Ekonomické krize a euthanasie?
Václav Ventura
marketing pro zdraví
Současná rozsáhlá diskuze o euthanasii je zajímavá z několika hledisek. Především nevychází primárně z lékařských kruhů, lékaři na ni pouze reagují. Odehrává se ve sdělovacích prostředcích a závěry vyznívají většinou do konstatování: konečně, proč ne? Diskutujete-li s mladými lidmi včetně budoucích lékařů, stále častěji se setkáváte se vstřícným hodnocením. Euthanasii chápou jako lidumilnou, člověku prospěšnou. Budete-li pozorněji analyzovat populární články a rozhovory, objevíte pravděpodobně velmi dobře cílený ideologický záměr, jež má za cíl ovlivnit veřejné mínění. Ale proč?

Ona současná diskuze má samozřejmě své dějiny. Pomineme-li hippokratovský příkaz pro lékaře nepodat smrtící lék pacientovi a židovsko-křestanský důraz na posvátnost a nedotknutelnost lidského života, pak moderní diskuze začíná v době vítězícího darwinismu a klasického liberalismu. Roku 1870 rozpoutal nelékař S. D. Williams diskuzi o užívání éteru a chloroformu k ukončení života nevyléčitelně nemocných. Do diskuze se zapojili právníci a politici. Roku 1906 byl v Ohiu připravován zákon o legalizaci euthanasie, diskuze se vedla na stránkách politického denního tisku. Lékaři tyto snahy odmítali a zákon nebyl nakonec přijat.
Veřejná diskuze se uklidnila, ale obnovila se s příchodem ekonomických problémů v Německu. K. Binding a A. Hoche publikovali práci Povolení ukončit život, který nestojí za to žít. Mluví se tu o méněcenném či bezcenném životě nevyléčitelně duševně nemocných a postižených. Smrt pro takové lidi je charakterizována jako milost či léčba. Poprvé se tu objevuje také ekonomické zdůvodnění takového postoje: bezcenné životy prý stojí společnost zbytečné peníze a navíc se poškozuje genetický potenciál národa. Tyto ideologické důrazy pak vyústily ve zrůdnosti nacionálního socialismu, rasovou hygienu, Norimberské zákony a Akci euthanasie.
Ve třicátých letech se však diskuze o euthanasii neomezovala jen na Německo. Diskuzi rozvířil opět popularizační článek v anglickém Daily Mail a další záplava článků. Následně vznikla i odborná Společnost pro uzákonění euthanasie. V parlamentu však návrhy neprošly.
Po válce došlo k odhalení hrůz koncentračních táborů a zneužívání medicíny. Veřejná debata o euthanasii víceméně utichá. Je jí vymezeno místo v odborné a věcné diskusi.
S novým elánem se však opět stává novinářským hitem koncem 80. a začátkem 90. let. Podobně jako v letech třicátých dochází k ekonomickým světovým problémům. Tato propojenost veřejné diskuze o euthanasii ekonomickými problémy je jistě důvodem k zamyšlení.

Václav Ventura
působí jako odborný asistent
na 1. LF UK v Praze
a na Teologické fakultě UP Olomouc

zpět na předchozí stránku


redakce MPZ

Č&Č

webmaster BFS