Jsou pozitivní listy v Čechách opravdu novinkou?
marketing pro zdraví
Když jsem nastoupil praxi v lékárně Ústřední vojenské nemocnice v roce 1975, používaly se tam pro expedici léků na oddělení tzv. hromadné výpisy. Byly to předtištěné seznamy HVLP, zpracované zvlášť pro každé oddělení. Tedy rozdílný sortiment léků pro každé oddělení, podle jeho specifiky. Takový seznam se používal jeden měsíc a po uplynutí tohoto období se finančně vyhodnocoval. Finanční obraty jednotlivých oddělení se pravidelně sledovaly a jejich prudké změny bylo třeba ze strany oddělení obhajovat. Rovněž bylo nutno obhajovat i preskripci, která nápadně vybočovala ze sortimentu uvedeného na předtištěném hromadném výpisu. To vedlo společně s důslednou kusovou kontrolou v lékárně k hospodárnému nakládání s léky. Přibližně v roce 1980 byly tyto hromadné výpisy, jak se tehdy předtištěným formulářům v ÚVN říkalo, zavedeny i pro spotřební zdravotnický materiál.
S pojmem pozitivní list jsme se měli možnost seznámit v letech 94-95 (viz např. MPZ 1/95). Principy systému pozitivních listů, Sechser, Komersová, Bečvářová). Propagátoři systému se odvolávali na americké zkušenosti. Pozoruhodné je, že jim uniklo to, že na druhém kopci v Praze systém funguje s úspěchem již léta. Tzv. hromadný výpis není nic jiného než jinak pojmenovaný pozitivní list.
Při nedávné návštěvě v Ústřední vojenské nemocnici jsem se měl možnost přesvědčit, že dlouhá léta osvědčený systém přežil všechny změny a používá se úspěšně i nadále. S postupujícím vývojem se snad brzy dočká modernější elektronické formy a jednoduššího vyhodnocování. Zajímavé by bylo zjistit, jak si střešovická nemocnice stojí v řadě zadlužených nemocnic, kterým dodavatelé léků hrozí zastavením dodávek. Pokud je její postavení dobré, jistě to bude i tím, že tzv. pozitivní listy používá už dlouhá, dlouhá léta.

Vít A. Černý
Marketing pro zdraví

zpět na předchozí stránku


redakce MPZ

Č&Č

webmaster BFS