Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 14.Únor 2002 Články 

"Nechceme být stále v závěsu lékařů" prohlásila doc. PhDr. Marta Staňková z České asociace sester v závěru dnešního semináře na téma "Zákony o způsobilosti k výkonu zdravotnických povolání", který pořádal Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu ČR. Parlament a poslanci vypracovali návrh zákona bez konzultace s nelékaři, uvedla Staňková, ...

jedna z prvních zdravotních sester, která získala vysokoškolské vzdělání v oboru péče o nemocné. Podobný názor mají i zástupci jiných nelékařských povolání, kteří kritizují postup ministerstva a ČLK, zejména proto, že nebyli přizváni k účasti na tvorbě zákona anebo proto, že jejich názory a připomínky nebyly do zákona v dostatečné míře zapracovány.
Postup při tvorbě návrhu zákona kritizoval také ing. Jaromír Cmíral,CSc., předseda Společnosti biomedicínského inženýrství a lékařské informatiky ČLS JEP. Poukázal na nedostatky v zákoně, který nedostatečně zajišťuje postgraduální výcvik biomedicínských inženýrů, bez jejichž spolupráce na operačním sále například není možná žádná operace na otevřeném srdci.
Ani sami lékaři mezi sebou se nemohou dohodnout o tom jak se budou vzdělávat po skončení svého studia. Podle senátorky Zuzany Roithové, která seminář uspořádala, jde především o spor mezi zastánci centrálního způsobu vzdělávání, tak jak je dosud organizován Ministerstvem zdravotnictví ČR a zastánci decentralizovaného systému, tak jak ho navrhují poslanci ve svém návrhu zákona.
Decentralizovaný systém vzdělávání vyžaduje podle Roithové systém přísných a přesných pravidel, který dosud v ČR schází. Roithová vytkla zdravotníkům, že se jim za deset let, tedy za dobu, po kterou se na přípravě zákona pracuje, nepodařilo připravit podklady pro nový zákon o vzdělávání tak aby ho mohl bez problému projednat parlament. Výsledkem je současný stav, kde proti sobě stojí návrh ministerský a návrh poslanecký. Na poslední chvíli vznikl, ve snaze učinit zákon průchodným, třetí kompromisní návrh, který většina přítomných zástupců zdravotnických organizací a ani senátu nepodporuje. David Rath, prezident České lékařské komory dokonce prohlásil, že se od kompromisního návrhu zákona distancuje.
V kuloárech mnoho účastníků semináře vyjádřilo vážné pochybnosti o tom, zda zákon může být ještě v tomto volebním období parlamentem vůbec přijat.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články