Trendy výdajů za nemocniční a ambulantní péči a za léky v zemích OECD v letech 1970 - 1990
Vladimír Albrecht
marketing pro zdraví
Diskuze o reformě zdravotnictví vycházejí jen málokdy z teoretických modelů. Obzvláště pod vlivem médií se tak snadno dá vytvořit všeobecný pocit, že něčeho je moc a jiného zase málo, i když je takový úsudek opřen pouze o ad hoc kritérium, a ne o soustavnou analýzu dostupných kvantitativních a kvalitativních údajů. Všeobecně se např. pozastavujeme nad tím, že z celkových výdajů na zdravotnictví spotřebováváme málem 30 % za léky. Avšak: je to skutečně neúnosně mnoho? V sousedním Polsku spotřebovávají za léky téměř 35 %. V severských státech spotřeba za léky jen výjimečně a nepatrně překročila 10 %, ve Velké Británii se naproti tomu nyní spotřeba pohybuje okolo 15 %. Německo dokonce lehce překračuje hranici 20 %. Je tedy vidět, že sama volba referenčního státu výrazně přispívá k tomu, zda spotřebu budeme chápat jako přiměřenou (tomu, že jsme státem s transformující se ekonomikou), zvýšenou (vůči Německu, jehož bismarckovský systém financování zdravotnictví jsme málem okopírovali), či neúnosně vysokou (vůči národní zdravotní službě Velké Británie).

Pro transformující se ekonomiku je velmi důležitý pohled dynamický. Spíše než o komparaci konkrétních hodnot by tedy mělo jít o komparaci vývojových tendencí, tedy o komparativní analýzu časových trendů. Současně se ukazuje, že uvažovat o vývoji izolovaných veličin nestačí, takže je nutné vždy analyzovat dynamiku celých komplexů veličin, které jsou spolu vázány. Snížíme-li tedy procento výdajů za léky, dojde patrně okamžitě ke zvýšení výdajů v některém jiném sektoru zdravotnického systému. Chceme proto čtenáře alespoň rámcově informovat o trendech vývoje nákladů za nemocniční péči, ambulantní péči a za spotřebu léků v zemích OECD v letech 1970 - 90. Tyto tři sektory v mnoha státech spotřebovávají více než 90 % veškerých výdajů na zdravotnictví. Údaje čerpáme z databáze zdravotnických údajů ze zemí OECD, kterou v r. 1994 vydala pařížská centrála OECD. Neuvádíme však údaje v nějaké měnové jednotce, nýbrž každý z uvedených nákladů budeme charakterizovat procentem z celkových zdravotnických výdajů.
Vývoj těchto údajů je znázorněn na připojeném obrázku, kde na ose x probíhá čas od r. 1970 do r. 1990 a jednotkou osy y je procento z celkových výdajů na zdravotnictví. Je okamžitě vidět, že zatímco v některých zemích, např. v Dánsku, Holandsku, Německu, Rakousku, Kanadě, USA a Austrálii, se udržují poměry mezi nemocniční, ambulantní a lékovou spotřebou téměř konstantní, v jiných zemích, jako je Španělsko a Itálie, podléhají tyto poměry značným výkyvům, či sledují dlouhodobé tendence. Zdravotnický systém ve Finsku systematicky posiluje svou ambulantní složku, a proto procento výdajů za ambulantní péči po celých 20 let rostlo. Řecko zase snižovalo systematicky své lékové výdaje.
Všimněme si, že s výjimkou Belgie, Švýcarska, Lucemburska a Japonska spotřebovávají zdravotnické systémy nejvyšší procento svých výdajů na nemocniční péči. V Norsku tato spotřeba dosáhla na přelomu 70. a 80. let téměř 75 %, spotřeba v Dánsku je trvale nad 60 %, což je hodnota, kterou ostatní státy buď v průběhu 20 let vůbec nedosáhly, či se k ní přiblížily jen na krátkou dobu.
Jestliže předchozí charakteristikou nelze popsat jednotně všechny státy, lze nyní zdůraznit, že bez výjimky se na léky ve všech zemích v osmdesátých letech spotřebovávalo v uvedených třech kategoriích nejnižší procento z celkových zdravotnických výdajů. Na počátku 70. let vydávalo Řecko za léky přes 40 % svých zdravotnických výdajů. Ty však systematicky klesaly až na současných 23 % (1992). I když v závěru 80. let došlo v několika zemích k malému nárůstu procenta výdajů spotřebovaných za léky (Itálie, Kanada), převažující tendenci v období 1970 - 90 lze charakterisovat jako pokles. Jinými slovy, v zemích OECD se výdaje spíše přesouvaly do nemocniční a ambulantní péče. Lze stejnou tendenci očekávat i u nás?
Odpověď na tuto otázku nelze přesvědčivě vyvodit z dlouhodobých tendencí zemí OECD, neboť ty neprošly onou proměnou hodnot, a s nimi souvisejícími strukturními změnami, které stále ještě doznívají v zemích střední a východní Evropy. Nicméně přesto lze mít za to, že zmíněná tendence se začne prosazovat i u nás.Podle údajů OECD dosáhly v r. 1994 naše výdaje za léky 81 USD na hlavu. Ve stejném roce činily britské výdaje 186 USD, portugalské pak 168, v severských zemích překračovaly lehce 200 USD. Velmi zhruba lze tedy rozdíl mezi zdejšími výdaji a výdaji v uvedených zemích charakterizovat částkou cca 100 USD, o které je naše spotřeba nižší. Právě tato částka do jisté míry charakterizuje tlak na další zvýšení spotřeby. Kdybychom výdaje za léky vyjádřili v dolarech přepočítaných podle kupní síly (power purchasing parity) a nikoliv v běžných cenách, pak databáze OECD uvádí naše výdaje za léky ve výši 205 USD (PPP), výdaje v severských zemích se pohybují mezi 150 až 200 USD (PPP), tedy hodnota naší spotřeby může být dokonce vyšší, než je tomu u řady západních zemí. Jestliže enormní výdaje německé překračovaly v 90. letech 400 USD v běžných cenách, přepočteny podle kupní síly byly jen málo nad 300 USD (PPP). Vše naznačuje, že naše spotřeba tedy už nečiní jen zanedbatelný zlomek spotřeby v mnoha západních státech, nýbrž přiblížila se téměř k polovině hodnoty, kterou uvádí Dánsko a další severské státy. Jelikož je spotřeba léků z velké části kryta dovozem, lze považovat toto přiblížení se (alespoň některým) západním zemím za předzvěst poklesu tlaku na další zvýšení výdajů za léky.
Ve státech OECD v posledních 20 letech vesměs nedocházelo ke snížení celkových výdajů na zdravotnictví, nýbrž, jak naznačují uvedené grafy, se proměňovala jejich struktura. Ani u nás nelze očekávat, že se celkové výdaje sníží. Sníží-li se procento výdajů za léky, bude to patrně v důsledku toho, že v druhých dvou sektorech, tj. v nemocniční a ambulantní péči náklady porostou rychleji, neboť ty jsou „taženy podstatně vyšším finančním rozdílem mezi námi a západní Evropou, než je onen stodolarový u spotřeby léků“.

RNDr. Vladimír Albrecht, CSc.,
Styčná kancelář WHO v ČR
Reference: OECD Health Data, OECD, Paris, 1994

zpět na předchozí stránku


redakce MPZ

Č&Č

webmaster BFS