Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 14.Leden 2003 Kdo je Kdo Historie

Obor: plastická chirurgie
* 17. 9. 1881 Praha
+ 15. 10. 1965 Praha

V roce 1906 získal titul MUDr. na pražské lékařské fakultě. Pracoval jako asistent v patologicko-anatomickém ústavu, který vedl Jaroslav Hlava, a v roce 1908 přešel na chirurgickou kliniku, kde strávil několik let jako nehonorovaný asistent u prof. Kukuly. V roce 1912 odešel do Bělehradu a následně do Sofie, kde působil jako chirurg v balkánské válce. V roce 1914 se stal vedoucím chirurgem pražské vojenské nemocnice, od roku 1916 byl šéflékařem vojenské nemocnice v Temešváru, další rok působil tamtéž ve funkci konsiliárního chirurga VII. armádního sboru.
Po válce působil v pražské posádkové nemocnici. Na základě svých zkušeností válečného chirurga prosadil zřízení stanice plastické chirurgie (od r. 1925 v Jedličkově ústavu), ze které se později stal Ústav plastické chirurgie. V roce 1929 habilitoval z patologie nemocí chirurgických, v roce 1937 byl jmenován mimořádným profesorem estetické chirurgie (přejmenováno na plastickou chirurgii) a přednostou Ústavu plastické chirurgie, který byl přestěhován do Vinohradské nemocnice. Z ústavu se v roce 1948 stala klinika, Burian získal řádnou profesuru a byl ustanoven jejím přednostou. Akademikem a ředitelem laboratoře plastické chirurgie ČSAV byl od 1955 až do konce života.
Uplatňoval rekonstrukční postupy na celém těle. Zvláště se věnoval vrozeným vadám (rozštěpům), organizoval i výzkum jejich prevence, ale také nápravě následků poranění a popálenin. Byl považován za zakladatele československé a za jednoho z průkopníků světové plastické chirurgie. Jeho zásluhou byla u nás plastická chirurgie jako první na světě v roce 1939 uznána za samostatný medicínský obor. Inicioval vybudování pracovišť plastické chirurgie v Brně, Bratislavě a v Košicích. Publikoval více než dvě stě vědeckých prací, několik monografií a vysokoškolských skript.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Historie
 Nobelova cena
 Více z Tématu - Kdo je Kdo