Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 04.Březen 2002 Články 

je zřejmě jedinou možností, jak udržet spotřebu léků v únosných mezích. Lékař, který předepíše svým klientům nejméně léků, se může těšit na lepší zaplacení svých služeb než ten, kdo pojišťovně naúčtuje více. Tak to platí od nového roku i u praktických lékařů, zatímco specialisté pracují v tomto režimu již déle. Část zdravotníků tento způsob motivace přivítala, jiní jej však kritizují a tvrdí, že na něj může doplatit pacient ...

Soudě podle reakcí lékárníků na plné kontejnery nepotřebných nebo prošlých léků v lékárnách, je mezi lidmi více léků, než je zapotřebí. "Za tři týdny je ten kontejner plný, a to ani nedomýšlím, kolik toho lidé vyhazují doma do záchodů a do popelnic." Uvedla pro tisk pracovnice Městské lékárny na českokrumlovském náměstí v Českém Krumlově. Kontejnery se prý plní často kompletním, nenačatým balením léků. Podobné svědectví o plýtvání léky podal nedávno i Dr. Horáček, mluvčí ČLeK, ve svém vystoupení na rozhlasové stanici Radiožurnál. Horáček uvedl, že se často setkává s tím, že klienti lékárny přicházejí i s několika předpisy na stejné léky nebo na léky se stejným účinkem.
Těžko vypátrat, kdo jsou ti, kteří si napřed nechají předepsat léky a pak vyhazují nenačatá balení léků do popelnic. Podle stále se prodlužujícího věku občanů ČR celkem dobrého zdravotního stavu lze však soudit, že vyhozené léky ve svém souhrnu nikterak neohrozí jejich zdraví a průměrnou délku života. Dokonce musím přiznat, že si občas myslím, že naštěstí lidé mají rozum a všechny ty medikamenty nepozřou. Pokud by s tak stalo, asi bychom se divili, kolik že to máme nemocných navíc a možná by se zkrátila i průměrná délka života.
Je jistě výhodné finančně zainteresovat lékaře, aby nepředepisovali více léků než je nezbytné, jako protiváhu k tlaku farmaceutických firem, pro které je zisk jedním z rozhodujících parametrů. Také je asi pro lékaře snadnější pacientovi předepsat lék, než mu vysvětlit, že by se neměl například soustavně přejídat, kouřit a měl by se více pohybovat. To všechno příliš bolí a většina z nás si přeci chce užívat. Když nás něco zabolí, jednoduché je spolknout tabletku a pokračovat v krasojízdě.
Jak úspěšně vyřešit účelné předepisování dostatečného množství léků, by snad v budoucnosti mohly vyřešit čipové karty, na kterých by byly zaznamenány veškeré léky, které pacientovi lékárna vydala. Takovým záznamem by se měl řídit ošetřující lékař. Ve vlastním zájmu by nepředpisoval zbytečně léky, které pacient už má. Dostal by bonus od zdravotní pojišťovny a zároveň by měl profesionální jistou, že jeho pacient má dostatek léků.
Zavedení takového systému ovšem vyžaduje, aby síť lékáren a zdravotnických zařízení byla vybavena kompatibilním čtecím zařízením. A nejen to. Je také třeba, aby záznamy do dokumentace byly dělány zodpovědně, a to už záleží jen na lidech. Možná, že se pak nebudeme muset pohoršovat nad přeplněnými kontejnery plnými nepoužitých léků.




- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články