Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 12.Březen 2001 Články 

způsobila novela zákona o léčivu, která platí od 1.3.2001. Novela mimo jiné ukládá lékárníkům vést
v lékárnách přísnou kusovou kontrolu. To v praxi znamená, že na každý lék vydaný na předpis, musí lékárna uchovávat recept v lékárně pro případ kontroly. Zákazníci proto v lékárně musí zanechat i předpisy na homeopatika, veterinární léky, hormonální antikoncepci atd. I cizinci v ČR nepojištění, musí v lékárně zanechat doklad o předepsaném léku...

Dosavadní praxe byla, že předpisy na homeopatické a veterinární léky, které platí zákazník, zůstávaly v jeho vlastnictví i po výdeji léku. Antikocepční přípravky, které nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění, většinou gynekolog předepisoval na období tří měsíců, do další kontroly. Vzhledem k poměrně vysoké ceně antikoncepce byla praxe taková, že lékárník vydal jedno balení (na měsíc), vyznačil to na receptu a recept vrátil zákaznici. Tak se pokračovalo až do vydání všech balení předepsaných na receptu a lékárna, která vydala poslední balení, si recept jako doklad ponechala. Cizincům, kteří nejsou v ČR plně pojištění a nemají nárok na proplácení léků pojišťovnami, dosud lékárníci vraceli recepty, tak aby si je mohli nechat proplatit.
Od 1.3. 2001 se ovšem tato praxe změnila a lékárník je ze zákona povinen uchovávat veškeré výdajové doklady (recepty, poukazy atp.) o výdeji léků (pomůcek) vázaných na předpis. Je lhostejno, zda lék platí pojišťovna nebo zákazník, zda jde o antibiotika nebo homeopatika, nebo zda jde a lék pro člověka nebo pro zvíře.
Bohužel o této skutečnosti nebyla dostatečně informována ani odborná (lékaři) veřejnost ani veřejnost laická. Osobně mohu potvrdit, že to lékárníkům i pacientům působí značné potíže. Ve čtvrtek 16. března jsem byl svědkem nepěkné scény v lékárně v Opletalově ulici v Praze, kde se zákaznice velmi vehementně dožadovala vrácení lékařského předpisu na své oblíbené homeopatikum. Vedoucí lékárny odmítla předpis vrátit, zcela v duchu novely zákona. Zákaznice s velkým řevem vyhrožovala policií.
K celé věci mi později sdělil předseda grémia majitelů lékáren, Dr. Dušan Holečko, že to není ojedinělý případ, a že je velmi obtížné vyjít se zákazníky a učinit zadost novele zákona, zejména jejímu ustanovení o evidenci kusové kontroly. Podle jeho názoru bylo povinností Ministerstva zdravotnictví, v období od přijetí novely do začátku její platnosti, seznámit veřejnost s jejím zněním, respektive s jejími dopady na veřejnost. V tomto ohledu MZ ČR neudělalo nic, nebo velmi málo.
Mělo by být povinností (nebo je??) ze zákona, seznámit se novým zákonem, jeho úpravami a hlavně s tím, co legislativní zákrok znamená pro širokou veřejnost a ne se omezit na jeho vydání ve sbírce zákonů. Ministerstvo vnitra také nečekalo při změně přednosti na přechodech, až budou v márnicích chladnout první oběti nedostatečné informovanosti řidičů a chodců, ale udělalo celkem slušnou seznamovací kampaň. Následky nedostatečné informovanosti o novele zákona o léčivech nebudou tak dramatické jako by tomu bylo v předchozím případě, ale je rozhodně velmi nepříjemné nechat na sebe několikrát denně křičet jen proto, že někdo neudělal to, co měl.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články