Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 19.Leden 2000 Články 

Na Semináři z ekonomiky zdravotnictví, který se konal 19. ledna v Národohospodářském ústavu, se hledaly se odpovědi na otázky: Má mít praktický lékař právo na úplné informace o svém pacientovi? Kdo mu je má poskytovat? Co je v pozadí obav z úplné informovanosti praktického lékaře?

Obecně se totiž předpokládá, že informovaný praktický lékař léčí lépe.


MUDr. Bohumil Seifert – místopředseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, považuje informovanost praktického lékaře za nezbytnou podmínku k naplnění jeho role. Konstatoval, že role praktického lékaře není dostatečně vyjasněna (popis práce, koncepce oboru, ekonomické dopady jeho činnosti apod.). Podle jeho názoru by praktický lékař měl mít možnost přístupu k informacím o péči poskytované jeho registrovaným pacientům a to nejlépe v následujícím členění: preskripce,
komplement,
klinická vyšetření specialistů a jiných Pl,
domácí péče,
doprava,
hospitalizace.
Získávání zpráv od specialistů je nejen problém domluvy a ochoty specialistů zprávy předávat, ale je zpomalováno technickými problémy, protože specialista má drahé přístroje a vybavení, ale není třeba vybaven faxem, kterým by mohl rychle a bez velkého úsilí zprávu praktickému lékaři zaslat (o počítači nemluvě). Skoro neřešitelným problémem je získat zprávy od specialisty, ke kterému jde pacient bez doporučení "svého" praktického lékaře. V takovém případě se praktik nedozví vůbec nic.
Politici nechtějí zasahovat do současného stavu pravděpodobně proto, že by mohli být nařčeni z omezování svobody pohybu a jednání.

Jasněji do celé situace by mohly vnést informace zdravotních pojišťoven, které mají kompletní přehled o tom, kde, kdy a kolik a za kolik zdravotní péče pacient čerpal. Kdyby praktický lékař tyto informace měl, mohl by předejít duplicitním vyšetřením, polypragmazii a tím ušetření výdajů, ale také šetření pacientova zdraví a tím zase šetření peněz.

Jak se na předávání informací zdravotních pojišťoven dívá naše největší – VZP, sdělila mgr. Ambrožová. Vyjádřila se, že překážkou předávání dat nejsou zvýšené náklady administrativa s tím spojená, ale současná právní úprava, která nedovoluje data předávat. Zmínila několik zákonů, které předávání dat znemožňují, např. zákon 256/92 Sb. § 16, o ochraně osobních údajů v informačním systému, zákon č. 48/97, který upravuje předávání informací mezi ošetřujícím a registrujícím lékařem atd.
Podle jejích slov současné zákony neumožňují pojišťovnám informovat ani o špatné úrovni poskytované péče nikoho. Ani státní správu, ani profesní komory.
VZP usiluje o změny v legislativě, např. v novele zákona 48 chce prosadit průlom mlčenlivosti, ochranu zdraví pacienta a účinnou kontrolu.

Podle slov advokáta JUDr. Pavla Adama může zdravotní pojišťovna potřebná data praktickým lékařům poskytovat i při současné legislativní úpravě.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články