Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 21.Leden 2003 Články 

Pak byste neměli přehlédnout, že společnost Ernst & Young uskutečnila anketu mezi světovými odborníky v oboru léčiv, zdravotnictví a souvisejících odvětvích na téma budoucnosti farmaceutického oboru. Z výsledků projektu vyplývá, že v příštích deseti letech budou v popředí ty farmaceutické společnosti, které svou budoucnost postaví na úspěších dosažených v minulosti a které vytvoří silnou vizi budoucího trhu zdravotní péče.

Nikdo nemůže přesně předpovědět budoucnost farmaceutického průmyslu. Uplynulý rok se vyznačoval nebývalou konkurencí v oboru, slabou ekonomikou, cenovými tlaky a neustále rostoucí regulací. Řada společností tyto překážky překonala a vytvořila nová partnerství, poskytla významný vědecký přínos pro medicínu a pacientům nabídla léky, které jim zachraňují životy. Mnohem více společností však bojuje o to, aby se vyrovnalo s problémy, který obor přináší.
Z ankety vyplynulo, že farmaceutické společnosti potřebují partnery, chtějí-li na trh uvést skutečně průkopnické léky. Podle průzkumů Ernst & Young vzniklo od roku 1995 do července 2000 celkem 2661 partnerských aliancí mezi farmaceutickými a biotechnologickými společnostmi a jejich hodnota se odhaduje na více než 28 miliard dolarů. Přesto přetrvává dojem, že velké farmaceutické koncerny jsou v závěsu za biotechnologickým společnostmi, místo toho aby se s nimi spojily. V budoucnosti bude míra provázanosti farmaceutických a biotechnologických společností narůstat.
Co se týče spotřebitelů, dotázaní experti uznávají, že farmaceutický obor přiměl „pasivní“ pacienty proměnit se v informované uživatele zdravotní péče. Osvěta, šířená například pomocí internetu, umožňuje spotřebitelům spolurozhodovat o otázkách týkajících se vlastního zdraví. Spotřebitelé lépe chápou výhody a rizika různých druhů zdravotní péče, která mohou posléze prodiskutovat se svými lékaři. Na druhé straně je velmi častá obava, jak za léčbu zaplatit. Obor musí zlepšit schopnost komunikovat svou hodnotu z lékařského i finančního hlediska; musí demonstrovat, jak mohou léčiva přispět ke zdraví a v konečném pohledu vyvážit náklady pro pacienty, pojistitele i nákupce z řad státních organizací na celém světě. V opačném případě budou farmaceutické společnosti neustále čelit rozporu mezi nároky na zvyšování investic do techniky, výzkumu, vývoje a výroby léčiv a nutností snižovat náklady.
Z výzkumu vyplývá, že farmaceutický průmysl patří k nejvíce regulovaným oborům na světě. Mají-li farmaceutické firmy splnit nároky mezinárodní globální ekonomiky, musejí vyhovět náročným regulačním normám řady zemí. Globální regulace se stala takovým břemenem, že vznikly úzce specializované obory, jejichž cílem je podporovat nesčetné regulační procesy. I přes tyto překážky si farmaceutické společnosti vypracovaly schopnost orientace ve složitých regulovaných prostředích, aby vůbec mohly své výrobky uvádět na trh.
Názorem expertů je, že k zajištění úspěšné budoucnosti musí farmaceutický obor bezpochyby prokázat, že mu jde o to, aby pacientům zajišťoval značně vyšší míru dostupnosti nezbytných léčiv. Mezi první pozitivní kroky patří například poskytování léků na HIV/AIDS v Africe zdarma nebo s výraznou slevou a slevové programy pro důchodce, které nabízejí některé americké farmaceutické společnosti. Farmaceutický průmysl si také musí vybudovat lepší pozici tím, že bude mezi veřejností a politiky provádět osvětu o konfliktech, které vyplývají z velkého počtu úkolů, a o možnostech, jak společně postupovat na podporu cílů zdravotnické politiky.
Expertům byla v rámci průzkumu také položena otázka, jaké jsou šance na plnohodnotné partnerství mezi vládami a farmaceutickým oborem. Někteří z nejvyšších vedoucích pracovníků se domnívají, že spolupráce s vládami povede k lepší orientaci ve veřejném zdravotnictví, ke zjednodušení schvalovacího řízení léčiv, zrychlení výzkumné činnosti a zvýšení kapitálu cestou společného financování výzkumu. Někteří se naopak obávají, že toto partnerství povede ke zvýšení moci regulátorů díky jejich znalosti problematiky nákupu a dále nevyhnutelně k regulaci cen, čímž poklesne objem kapitálu potřebného pro budoucí výzkum a vývoj.

Zdroj:Ernst & Young


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články