým finančním ztrátám zdravotnického zařízení (takových případů je až 20 % z celkového množství účtů). Čipová karta může urychlit a zpřesnit provádění úhrad za poskytnutou zdravotní péči a zlepšit identifikaci pacienta v systému. Čip bude sloužit jako nosič záznamu administrativních údajů o zdravotním pojištění občana a důležitých dat o zdravotním stavu občana. V projektu bude záznam zdravotních údajů na kartu dobrovolný. Pilotní aplikace bude sledovat také další možnosti využití této karty v oblasti zdravotnictví a ve zdravotním, příp. sociálním pojištění. Na přípravě realizace projektu se podílí řada domácích a zahraničních expertů.
Na dosavadních výsledcích řešení projektu PHARE bylo ověřeno, že tato forma evropské spolupráce má praktický přínos, zvláště po vstupu ČR k OECD a v přípravě na vstup do EU. Úloha informatiky má v těchto aktivitách nezastupitelnou roli. Projekt PHARE umožňuje zdravotnickým informatikům a statistikům být na rozšiřující se spolupráci s evropskými institucemi co nejlépe připraveni.
Další využití pomoci PHARE ve zdravotnictví bude záviset na přípravě kvalitních projektů a na jejich včasném předložení bruselské administrativě. Zdravotnictví bylo dosud sektor s velmi nízkou využitelností pomoci PHARE. Na programy zdravotního a sociálního zabezpečení bylo dosud získáno asi 578 mil. Kč, z čehož samotné zdravotnictví obdrželo jen něco málo přes 100 mil. Kč. K hlavním nedostatkům předkládaných projektů patří, že se jejich autoři zaměřují na získání investičních prostředků, aniž by záměr projektu sledoval evropskou integraci. Praktické zkušenosti také ukazují, že řada institucí, které se ucházejí o partnerskou spolupráci v programu PHARE, zdaleka nedosahuje určité předpokládané kvalitativní úrovně. I v této oblasti je nutno myšlení a přístup k programu PHARE ve zdravotnictví změnit.

RNDr. Karel Neuwirt
je koordinátorem projektu 03
MZ ČR, odbor informatiky

zpět na předchozí stránku


redakce MPZ

Č&Č

webmaster BFS